Predstavljene zanimljive inovacije u Banjaluci: Mladi zainteresovani za zanimanja budućnosti (FOTO)

24. Međunarodna izložba ideja, inovacija i stvaralaštva “Inost mladih 2022” otvorena je danas u Domu omladine u Banjaluci.

Ovu izložbu organizuju Savez inovatora Republike Srpske i Udruženje inovatora grada Banjaluka, a ovogodišnja izložba posvećena je 22. aprilu – Danu grada Banjaluka i 21. novembru Danu oslobođenja Banjaluke u Velikom ratu.

Moto izložbe je “Iskažite vašu inventivnost i efikasnost”, a predstavljeni su radovi inovatora (iz udruženja, saveza, asocijacija i pojedinaca), učenika – po temama za škole, studenata i nastavnika iz Republike Srpske (BiH), susjednih i drugih zemalja.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zanimljivim radom predstavila se Osnovna škola Aleksa Šantić iz Banjaluke, a rad je predstavila nastavnica Tatjana Medarević. Radovi su prvenstveno bazirani budućnosti i očuvanju životne sredine.

“Djeci je najzanimljivija bila izrada robota. Imamo model sunčevog sistema, a bavili smo se temom zaštite očuvanja planete Zemlje. Prvačići su napravili robota. Radovi osmih razreda su robot koji se kreće i slatkomat- automat za izbacivanje slatkiša. U radu sa djecom primjećujem da njih više zanimaju kompjuteri i telefoni, ali predanim radom nastavnika mogu se zainteresovati i za ove teme posebno ako je uklučen rad, a kad se oni zainteresuju onda nema granica, rekla je Tatjana za BUKU.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Petar Katić, učenik četvrtog razreda u Gimnaziji u Banjaluci rekao je da se njegova škola predstavlja sa raznim eksponatima koji su već bili predstavljeni na raznim takmičenjima.

“Neki eksponati uključuju web rješenja, neki uključuju igre poput šaha, a neki čak pomažu i u školama. Imamo i eksponate koji su praktičnog tipa. Mnogi mladi danas, posebno u Gimnaziji u Banjaluci, pod mentorstvom profesora Željka Grbića i profesorice Marine Marinković, pokazuju jedno interesovanje za polja nauke, matematike i umjetnosti, a informatika im u tome pomaže bez obzira na polje kojim se bave”, rekao je za BUKU Katić.

Katić kaže da planira nastaviti školovanje u Banjaluci, na Elektrotehničkom fakultetu.

Na Inostu smo sreli i novinarku Nataliju Todorović koja je spontano uplovila u polje izrade prirodne kozmetike i na prošlom Inostu za svoju kremu osvojila je zlatnu plaketu za kremu protiv bora “Mama za pet” u okviru priznanja za odrasle učesnike.

“Moja krema je nastala u Naučnom institutu Vinis u Banjaluci gdje sam završila edukaciju za pripremu prirodne kozmetike i tokom te edukacije napravljena je krema za mene, jer sam se ja požalila kako nisam mogla naći kremu koja mi odgovara. Ova krema sastoji se od zeolita i eteričnih ulja. Oduševila sam se tom kremom i dala sam je mami i drugaricama i nekako je svima odgovarala. Odlučila sam se da tu kremu predstavim i damama koje prate moju stranicu na Instagramu Mama za pet i tako je nastao moj prvi proizvod, odnosno proizvod Instituta Vinis sa mojim potpisom”, rekla je za BUKU Natalija Todorović.

Natalija ističe da je ova krema prirodni proizvod koji u sebi sadrži zeolit. U toku je testiranje još jednog proizvoda koji će Natalija sa Institutom Vinis predstaviti u budućem periodu, a riječ je o prirodnom deo stiku.

Ivana Knežević, voditeljka Koding kluba u Osnovnoj školi Branko Ćopić u Banjaluci kaže da se predstavljaju sa projektom “Bezbjedna učionica”.

“Projekat podrazumijeva da bi se u učionicu postavili senzori koji bi detektovali prekomjerne pokrete, kao i udaljenost od stola nastavnika kako bi se zaštitili podaci i da se utiče na njegovanje nenasilnog ponašanja i nenasilnog okruženja u školama. Prilikom detektovanja tih prekomjernih pokreta šalje se signal koji dovodi do toga da se u učionici svira određena melodija koja je glasna i iritantna”, rekla je za BUKU Ivana Knežević. Dodaje da su u kreiranju ovog projekta učestvovali učenici od 10 i 11 godina.

Ivana kaže da su na takmičenju u okviru projekta “Škole za 21. vijek” za razrednu nastavu osvojili su treće mjesto.

Mirko, učenik trećeg razreda Elektrotehničke škole, rekao je da danas predstavljaju četiri rada.

“Prvi projekat je električni romobil, drugi je pametna lampa, treći je GBS lemilica i četvrti je primjena 3D štampe u medicini. Prva tri su moji projekti. Kod električnog romobila specifična stvar je što ima bateriju koja se lako mijenja”, pojasnio je Mirko. On je dodao da želi da se bavi i dalje inovacijama, a planira i nastavak školavanja u oblasti elektrotehnike.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije