Stanovnici Banjaluke prvomajski praznik i ove godine proslavljaju na izletištima Trešnjik i Šehitluci/Banj brdo, ali i u svojim domovima uz porodicu i prijatelje.
Prethodnih dana na ovim izletištima pokošena je trava kako bi građani tradicionalno mogli da proslave praznik uz muziku, sportske aktivnosti, piće i roštilj, riblju čorbu, ribu na žaru, ali i jagnjeće i praseće pečenje.
Nije mali broj ni onih koji su još sinoć krenuli na “prvomajski uranak”, pa su jutros na omiljenim prvomajskim lokacijama osvanuli šatori i potpaljeni roštilji.
U banjalučkom Odjeljenju za komunalne i stambene poslove i poslove saobraćaja navode da je, osim redovnog košenja trave na izletištima koja su u nadležnosti gradske službe, bila pojačana i kontrola javne higijene kako bi građani praznik proveli u ugodnom, prirodnom ambijentu.
Iz Administrativne službe grada apeluju da građani, nakon proslave Prvog maja u nekom od gradskih izletišta, otpad odlože na mjesta koja su za to predviđena da bi i nakon njih drugi posjetioci uživali u čistim izletištima.
Na području Banjaluke, osim dežurnih službi i ugostiteljskih objekata, danas rade pojedine manje trgovinske radnje, pekare, dragstori i trafike.
Ne rade radnje koje su obuhvaćene Odlukom o određivanju radnog vremena pravnim licima i preduzetnicima koji obavljaju trgovinsku, zanatsku i uslužnu djelatnost.
Pravo na rad imaju pravna i fizička lica koja obavljaju djelatnost proizvodnje hljeba, peciva, svježe tjestenine i kolača i njihove prodaje, zatim dragstori, trgovinski objekti u autobuskoj i željezničkoj stanici i na benzinskim pumpama i trgovine na malo pogrebnom opremom u vremenu od osam do 21 čas.
Prema zaključku gradonačelnika Dragoljuba Davidovića, danas od sedam do 12 časova mogu raditi mesare.
Prema Odluci o određivanju radnog vremena ugostiteljskim objektima na području grada Banjaluke, svi ugostiteljski objekti koji se nalaze izvan stambeno-poslovnih objekata kolektivnog stanovanja za vrijeme praznika mogu da rade sat duže.
Iz Administartivne službe grada Banjaluka ističu da su poslodavci dužni da radnicima, koji budu radili u dane praznika, omoguće ostvarivanje prava u skladu sa zakonskim propisima o radu.
Zvornik
Prvomajske praznike većina Zvorničana provodi na tradicionalnim izletištima u okolini Zvornika, te u obližnjim destinacijama u Srbiji, kao što su Banja Koviljača, Gučevo, Vukov Tršić, Soko grad i manastir Tronoša, u čijoj se blizini nalazi i česma “Devet Jugovića”.
Tradicionalna zvornička izletišta Gradska plaža i srednjovjekovna tvrđava Đurđev-grad mjesta su gdje se Zvorničani najradije okupljaju u toku prvomajskih praznika, uz obavezno pripremanje roštilja i sportske aktivnosti.
Ugođaj za ovogodišnje prvomajske praznike upotpunio je i zabavni park na Gradskoj plaži, gdje se najmlađima nude razni zabavni sadržaji.
Rukovodilac Sindikata opštine Zvornik Milena Vimić rekla je novinarima da sindikat, povodom Međunarodnog praznika rada, nije organizovao zajedničko radničko proslavljanje ovog praznika zbog teške ekonomske situacije.
Na srednjovjekovnoj tvrđavi Đurđev-grad kod Zvornika prije dva dana održano je veliko prvomajsko druženje više od 600 aktivista, članova i simpatizera Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) iz Zvornika.
Član Izvršnog odbora SNSD-a Danijel Dragičević rekao je novinarima da ova stranka, odnosno Opštinski odbor SNSD-a Zvornik, praktikuje da svake godine obilježava značajne datume, među kojima je i 1. maj – Međunarodni praznik rada.
On je dodao da je ove godine za prvomajsko druženje SNSD-a izabrana srednjovjekovna tvrđava Đurđev-grad zbog dva razloga.
“Prvi je druženje, mobilnost i davanje značaja svim našim članovima, dok je drugi razlog da Đurđev-grad, kao istorijsko-kulturni, turistički i svaki drugi potencijal maksimalno promovišemo”, rekao je Dragičević.
Trebinje
U Trebinju nije bilo organizovanih manifestacija za prvomajski uranak, ali su okolna izletišta puna omladine i starijih koji su se na ovaj dan okupili i tako nastavili tradiciju druženja uz pjesmu, roštilj, piće i sportske aktivnosti.
Za paljenje logorske vatre, koja se ranijih godina mogla vidjeti na svakom okolnom brdu, ove godine nije bilo zainteresovanih.
