Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH vraćen u redovnu proceduru

Nastavak 14. sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, koja je započela još u martu ove godine, donio nam je i nove političke rasprave i optužbe među delegatima. Prijedlog zakona o Ustavnom sudu se našao ponovo na dnevnom redu iako ga je povukao iz procedure predlagač Želimir Nešković, delegat Kluba Srba.

“Vidim da nije skinut zakon o Ustavnom sudu BiH s dnevnog reda. Pitam kolegij zašto kolegij nije sknuo zakon s dnevnog reda s obzirom da je delegat Nešković povukao prijedlog”, upitao je delegat Kluba Bošnjaka Šefik Džaferović.

Predsjedavajući Doma naroda Dragan Čović je odgovorio da je na kolegiju Doma donesena odluka da se ne može povući tačka s usvojenom dnevnog reda.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Džaferović odgovara da delegat ipak može povući zakon s dnevnog reda sata prije sjednice.

“Ako delegat u redovnoj proceduri u drugom čitanju može povući zakon, onda i u hitnoj proceduri u svakom momentu može povući zakon. Ovo je hitna procedura i mislim da ste kao kolegij morali tako postupiti”, istakao je Džaferović.

Za riječ se javio i delegat Kluba Bošnjaka Dženan Đonlagić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ako sam dobro shvatio dva člana kolegija su insistirala da ova tačka ostane. Potpuno ista situacija se desila nedavno u Zastupničkom domu. Usvojen dnevni red na kojem je bila tačka finansiranje institucija BiH. Nakon toga ovlašteni predlagač dostavlja informaciju da povlači predloženi zakon. Potom na narednoj sjednici nema na dnevnom redu zakona o finansiranju institucija BiH. A vi ostavljate zakon koji je predlagač povukao. Pravno je besmisleno da na dnevnom redu imamo zakon koji je predlagač povukao. Stoga cijenim da ne treba biti na dnevnom redu zakon o Ustavnom sudu BiH”, naglasio je Đonlagić.

Odgovorio mu je delegat Kluba Srba Nikola Špirić riječima da su dva doma Parlamenta uređeni različitim poslovnicima o radu. 

“Mi ne sporimo stav delegata Kluba Bošnjaka. Ali podsjećam da je prioritet Evropske komisije rješavanje pitanje međunarodnih sudija, a vi ne želite ni da pričate o tome. Imate pravo i da tumačite poslovnik. Ja mislim da treba prestati s ovom igrom”, istakao je Špirić.

Delegat Kluba Srba Radovan Kovačević je kazao da je tačka dnevnog reda tu onako kako je dnevni red utvrđen.

“Mi nismo održali nijednu sjednicu od 31. januara 2024. godine. Šta se sada promijenilo, osim što ste moda i vi i Nešković dobili naređenje da se vratite”, rekao je Kovačević.

Kemal Ademović, delegat Kluba Bošnjaka, “čestitao je kolegama na performansu”.

“Ja sam i na kolegiju da se tačka izostavi jer je povučena, a ona je tumačeno da u poslovniku nema odredbe za povlačenje tačke. Ovo je orkestrirana kampanja u kojoj se kaže da Klub Bošnjaka blokira evropski put. Poslovnik nije riješio ovo pitanje na adekvatan način. Predlagao sam izmjene poslovnika, ali je to ovdje odbijeno glat. Ovdje se ne uvažavaju nikakvi argumenti, samo važi preglasavanje. Ako je to evropski put, onda čestitam. Nadam se da će taj put biti uspješan. Imamo praksu Predstavničkog doma koju je naveo kolega Đonlagić i tako je trebao postupiti”, kazao je Ademović.

Ovu situaciju je komentarisao i Čović.

“Najjednostavnije bi bilo da ovoga nema na dnevnom redu. Ali, nije dobro da tumačite poslovnik kako kome odgovara. Poslovnik kaže da predlagač može povući tačku 24 sata prije početka sjednice, a ova sjednica je počela 18.3.2024. godine. Ako hoćete, možemo prekinuti sjednicu, sazvati žurnu i promijeniti poslovnik. Nemojte da svako od nas na svoj način tumači ono što piše, precizno je napisano u poslovniku”, naglasio je Čović.

