Ne prihvatam nijedan izgovor za neimenovanje ministra sigurnosti, kaže Borenović
Predstavnički dom Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je zaključak s kojim se nalaže Borjani Krišto, predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH, da u skladu sa članovima 10. i 14. Zakona o Vijeću ministara BiH imenuje i pošalje u proceduru provjere prijedlog za ministra sigurnosti Bosne i Hercegovine koji joj je dostavljen 18. 3. 2025. godine od šefova pet klubova u Predstavničkom domu.
Riječ je o prijedlogu 19 poslanika ovog doma za imenovanje Nebojše Vukanovića za ministra sigurnosti BiH.
Prijedlog SDA nije prošao
Za ovaj zaključak glasao je 21 poslanik, “protiv” su bila tri, a suzdržana tri poslanika.
Klub poslanika HDZ BiH bio je protiv.
Klub poslanika SDA predložio je da, ukoliko Krišto ne postupi po zahtjevu poslanika o imenovanju ministra sigurnosti, da se onda u Predstavničkom domu inicira izglasavanje nepovjerenja kompletnom Vijeću ministara BiH.
Ovaj zaključak nije dobio potrebnu podršku.
Prije glasanja obavljena je i rasprava o zaključku 19 poslanika iz nove parlamentarne većine.
Predrag Kojović, poslanik Naše stranke, u ime predlagača ovog zaključka kazao je da ukoliko predsjedavajuća Vijeća ministara Bosne i Hercegovine ne postupi u skladu sa ovim zaključkom, to će biti tretirano kao nastavak flagrantnog kršenja Zakona o Vijeću ministara BiH i onemogućavanje efikasnosti rada u Vijeću ministara BiH.
Kojović je rekao i da je u ovom slučaju riječ o kršenju zakona i zloupotrebi položaja, jer su zakonski rokovi za imenovanje ministra sigurnosti,čija je pozicija upražnjena od 23. januara , odavno prošli.
Šta su rekli u Klubu HDZ-a?
Predrag Kožul, predsjednik Kluba poslanika HDZ-a BiH, kazao je da je i ranije bilo situacija kada su pozicije ministara bile upražnjene i kada su i po godinu funkciju ministara vršili zamjenici ministara u Vijeću ministara BiH.
“Podsjetit ću vas na neke slične slučajeve iz pretprošlog mandata, kada je 19.11.2015. godine razriješen Slavko Matanović, ministar transporta i komunikacija.
Pola godine je tu funkciju obnašao zamjenik ministra, a 2016. godine imenovan je Jusko Ismir.
Nakon toga i taj ministar dao je ostavku i nakon njega zamjenik tačno godinu obnašao je dužnost. Sličan slučaj smo imali i kad je Miloš Lučić dao ostavku, nikad nije imenovan ministar.
Kad govorimo o flagrantnom kršenju zakona, dobro bi bilo da i to imamo u vidu”, kazao je Kožul.
On je rekao i da je predsjedavajuća Vijeća ministara BiH uputila ranije dopis u kojem se kaže da se potvrda može osigurati na temelju postojanju parlamentarne većine.
!Pozvao bih vas da radimo na formiranju te parlamentarne većine u Vijeću ministara potpuno svjesni da to nije jednosmjerna, nego ulica u više smjerova i da budemo potpuno svjesni matematike”, rekao je, između ostalog, Kožul.
Predrag Kojović kazao je da se slaže s Kožulom da su i ti primjeri bili flagrantno kršenje zakona.
“Ali, stvar koja je nezakonita ne može protokom vremena postati zakonita. Predsjedavajuća Vijeća ministara ne radi ono što joj zakon nalaže.
Mi iz pet klubova smatramo da kandidat ima potrebnu podršku, ako gospođa Krišto ima kandidata koji ima više potpisa onda treba tog kandidata poslati u proceduru.
Vidite da se nepopunjenost Vijeća ministara BiH reflektuje i na današnjem dnevnom redu i smatram da je odgovorno da to zaustavimo”, rekao je Kojović.
Nema naredne sjednice, jer Vijeće ministara ne šalje zakone
Nihad Omerović, poslanik NiP-a, kazao je da neimenovanje nedostajućih ministara u ranijim sazivima ne može biti argument, niti alibi predsjedavajućoj Vijeća ministara BiH Borjani Krišto, da u zakonom propisanom roku, a na osnovu zahtjeva kojeg je potpisalo 19 zastupnika kao predstavnika nove političke većine unutar ovog doma, ne sačini odluku o imenovanju ministra sigurnosti.
Denis Zvizdić, predsjedavajući Predstavničkog doma PSBiH, kazao je Kožulu da se on referirao na period u kojem je bilo situacija kada je nedostajalo ministara, a kada je predsjedavajući Vijeća ministara BiH bio Zvizdić.
Kožulu je Zvizdić kazao da je on u svom izlaganju zaboravio na nekoliko činjenica.
“U vrijeme kada sam ja bio predsjedavajući Vijeća ministara BiH to je bilo najefikasnije Vijeće ministara i prosjek zakona je bio između 30 i 40 posto.
A, vas pitam, koliko je zakona poslato iz Vijeća ministara BiH u posljednjih godinu. Ovo je zahtjev da Vijeće ministara počne efikasno raditi svoj posao.
A, sada je neefikasno jer dva ministra iz SNSD-a sada sve blokiraju”, kazao je Zvizdić, dodavši da je u vrijeme kada je on predsjedavao Vijećem ministara bilo mnogo više sjednica.
Podsjetio je i da bez rada izvršne, nema efektivnog rada zakonodavne vlasti, te je Zvizdić ukazao i na poražavajuću činjenicu da sjednica Doma planirana za kraj maja neće moći biti održana, jer iz Vijeća ministara BiH nije stigao nijedan zakon.
Branislav Borenović, poslanik PDP-a, rekao je da dva ministra iz jednog naroda sada blokiraju rad Vijeća ministara BiH, a da poslanici iz istog naroda, srpskog, sada predlažu da bude imenovan Srbin kao odgovor na kriznu situaciju.
Jedan narod je diskriminiran
“Jedan narod je diskriminiran, srpski narod nema nedostajućeg ministra, dok druga dva ministra sve čine da Vijeće ministara ne radi.
Ne prihvatam nijedan izgovor za neimenovanje ministra sigurnosti. Naravno da je najveća odgvornost na gospođi Krišto da ispoštuje svu procedure.
Posebno je nevjerovatno i licemjerno do onih koji su napustili ovu sjednicu, da kada smo imali nedostajućeg člana Kolegija, iz reda srpskog naroda, svaki dan je bila histerična reakcija iz još uvijek vladajućeg SNSD-a.
Svi režimski mediji svaki dan su ponavljali kako je to diskriminacija, kako je ugrožen nacionalni interes, a mi nemamo četiri mjeseca ministra iz reda srpskog naroda. Ovo treba završiti”, rekao je Borenović.
Šerif Špago, šef Kluba poslanika SDA, kazao je da je interes SDA da se deblokira rad Vijeća ministara BiH, naročito policijskih agencija, za što je nadležno Minsitarstvo sigurnsoti BiH.
No, da bi podržali imenovanje, iz SDA su imali i zahtjev, odnosno svoj zaključak, a to je da ako Krišto ne imenuje ministra sigurnosti, da onda Predstavnički dom PSBiH inicira glasanje o nepovjerenju kompletnom Vijeću ministara BiH.