PRIJE TAČNO GODINU DANA DOSTAVLJENO VIŠE OD 3.000 POTPISA GRADU: Nagrada za HUMANOST posvećena sestrama GAJIĆ i dalje “na čekanju”

 

Mirna Savić Banjac, odbornica u Skupštini grada rekla je ranije za BUKU da Komisija za izbor, imenovanje, nagrade i priznanja nije ni razmatrala uvrštavanje ove nagrade.

„Za sada ta nagrada ne postoji. Još je mnogo nejasnoća prilikom dodjele nagrada za Dan grada. Zaista je potrebno drugačije definisati ovu oblast, uvrstiti određene oblasti u postojeće, a bilo je govora da će u sklopu revidiranja ovih uslova nagrađivanja, biti uvrštena i pomenuta nagrada“, rekla je za BUKU Mirna Savić Banjac.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Podsjetimo da je Borba porodice Gajić već poznata u mnogim dijelovima svijeta.

Adriana Basara, novinarka koja je pokrenula ovu Inicijativu rekla nam je ranije da se zbog porodice Gajić zna za humanost našeg grada i naroda.

"Oni su najveći donatori da se lijek za Laforu pronađe, bez obzira na to što su među finansijerima projekta bile mnoge bogate zemlje. Ta lavovska snaga koju ova porodica ima, bez obzira što je izgubila jednog borca, sve nas drži. Mi se u nekim našim borbama dižemo i spuštamo više puta, odustajemo, vraćamo ponovo na kolosijek, ali porodoca Gajić takvih momenata nema. Kad god mi je potrebno neke pozitivne energije, znam da mogu kod njih da je nađem. Teško je opisati kakva je to porodica, jer to jednostavno morate osjetiti. Zato mislim da je uspostavljanje ove nagrade, odličan način na koji se Banjaluka i njeni stanovnici mogu odužiti porodici Gajić", rekla je ranije za BUKU Basara.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na pitanje kako je uopšte došla na ovu ideju Adriana nam kaže:

"Prilikom dodjela nagrada Grada, a s obzirom na to da se bavim građanskim i humanitarnim aktivizmom u slobodno vrijeme, razmišljala sam koji Banjalučanin je toliko zadužio grad u globalnom smislu da bi nagrada za humanost nosila njegovo ime. Prva asocijacija mi je bila porodica Gajić. U filmu mog kolege Denisa Bojića, u jednom kadru su ispisani donatori za ispitivanje pronalaska lijeka protiv Lafore, i prvo što sam primijetila da je njihovo prezime na vrhu spiska, kao najvećeg donatora sa više od milion maraka. Na primjer jedna Švajcarska je donirala 200€. Kraj njihovog imena piše Banjalka, Republika Srpska. Mnoge porodice širom svijeta čija djeca boluju od ove bolesti, biće im zahvalna za njihovu sizifovsku borbu. Smatram da Banjalučanima treba da bude čast što žive u istom gradu gdje i porodica Gajić", kaže Adriana.

Prema postojećem pravilniku, Grad dodjeljuje 4 vrste nagrade. Među njima nema decidno određene nagrade za humanost. Najavljeno je da će se taj pravilnik uskoro mijenjati, ali do njegove izmjene u proteklih godinu dana nije došlo.

Lafora je neurološko oboljenje koje napada dijete u adolescenciji i neizbježno vodi u fatalan kraj u roku od dvije do 17 godina od početka pojave prvih simptoma, među kojima su najznačajniji intelektualno narušavanje, usporenost razmišljanja i nesposobnost kretanja.

Sestre Gajić su oboljele od Laforine bolesti 2007. godine, a njihova porodica prikupila je do sada više od milion maraka za istraživanja, radi otkrivanja lijeka koji će pomoći cijelom čovječanstvu.

Mlado i hrabro srce Tatjane Gajić prestalo je da kuca 2014, u 23. godini, a njena sestra Milana se i sada uz pomoć porodice bori za ozdravljenje.

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije