Prije 24 godine Hrvatska je ucrtala Trgovsku goru kao odlagalište za radioaktivne otpade

Mario Crnković iz Green Team-a iz Novog Grada na današnji dan, kada se obiježava Svjetski dan zaštite životne sredine, kaže da je razočaran što ih novi ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju, Bojan Vipotnik, još uvijek nije posjetio u Novom Gradu iako su mještani ove opštine suočeni sa gorućim ekološkim problemom zbog planiranog odlagališta nuklearnog otpada na lokaciji Trgovska Gora.

“Prije 56 dana ministar Vipotnik iz Ministarstva prostornog uređenja, građevinarstva i ekologije je pozvan u Novi Grad usmeno i pisano. Ako neko za 56 dana ne može pronaći vrijeme, volju ili šta već za konstruktivan razgovor na temu najveće ekološke prijetnje po ovaj dio BIH – pa o kakvoj zaštiti životne sredine možemo pričati. Zna li ministar, da sva predviđena istraživanja potrebna za jačanje stručne argumentacije NIJE moguće završiti do kraja godine – do kada bi nam trebao biti rok. Da li je ovo bježanje od problema? Ne mogu se sada okriviti ‘zajedničke institucije’ na nivou BIH, ovo je stvar gdje se stvari mogu pokrenuti pokretom olovke na papiru. Danas, sutra.. evo ovog trenutka”, rekao je Crnković.

On kaže da se na dašanji dan trebamo zapitati šta ostavljamo budućim generacijama.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Budu li se pitali neki, idućim generacijama ćemo između ostalog ostaviti i nuklearni objekat, sa radioaktivnim otpadima iz nuklearne elektrane Krško, kao i centralno skladište za opasne otpade iz čitave Hrvatske, tu.. odmah uz rijeku Unu. Šta treba reći i/ili uraditi da ozbiljnost problema dopre do najodgovornijih”, ističe Crnković.

Pita se i zašto je Ministarstvo vanjskih poslova BiH je bez rezultata po pitanju slučaja Trgovska gora.

“Ministru Elmedinu Konakoviću puna usta ‘Bosne i Hercegovine’, patriotizma, čojstva, ali kada pričamo o Trgovskoj gori, tišina. Tišina i u diplomatsko-konzularnoj mreži pomoću koje može mnogo uraditi, tišina i na sastancima gdje ima prostora za tu temu, a na kraju krajeva ta tišina koju uporno njeguje je odavno postala preglasna. Pravni tim BIH i dalje nema definisan akcioni plan, ekspertski tim se uživo u punom sastavu nije vidio – nikad, a posljednji sastanak je bio prije ko zna koliko mjeseci”, dodaje Crnković.

U srijedu, 7. juna, je pune 24 godine, od kako je Republika Hrvatska u svoj prostorni plan ucrtala Trgovsku goru kao odlagalište (ne skladište) za radioaktivne otpade.

“Riječ je o temi koja itekako prevazilazi bilo kakve administrativne granice, pa i granice Balkana. Ako smo išta mogli naučiti za 24 godine, to je da oni koji ne mare za živote ljudi, neće mariti ni za životnu sredinu. Preostaje nam da na današnji dan, da pozovemo akademsku zajednicu u Bosni i Hercegovini da pomogne, jer nam je pomoć potrebna. Potrebna nam je pomoć da se sačuva rijeka Una i pravo na život Krajine. Znamo da imamo itekako kvalitetnih univerzitetskih profesora, krajnje je vrijeme da se tim i takvim ljudima ustupe prostor i resursi za rad”, poručuje Crnković.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije