POZIV NA JAVNU PREZENTACIJU: I građani imaju pravo glasa u suštinskim promjenama izgleda Banjaluke

Odjeljenje za prostorno uređenje graga Banjaluka organizuje javnu prezentaciju Nacrta izmjene dijela Regulacionog plana za dio centralnog područja grada Banje Luke. Javna prezentacija biće održana u četvrtak, 26. maja 2022. godine, u 16.30 časova u sali 33 Gradske uprave.

Iz Centra za životnu sredinu istču da je ovim Nacrtom izgled istorijske gradske jezgre trajno narušen gigantskim stambenim zgradama.

“Ovako planiran stambeni blok će centar zagušiti vizualno, stvoriti dodatne saobraćajne gužve, dodati još par stepeni celzijusevih u već pregrijane mikroklimatske uslove centra, povećati nivo buke, smanjiti bezbjednost u saobraćaju za sve učesnike. Izgradnja spomenika palim borcima planirana ovim Nacrtom na lokaciji parkinga kod Kraša, prije uspostavljanja javne garaže planirane kroz Nacrt urbanističkog plana na istoj lokaciji je, kolokvijalno rečeno – bacanje para. Uvidom u idejno rješenje spomenika, smatramo da je spomeniku ovakvih gabarita, prije mjesto na nekoj lokaciji koja nije okružena drugim izgrađenim objektima, odnosno na čistini iz koje bi se uzdizao”, ističu iz Centra za životnu sredinu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Napominju da Banski dvor kao zaštićen objekat na nivou Bosne i Hercegovine, izgradnjom bilo kakvog objekta u neposrednoj blizini, biva narušen u svojoj vizuri.

“Planirani pomoćni objekat crkve pored toga što narušava vizuru Banskog dvora, narušava i vizuru same crkve, zaklanjajući njenu prominenciju iz partera trga. Centar za životnu sredinu već je uputio niz komentara Gradskoj upravi. Zahtjevali smo i Javnu prezentaciju spornog Nacrta, kao i produžetak roka za komentare i sugestije. Оdjeljenje za prostorno uređenje izašlo je u susret organizovanjem Javne prezentacije, no produžetak roka takođe očekujemo i zahtjevamo”, ističu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ovim putem pozivaju i sva zainteresovana lica da uzmu učešće u ovoj Javnoj prezentaciji Nacrta izmjena dijela RP centar, kao jedne od najbitnijih lokacija u gradu, te da svoje komentare i sugestije potom dostave Odjeljenju za prostorno uređenje.

Podsjetimo da su nastavnici AGGF-a javnosti poslali otvoreno pismo u kojem ističu da svjedočimo napadima na urbanu strukturu i identitet Banjaluke.

Na Nacrt ovog Regulacinog plana reagovali su Asocijacija arhitekata BiH i DOCOMOMO BiH koji su takođe poslali otvoreno pismo Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine, Ministarstvu za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Vlade Republike Srpske, Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog nasljeđa Republike Srpske, Gradskoj upravi Banjaluka i Skupštini grada Banjaluka.

“Svaka prostorna intervencija u njihovom kontekstu, bez obzira na njenu razmjeru, zahtijeva izuzetnu pažnju, profesionalnost i senzibilitet.Izmjena dijela Regulacionog plana svojim sadržajem predstavlja direktnu devastaciju nacionalnih spomenika i gradskog ansambla koji zajedno formiraju, prije svega skandaloznim prijedlogom izgradnje objekta ispred glavne i ulazne fasade Palate Banskog dvora. Smatramo da nije potrebno stručno mišljenje i analiza da objasni na koji način ovaj prijedlog narušava i ugrožava integritet kulturne ustanove, nacionalnog spomenika i prostornih odnosa koje gradi sa susjednim objektima”, stoji u ovom pismu.

Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu rekao je da realizacijom ovog regulacionog plana Banjaluka postaje jedna selendra zbog nakaradno izgrađenih objekata.

“Ovo je regulacioni plan koji su dogovarali investitori. Gradska uprava bi prije svega trebala da brani javni interes i oni su odgovorni za sve ovo, a kad kažem Gradska uprava mislim na sve one koji su vodili grad zadnjih dvadeset godina. Građani od ovoga neće imati ništa, imaće investitori koji ulože jednu marku, a dobiće deset. Zašto oni ne bi nastavili graditi, ulagati svoje milione. Zakon o porijeklu imovine nije još uvijek donesen”, rekao je za BUKU Dakić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije