Drugostepena presuda predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku pred Sudom Bosne i Hercegovine mogla bi biti donesena svakog dana, a njeno izricanje s nestrpljenjem čekaju i politički akteri i javnost u BiH.
Podsjećamo, Sud BiH je u februaru ove godine osudio Dodika na godinu dana zatvora i šestogodišnju zabranu obavljanja svih javnih funkcija, zbog neizvršavanja odluka visokog predstavnika Christiana Schmidta. Presuda nije pravosnažna, a Apelaciono vijeće je žalbeno ročište održalo 12. juna. Od tada je prošlo više od 40 dana, što dodatno pojačava tenzije i pitanja o (ne)funkcionisanju pravosuđa.
U međuvremenu, 4. jula Dodik se bez prisustva medija dobrovoljno pojavio pred Sudom BiH, i to bez određivanja pritvora. Iste mjere su potom izrečene i premijeru RS Radovanu Viškoviću te predsjedniku Narodne skupštine Nenadu Stevandiću. Sva trojica obavezana su da se javljaju sudu svake dvije sedmice, bez ikakvih dodatnih ograničenja.
Ovaj razvoj događaja vlasti u Republici Srpskoj tumače kao pravnu i političku pobjedu. No, opozicija i analitičari smatraju da je riječ o unaprijed isplaniranom političkom manevru.
Politička analitičarka Tanja Topić za portal Buka ocijenila je da su pravosudne institucije poklekle pred političkom silom.
„Ovaj slučaj pokazuje da su pojedinci iznad zakona. Imamo sistem u kojem osoba može postati – zakon. Ne možemo više govoriti o nezavisnom pravosuđu u BiH“, upozorila je Topić.
Sličnog mišljenja je i opozicioni poslanik Nebojša Vukanović.
„Političke elite postavljaju svoje ljude u pravosuđe i sigurnosne agencije, koje potom koriste kao štit. Tako nastaje nepravda. A onda svi pohrle u Sarajevo, iako su tvrdili da Sud BiH ne priznaju. To je poraz institucija“, rekao je on, te dodao da je zbog toga teško predvidjeti kakav će biti drugostepena presuda.
Vukanović je dodao da se u Republici Srpskoj izbjegavaju saslušanja visokih funkcionera, dok se u Federaciji BiH i zemljama EU protiv ministara i premijera vode ozbiljni procesi. „Tamo gdje se pravda kupuje novcem, tamo života nema“, zaključio je.
Igor Radojičić, predsjednik pokreta „Svojim putem“, smatra da bi drugostepena presuda mogla prelomiti aktuelnu političku krizu.
„Oslobađajuća presuda bi privremeno smirila tenzije, iako bi izazvala nezadovoljstvo u Sarajevu i dijelu međunarodne zajednice. Osuđujuća, pak, može dovesti do blokada institucija, prekida komunikacije i pogoršanja odnosa sa zapadnim partnerima“, izjavio je Radojičić.
Potpredsjednik PDP-a Igor Crnadak poručio je da niko ne bi smio rušiti cijeli sistem zbog jednog čovjeka.
„Moramo čuvati institucije i prava Republike Srpske, ali ne smijemo dozvoliti da svi trpimo zbog jedne osobe. Presuda treba da se poštuje, ali narod treba ostati taj koji bira svoju sudbinu“, istakao je Crnadak.
Iako Sud BiH nije definisao tačan datum donošenja presude, svaki naredni dan bez odluke povećava tenzije, podgrijava spekulacije i dodatno narušava povjerenje u nezavisnost pravosuđa. Ishod ovog procesa mogao bi uticati ne samo na političku karijeru Milorada Dodika, nego i na stabilnost institucija, odnose unutar BiH, kao i stavove međunarodne zajednice prema domaćim vlastima.
Ako presuda bude potvrđena, Dodiku automatski prestaje mandat predsjednika Republike Srpske, a zabrana obavljanja bilo koje javne funkcije postaje pravosnažna. Ukoliko bude oslobađajuća, moguće je privremeno spuštanje političkih tenzija, ali i novo razočaranje dijela javnosti koji vjeruje da pravda mora važiti za sve.
Presuda koja slijedi teško da će proći bez dubokog odjeka — pravnog, političkog i društvenog.