Mnoge porodice sa djecom, omladina, kao i oni koji su došli za praznike u rodni grad, izmamilo je lijepo vrijeme na izletišta na Zubačka Ubla, Ušće, Jazinu, Tuli, Studenac i druga atraktivna mjesta na području trebinjske opštine, gdje je prethodnih dana pokošena trava.
Iz Vatrogasne jedinice apelovali su da građani obezbijede mjesto za paljenje vatre kako se ne bi otela kontroli i izazvala požar, dok su iz administrativne službe apelovali na izletnike da nakon proslave smeće ne ostavljaju već da ga odlože na predviđena mjesta za to.
U mesarama kažu da se ove godine najviše tražili ćevapi, kobasice, piletina, ali i jagnjeće i svinjsko meso, te da je potražnja bila veća nego prethodne godine.
Međutim, većem broju građana bilo je interesantnije dan provesti u trebinjskim kafićima i baštama, koji su bili prepuni.
Livno
Proslava 1. maja na području opštine Livno počela je rano jutros tradicionalnom budnicom limenog duvačkog orkestra ulicama grada, a nastavljena je na brdu Bašajkovac gdje će se kao i ranijih godina okupiti veliki broj građana.
Za sve koji dođu na Bašajkovac u podne će biti poslužen tradicionalni pasulj, a prigodan program biće nastavljen do večeri.
Obilježavanju prvomajskih praznika u Livnu, osim lokalnog stanovništva, prisustvuje i značajan broj gostiju iz drugih područja BiH, susjedne Hrvatske i dijaspore.
Zahvaljujući lijepom vremenu stanovnici Livna od ranog jutra u grupama i pojedinačno odlaze i na lokalitet Šumarova kućica.
Livanjski kanton Međunarodni praznik rada dočekuje bez Vlade i budžeta za tekuću godinu i uz povećanje broja nezaposlenih.
Prema podacima kantonalnog Zavoda za zapošljavanje, u evidenciji opštinskih službi za zapošljavanje trenutno se nalazi 8.814 lica, što je za 1,5 odsto više u odnosu na januar ove godine. Od ukupnog broja nezaposlenih u Kantonu žena je 48,4 odsto ili 4.267 prijavljenih.
Trećina ukupne populacije Livanjskog kantona, ili oko 27.000 stanovnika, praznik rada dočekala je bez regulisanog prava na obavezno zdravstveno osiguranje.
Više od 70 odsto livanjskih penzinera živi na granici siromaštva jer primaju najnižu penziju.
Livanjski kanton čine opštine Livno, Tomislavgrad, Kupres, Glamoč, Bosansko Grahovo i Drvar.
Prijedor
Mnogi Prijedorčani se još od sinoć nalaze na mjestima gdje su jutros bili na prvomajskom uranku, a praznik rada će provesti uz druženje i neizbježni roštilj.
Dok su se stariji Prijedorčani opredijelili za mirnija mjesta, kao što je izletište Pašinac, ili uređena mjesta duž rijeke Sane, te vikend naselja, izbor mladih Prijedorčana je izletište Mrakovica.
Iako ni ove godine nema organizovanog programa, više hiljada mladih sinoć je uživalo u improvizovanom kamp-naselju na ski-stazi, gdje ih je do ranih jutarnjih časova zabavljao di-džej Nikola Zorić.
Derventa
Dervenćani prvomajske praznike tradicionalno proslavljaju na izletištima u okolini grada, a najveći broj okuplja se na plaži Patkovača pored rijeke Ukrine, gdje se priprema roštilj, gulaš i pečenje na ražnju.
Stanovnike Dervente jutros je probudila muzika sa megafona, dok je ranijih godina to uživo činio Gradski orkestar muzikom.
Zbog ekonomske krize ni ove godine nema organizovanog druženja u organizaciji Sindikata opštine Derventa.
Semberija
Prvomajski uranak u Bijeljini, u organizaciji bijeljinskog Saveza nezavisnih socijaldemokrata, obilježen je šetnjom kroz grad uz duvački orkestar koji je intonirao praznične melodije.
Šetnja je počela nakon okupljanja u šest časova i trajala oko sat vremena. Članovi ove partije potom su nastavili slavlje u semberskom odmaralištu uz Drinu – “Eko-kampu” u Amajlijama.
Najveći broj žitelja Semberije i ove godine praznik rada proslavlja uz rijeku Drinu u Amajlijama, ali su brojni i oni koji uz Savu ili kraj manastira u Tavni sa porodicama i prijateljima obilježavaju ovaj praznik.
Tradicionalnu proslavu, uz vojnički pasulj i prigodan kulturno-umjetnički program, i ove godine priređuje bijeljinski Kazneno-popravni zavod u poluotvorenom odjeljenju ovog zavoda – u restoranu “Drina”. Proslava je organizovana pod pokroviteljstvom Ministarstva pravde i Vlade Republike Srpske.
Stanovnici Bijeljine moći će da provedu prvomajske praznike i na novom izletištu u Eko-centru “Jezera”, koje je nedavno uredio bijeljinski Savez ekoloških snaga.