Džaferović je rekao da je očigledno da su sporni neki formalni elementi.

“Sada treba tražiti način kako da to formalno riješimo. Poslovnik ništa ne govori o povlačenju zakona koji su u hitnoj proceduri. Ja nudim izlaz iz ove situacije. Ja predlažem da usvojimo zaključak da Prijedlog zakona podnesen od delegata Želimira Neškovića te se skida s dnevnog reda, i pozivam Dom na postupajući u dobroj vjeri riješimo ovo pitanje”, rekao je Džaferović.

Čović je odbio predloženi zaključak, kazavši da delegati trebaju slijepo poštovati poslovnik.

“Prvi put prekršimo poslovnik, svako će kasnije pomalo”, naveo je Čović.

Džaferović odgovorio riječima da je predložio zaključak da bi ispoštovao poslovnik.

Za raspravu se javio i delegat Kluba Bošnjaka Džemal Smajić.

“Ako ste prigovorili da su se neki pozvali na poslovnik Predstavničkog doma, evo imate primjer da je u ovom domu povučena tačka dnevnog reda. Ako ste ranije mogli skinuti tačku dnevnog reda na osnovu zahtjeva komisije, zašto jutros niste mogli na osnovu zahtjeva delegata Neškovića. Pozivam kolegij da postupi u skladu sa zahtjevom kolege Neškovića i povuče tačku dnevnog reda. Puno je posla pred nama”, rekao je Smajić.

Čović je odgovorio Smajiću.

“Nemojte konzumirati nešto što je neuporedivo s ovim”, kazao je Čović.

Špirić se ponovo javio za riječ, te nastavio priču o evropskom putu BiH.

“Pozivam Klub Bošnjaka da ne izlažu kolegu Neškovića blamažama. Taj put koji je izabrao Nešković se zove sramota”, rekao je Špirić.

Nešković je spremno odgovorio.

“Cijenjeni gospodine Špiriću nemojte mi vi pričati o sramoti. U momentu kada sam prvi put podnio prijedlog, vi ga niste htjeli ni razmatrati. Kada ste procijenili kada ćete podržati zakon iz nekih vaših interesa, vi ste to odlučili. Drago mi je da su maske pale. Najavljivao sam da će se bošnjački delegati vratiti poslije izbora. Oni će danas glasati danas. Potpuno je jasno da oni koji su blokirali rad, danas normalno sjede, a najnormalnije će prihvatiti da se tačka nađe na dnevnom redu”, rekao je Nešković.

Delegat Kovačević je upitao Neškovića kako se on usuđuje govoriti o sramoti.

“Prije smo mi stajali u vašu odbranu, a danas vas brani Klub Bošnjaka. Zakon koji ste vi predložili smo mi napisali. To je bio prijedlog SNSD-a. Mi na tom pitanju ne radimo samo do izbora, radićemo i poslije izbora. Vi govorite Špiriću o sramoti, a on se borio da taj zakon ostane na dnevnom redu”, rekao je Kovačević.

Špirić je kazao kako je imao “insajdersku priču da će Nešković povući zakon”.

“Naći ćemo mi izlaz, ali vratite se u klub. Vi niste dio srpskog kluba, vi ste fusnota njihova”, riječi su Špirića.

Nešković ponovo odgovorio.

“Zašto vi gospodine Kovačeviću niste predložili zakon kada su vam puna usta tog zakona. I Klub Bošnjaka treba da bude sramota jer su blokirali mjesecima, a danas su se pojavili”, rekao je Nešković.

Kovačević ponovo ulazi u raspravu s Neškovićem i spočitava mu jer sedam dana nakon izbora povlači zakon s dnevnog reda.

“Zajedno s vama sam insistirao da se zakon nađe na dnevnom redu. A vi sada govorite da mene treba da bude sramota, meni koji ću danas glasati za ovaj zakon”, odgovorio je Kovačević.

