Krajem februara, u Narodnoj skupštini Republike Srpske odvijala se prava drama. Kasno uveče održano je još jedno “istorijsko” zasjedanje, na kojem su po hitnom postupku usvojeni zakoni kojima se ukida nadležnost Suda i Tužilaštva BiH, Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS), te Agencije za istrage i zaštitu (SIPA) na teritoriji Republike Srpske. Zakoni su usvojeni glasovima vladajuće većine, dok je opozicija bila protiv.
Zakoni koje je Vlada RS uputila u skupštinsku proceduru predstavljali su odgovor na prvostepenu presudu predsjedniku RS, Miloradu Dodiku kojom je osuđen na godinu dana zatvora i zabranu političkog djelovanja na šest godina zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika.
Set zakona usvojenih u Narodnoj skupštini RS dio javnosti nazvao je „setom propisa za državni udar“, a uslijedio je institucionalni haos, te politička i pravna neizvjesnost kakva nije viđena od kraja rata.
Pokajnički odlazak u Sud BiH
Nakon više od četiri mjeseca najveće postdejtonske krize u Bosni i Hercegovini, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tiho je, bez stranačke pratnje i pompe, helikopterom odletio u Sarajevo, u Sud BiH, kako bi dao izjavu kao osumnjičeni za rušenje ustavnog poretka. Isti onaj Dodik koji je ranije natjerao poslanike Narodne skupštine RS da usvoje zakone kojima se osporava autoritet institucija BiH, koji je zemlju ponovo doveo na ivicu ozbiljnog političkog sukoba, sada je – bez riječi, gotovo pokajnički – otišao na “ispovijed”. Sud BiH mu je nakon toga ukinuo pritvor.
Prošle sedmice, istim putem su krenuli i predsjednik Narodne skupštine RS, Nenad Stevandić, te premijer Radovan Višković. Dobrovoljno su se javili Tužilaštvu BiH, nakon čega su izvedeni pred Sud, koji im je, kao i Dodiku, ukinuo pritvor.
U međuvremenu, Darko Ćulum povukao je ostavku i vratio se na direktorsku poziciju u SIPA-i.
Da li to znači da možemo odahnuti i zaboraviti sve što nas je proteklih mjeseci držalo budnima? Da li još uvijek važe zakoni koje je Narodna skupština RS usvojila prije više od četiri mjeseca?
Komentarišući pravnu i političku težinu spornih zakona koje je usvojila Narodna skupština RS, poslanik Nebojša Vukanović kaže da se radi o čistoj političkoj manipulaciji:
„Nikada ti zakoni nisu ni važili. Njemu je Narodna skupština samo objekat za pregovore. Uvijek je govorio: ‘Donijeću ludačke zakone kao u Sjevernoj Koreji’, pa kad Evropljani reaguju – ‘joj, to je loše, to nije evropski’ – onda mu oni nude neki ustupak da te zakone povuče. Namjerno ide u radikalizam. Imate jedno dijete koje je fino, vaspitano i stalno ga kritikujete, a drugo je delinkvent, pravi haos, i vi mu stalno nudite sok i kolačić samo da se smiri i da možete odmoriti“, izjavio je Vukanović za Buku.
Vještačke krize služe da se sakrije korupcija
Sličnog je mišljenja i bivši ministar vanjskih poslova BiH, Igor Crnadak, koji u svemu vidi mnogo dublju i opasniju pozadinu:
„Ti zakoni nikada nisu ni funkcionisali. Većinu njih usvajaju bez ikakve namjere da ih zaista primijene, a onda ih neko naknadno poništi i nikom ništa. To je prostor bez gravitacije – sve leluja, ništa nije čvrsto, ni za šta se ne možete uhvatiti. Poenta svega je da se iza ove čitave drame, iza vještačkih konflikata i kriza koje stvaraju zajedno sa svojim političkim partnerima, zapravo krije – korupcija i organizovano izvlačenje novca iz džepova građana“, rekao je Crnadak za Buku.
Apelaciono vijeće odgodilo presudu Dodiku
Dok se javnost pita da li zakoni koje je Narodna skupština RS usvojila još uvijek važe, ili su služili samo kao kratkoročno sredstvo političkog pritiska, stiže i vijest da je Drugostepeno vijeće Suda BiH odgodilo izricanje konačne presude Miloradu Dodiku za dodatnih 30 dana. Umjesto odgovora, građani dobijaju još vremena za neizvjesnost.
U drugostepenom postupku razmatra se žalba, a moguće su tri opcije: potvrđivanje, preinačenje ili vraćanje predmeta na ponovno odlučivanje.
Istovremeno, spekulacije o potencijalnom „dilu“ između Dodika i Suda BiH – koji mu je ranije ukinuo pritvor u predmetu poznatom kao “državni udar” – i dalje kruže javnim prostorom, bez zvaničnog odgovora iz pravosudnih institucija.
Presuda se sada očekuje najkasnije do sredine avgusta. Do tada, sve ostaje u stanju pravnog i političkog bestežinskog stanja.