Centar javne bezbjednosti Bijeljina u vrijeme praznika pojačano će kontrolisati saobraćaj, a stalnim pristupom i povremenim posjetama biće obezbijeđena sva mjesta gdje će biti organizovane proslave.
Prnjavor
Međunarodni praznik rada u Prnjavoru obilježava se brojnim sadržajima koji će biti organizovani s ciljem druženja i rekreacije u prirodi.
Opštinska Turistička organizacija organizuje “Prvomajski pohod na Ljubić”, dok Udruženje penzionera nastavlja dugogodišnju praksu proslave 1. maja okupljanjem u zoni Sportsko-rekreacionog centra “Borik”.
Članovi Lovačkog udruženja “Borik” i Sportskog ribolovnog društva “Ukrinski cvijet” zaduženi su za pripremanje lovačkih i ribljih kotlića na Ravnom brdu na Ljubiću. Za sve zainteresovane građane obezbijeđen je besplatan autobuski prevoz.
Članovi Konjičkog kluba “Vučijak” danas će organizovati defile na lipicanerima. Kraće zadržavanje planirano je u gradskom parku, i to će, posebno za djecu, biti prilika da vide tu plemenitu pasminu konja.
Tradicionalna prvomajska proslava biće održana i kod ribnjaka na Ukrinskom lugu.
Prema odluci načelnika opštine Prnjavor Darka Tomaša, danas mogu raditi subjekti koji obavljaju djelatnost pružanja medicinskih i apotekarskih usluga, pekare, benzinske pumpe i cvjećare koje su specijalizovane i za trgovinu pogrebnom opremom.
Granica
Na graničnom prelazu Brod pojačan je intenzitet saobraćaja, tako da se na ovom prelazu sada čeka na ulazak u BiH nešto kraće od dva sata, a na izlaz oko sat vremena, saopštio je Auto-moto savez (AMS) Republike Srpske.
Ranije jutros zadržavanja na ovom prelazu trajala su kraće, i tada ona nisu bila duža od 30 minuta.
Na graničnom prelazu Gradiška na izlazu iz BiH i dalje se čeka oko sat vremena, a na ulazu pola sata. Do sat vremena se čeka na izlazu iz BiH i na prelazima Izačić i Velika Kladuša.
Na graničnom prelazu Doljani na prelazak granice u oba smjera zadržavanja su od 30 do 45 minuta. Na graničnim prelazima Bosanski Šamac, Orašje, Gorica i Crveni Grm čeka se od 20 do 30 minuta.
I na ostalim graničnim prelazima promet vozila je pojačan, a zadržavanja se kreću od 15 do 20 minuta.
U Republici Srpskoj pojačan je intenzitet saobraćaja, a naročito na putevima koji vode ka izletištima, vikend naseljima i turističkim mjestima.
U Federaciji BiH saobraća se bez dužih zastoja, a tokom dana se i ovdje očekuje pojačana frekvencija vozila, zbog čega iz AMS-a Republike Srpske vozačima savjetuju da voze oprezno i da obavezno drže odstojanje između vozila.
Povodom Praznika rada, danas i sutra zabranjen je prevoz eksplozivnih materija na području Federacije BiH.
Predstavnici Granične policije BiH juče u podne stupili su u štrajk upozorenja, jer su nezadovoljni najavljenim smanjenjem plata i naknada za 4,5 odsto.
Predsjedništvo BiH u petak je usvojilo Prijedlog budžeta kojim je obuhvaćeno i dodatno smanjenje plata i naknada policijskih službenika zaposlenih u Graničnoj policiji.
Širom svijeta danas se obilježava Međunarodni praznik rada, Prvi maj.
Praznik je ustanovljen u znak sjećanja na taj dan 1886. godine, kada je više desetina hiljada radnika u Čikagu izašlo na ulice zahtijevajući bolje uslove rada i osmočasovno radno vrijeme.
Organizatori protesta su zahtjeve prethodno uputili poslodavcima i vlastima tražeći da ih ispune do 1. maja 1886. godine.
Kao odgovor tim zahtjevima uslijedila je represija, a u sukobima sa policijom bilo je žrtava i ranjenih na obje strane. Sedmorica sindikalnih aktivista osuđeni su na smrt.
Drugi kongres Radničke internacionale odlučio je da se od 1890. godine 1. maja širom svijeta održavaju masovne manifestacije, demonstracije i štrajkovi, kao jedan od vidova klasne borbe, što je do kraja 19. vijeka i početkom 20. dobilo masovne razmjere.
Iako se Praznik rada obilježava širom svijeta i u mnogim zemljama je praznik, on je najmasovnije, na najvišem nivou, kao jedna od centralnih državnih manifestacija obilježavan u socijalističkim zemljama, kada su održavane parade i slične manifestacije.
Posljednjih godina, prvomajski protesti ponovo dobijaju vidove protestnih okupljanja nezadovoljnih, mada su u nekadašnjim socijalističkim zemljama izgubili na masovnosti.