Džaferović je ponovio da Klub Bošnjaka nije napuštao sjednice jer je blokirao rad, već zbog toga što nije imao garancije da zakon o Ustavnom sudu BiH neće biti usvojen.

Za riječ se javio i delegat Kluba Hrvata Zlatko Miletić.

“Mislim da nije uredu da se vrijeđa integritet pojedinih delegata. Nije dobro gospodine predsjedavajući što ste to dopustili. Ovo što se dešava danas, nema veze s onim što ste vi govorili u javnosti. Da nam ne bi imputirali kako mi nećemo da razgovaramo o tome, evo i ja sam molio kolegu Neškovića da povuče zakon. Ja s rješavanjem ovog pitanja nemam problem. Neko ovaj prijedlog želi da ostavi živim nakon što je gospodin Nešković povukao. Gospodin Džaferović vam je predložio kako ćemo izaći iz ove situacije. Očekujem od kolegija da riješi ovo pitanje. Ovo meni liči na jedan obično cirkus, i ja ne znam zašto smo došli. Ako nam je cilj da kolege iz Kluba Bošnjaka opet izađu onda to nije uredu. Nije uredu da nas građani plaćaju a da ovoliko vremena ne radimo ništa” jasan je bio Miletić.

Nakon brojnih rasprava sjednica je počela i došlo se do tačke dnevnog reda koja govori o zakonu koji je izazvao mnogo sporenja na političkoj sceni.

“Kada sam hitnost ovog zakona pripremao, tada su se usvajali određeni evropski zakoni u Parlamentu BiH. Sve ove mjeseca sam pričao da je cilj zakona da BiH bude manje protektorat, i da se narodi u ovoj zemlji dogovaraju. Ako mi to ne možemo, ne mogu to ni stranci. Oni koji sada osporavaju odlazak stranih sudija, u neko dogledno vrijeme će se boriti za ove stavove”, rekao je Nešković.

Džaferović se javio i kazao da je podnio prijedlog zaključka.

“Prijedlog zaključka se mora naći na glasanju, a sve drugo je negacija. Prijedlog zaključka je da prijedlog zakona gospodina Neškovića smatra se povučenim i skida se s dnevnog reda. Ja molim da ovo stavite na glasanje. Delegat je povukao zakon 15. oktobra, i da idemo dalje s radom”, rekao je Džaferović.

Špirić se ponovo javlja i govori da se ne može povući zakon koji je delegat Nešković obrazložio.

Đonlagić je ispravio Špirića kazavši da Nešković nije obrazlagao zakon već hitni postupak.

Javio se ponovo delegat Čović.

“Ranije smo inicirali sastanak kako bi izašli iz ove situacije. Bila je ideja da ide žurna i da glasamo protiv žurne procedure. Osobno mislim da smo opet na istom, rasprava o žurnom postupku se treba okončati, pa ćemo onda o zakonu. Ovdje nije bilo nadmudrivanja u kolegiju. Sada možemo razgovarati samo o proceduri, jer je točka dnevnog reda žurna procedura, a sada nam je preostalo a glasujemo. Naravno, možemo i o zaključcima koje su predložile kolege, ali dajte da izađemo iz nadmudrivanja. Neograničeno se javljamo za rasprave, a u Zastupničkom domu je to ograničeno na tri javljanja. Na prvoj narednoj sjednici možemo mijenjati poslovnik. Dajte da ovo u miru završimo”, poručio je Čović.

Kovačević je upitao delegate Kluba Bošnjaka kako to da odjednom imaju povjerenja u HDZ BiH, da zakon neće biti usvojen.

Nakon završetka rasprave stavljen je na glasan prijedlog zaključka  kojim se Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH povlači s dnevnog reda. Zaključak nije usvojen.

Potom se glasalo o hitnom postupku za Prijedlog zakona o Ustavnom sudu BiH. Osam delegata je bilo protiv, dok su četiri bila za. Potom je uslijedilo glasanje o skraćenom postupku, a ishod glasanja je bio isti. Time je Prijedlog zakona otišao u redovnu proceduru.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije