PRIJAVILA KORUPCIJU PA DOBILA OTKAZ: Spomenka je nakon tri godine dobila spor protiv Zaštitnog fonda RS!

Kako je biti zviždač u BiH vrlo dobro zna Spomenka Mekić iz Banjaluke, bivša zaposlenica Zaštitnog Fonda RS, koja je doživjela pravu golgotu nakon što je policiji prijavila kako je tadašnja direktorica Fonda i supruga bivšeg ministra finansija RS, Ljubica Vilendečić, falsifikovala sudske takse. Nakon prijave, uslijedile su uvrede, mobing, smanjenje plate, ali Mekićeva je istrajala i nadležnim institucijama nastavila skretati pažnju na nezakonita zapošljavanja, da bi sve kuliminiralo 2016. godine kada je u Fond, bez konkursa, primljen novi radnik Igor Vujasinović.

Polovinom novembra 2016. godine, u vrijeme bolovanja pred operaciju srca, Mekićeva je dobila otkaz zbog, kako je navedeno, „ometanja drugih radnika“.

Nakon tri godine "sudovanja" ili bolje rečeno držanja njenog  predmeta u ladici Okružnog suda, Mekić je u radnom sporu dobila Zaštitni fond RS. Početkom septembra imenovan je i vještak finansijske struke Dijana Ostić da obračuna neisplaćene plate, kamate i ostala dugovanja ZFRS prema Mekić. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Vještačenje bi trebalo biti završeno do 24.12. 2019. god. kada je zakazano i ročište u Osnovnom sudu Banjaluka čime bi ovaj spor trebao dobiti završni epilog.

“Što se tiče krivične prijave protiv Gruje Komljenovića, direktora ZFRS, sve još uvijek tapka u mjestu”, priča za Buku Mekić, navodeći  da je u ovom predmetu tužilac Dalibor Vrećo.

Dodaje da se uprkos svemu što je doživjela nikada nije pokajala što je prijavila nezakonitosti.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

To je moja nepisana moralna obaveza prema mom djetetu, mojim unucima, ali i svim ostalim građanima ove zemlje, poebno mlađim generacijama. Ponosna sam zbog toga”, istakla je naša sagovornica. 

Napomenimo da je njen pravni tim tužbu pripremio po Zakonu o zaštiti lica koja prijavljuju korupciju, koji je stupio na snagu prije dvije godine.

Već tada su brojni stručnjaci upozoravali na manjkavosti ovog zakona, njih je bila svjesna i Mekićeva i njen tim, ali nisu zaboravljali ni činjenicu da veliki dio problema leži i u sudstvu i drugim nadležnim tijelima koji ne rade svoj posao.

Stanivukovićev zakon o uzbunjivačima

Manjkavosti zakona bile su razlog što se pred poslanicima u Narodnoj skupštini Republike Srpske ove sedmice našao Nacrt zakona o zaštiti uzbunjivača koji je, između ostalog, predviđao potpunu zaštitu osoba koje prijavljuju sumnju na nepravilnosti, što je trebalo ohrabriti daleko veći broj pojedinac da prijavi zloupotrebe.

Nacrt Zakona nije prihvaćen, a predlagač poslanik Draško Stanivuković smatra da je to zbog činjenice što vlastima ne odgovara da građani ukazuju na nepravilnosti. 
„Predložili smo Zakon o uzbunjivačima koji treba da štiti svakog čovjeka koji u institucijama kaže ono što nije dobro. Imamo Zakon o zaštiti ljudi koji prijavljuju korupciju, ali ko štiti ljude koji upozore na piralen. Ko štiti ljude koji kao Bandić prijete smrću? Na kraju je čovjek koji je sugerisao i bio uzbunjivač krivično gonjen, a Bandić nikakvu kaznu ne snosi. To nije korupcija, ali taj je čovjek uzbunjivač i važan je za javnost“, rekao je Stanivuković.

Trebaju li nam dva zakona?

Mišljenje smo potražili i od istraživača Transparency Internationala u BiH, Uglješe Vukovića.

On smatra da je svrsishodnije izmjenama i dopunama raditi na poboljšanju postojećeg zakona, a da bi svako eventualno razmatranje novog zakona moralo proći kroz što šire konsultacije. 

A postojeći zakon ima više nepravilosti, na šta su već upozoravali. To je možda i razlog što se veoma mali broj lica odlučuje prijaviti korupciju.

 “Prva stvar koju smo primijetili prilikom primjene radeći sa prijaviocima, a na to smo ukazali i javno, jeste to da su rokovi za ostvarivanje sudske zaštite prekratki. Trebalo bi produžiti rokove tako da prijavioci korupcije uživaju posebnu zaštitu pred sudovim, i mogućnost da tužbu podnesu u roku koji je značajno duži od 30 dana, koliko sada iznosi subjektivni rok za podnošenje tužbe”, istakao je Vuković, dodajući da je TI BiH o ovome već upozorio Ministarstvo pravde Republike Srpske, kao i da bi to trebalo uzeti u obzir pri razmatranju izmjena Zakona. 

Njihova istraživanja takođe pokazuju da se prijavioci korupcije uglavnom nalaze u nezavidnom položaju, često se odluče stvar prijaviti po proteku vremena nakon što se ohrabre da preduzmu i taj korak, jer oni prijavljuju korupciju iz svog nesporednog radnog okruženja. Suočeni su najčešće sa represalijama i mjerama odmazde, pa zakonodavac mora pronaći način da pravna zaštita koja im se pruža uzima u obzir položaj u kojem se nalaze.

Ipak, zaključuje Vuković, ne treba zaboraviti da je Zakon koji je trenutno na snazi, i dalje relativno nov, i da još uvijek nisu poznati svi njegovi efekti u praksi.
 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije