Prijeti li novosadski scenario? Nadvožnjak u katastrofalnom stanju: Pokidane sajle, moguće obrušavanje

Prošla su skoro dva mjeseca otkad je Služba za komunalne poslove Grada Tuzla donijela Odluku o zatvaranju nadvožnjaka kod Panonskih jezera.

Kao razlog naveden je redovan pregled, odnosno monitoring i provođenje drugih propisanih aktivnosti.

Nakon pada nadstrešnice Željezničke stanice u Novom Sadu, kada je život tragično izgubilo 14 osoba, ova tema se našla u fokusu građana Tuzle koji od nadležnih traže odgovore.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Vijećnik u Gradu Tuzli Šefik Husić (SDA) za “Avaz” je kazao kako pomenuti nadvožnjak, koji je izgrađen 2012. godine, nikada nije dobio urbanističku dozvolu, te je upozorio da postoji opasnost od njegovog obrušavanja.

“Šef službe za komunalne poslove, izgradnju i poslove mjesnih zajednica Miralem Mulać potvrdio je da je to nadvožnjak koji je tada eksperimentalno urađen, kao eksperimentalni projekt. Međutim, sada je tu veliki problem što taj nadvožnjak pokazuje da je potonuo, pokidane su sajle i postoji opasnost od obrušavanja na sjevernu magistralu”, kazao je Husić za “Avaz”.

Ističe da su potencirali da se to pitanje rješava te da, ako je nadvožnjak za demontažu, tome se treba ozbiljno pristupiti da ne bi nastala katastrofa sa smrtnim ishodima.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Husić navodi da je postavljao pitanja nadležnoj gradskoj službi, ali da nije dobio odgovore.

“Pitao sam šefa Službe: ‘Evo sutra idem na posao, svako jutro prolazim tom dionicom, je li sigurno?’ To je završilo šutnjom, nije ništa rekao. Znači da to nije sigurno”, kazao je Husić.

On navodi da je nadležno tužilaštvo izuzelo potrebnu dokumentaciju u vezi s ovim slučajem.

“Tužilaštvo TK je izuzelo dokumentaciju i sada se vodi ta istraga. Sve to kada stavimo na stranu, imamo potencijalni problem. Ne kreće se saobraćaj na nadvožnjaku, ali je ispod nadvožnjaka problem. Imamo svaki dan cirkulaciju saobraćaja i može se desiti katastrofa, ne daj Bože”, kaže Husić.

“U 2022. godini smo postavljali pitanje s obzirom na to da je rađena rekonstrukcija nadvožnjaka koji je relativno mlad. Čovjek misli da postoje neki zakonski propisi po kojima to rade. Međutim, tada je obrazlagano da je to samo farbanje. Ali, već tada je bio problem, kada je zaključeno da je taj nadvožnjak već potonuo nekoliko centimetara. To je putna komunikacija prema Kliničkom centru i sve ostale alternativne komunikacije su presječene”, kazao je Husić.

Rukovodilac Službe za komunalne poslove, izgradnju i poslove mjesnih zajednica Grada Tuzla Miralem Mulać kazao je za “Avaz” da je situacija zadovoljavajuća u vezi s nadvožnjakom koji je zatvoren skoro dva mjeseca za saobraćaj.

“Mi svake godine provodimo određeni monitoring ovog nadvožnjaka. On se nalazi u zoni slijeganja, tako smo i definisali kroz urbanističko-tehničke uslove prilikom izdavanja građevinske dozvole. Ovaj nadvožnjak je u proteklom periodu imao upotrebnu dozvolu s ograničenim periodom”, kazao je Mulać.

Dodaje da je ta dozvola u međuvremenu istekla i da su oni nastavili postupak njegovog pregleda.

“Angažovali smo licenciranu firmu da ispita nosivost mosta i da se uradi elaborat geodetskog monitoringa slijeganja terena. Treći korak je bio formiranje komisije za tehnički pregled, kako bismo dobili upotrebnu dozvolu “, istakao je Mulać.

Istakao je da čekaju da Komisija za tehnički pregled uradi svoj dio posla i da očekuju da do kraja mjeseca dobiju upotrebnu dozvolu te da se nadvožnjak pusti u rad. Dodao je da je nadvožnjak dobio i građevinsku i urbanističku dozvolu, te da je prolazak ispod njega siguran.

“Naravno da je siguran, ova ispitivanja su dala rezultate koji potvrđuju njegovu sigurnost. Nadvožnjak je ispitivan na 50 tona i dobiveni su zadovoljavajući rezultati. Osovinsko opterećenje je 10 tona i mi nećemo dozvoljavati da voze vozila težih gabarita preko nadvožnjaka. Ni u jednom gradu u BiH nema slijeganja od soli, kao u ovom području, zato smo mi dali iz predostrožnosti stroge mjere”,kazao je Mulać.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije