Fond za zbrinjavanje radioaktivnog otpada iz Nuklearne elektrane “Krško” objavio je da je po provedenom postupku javne nabavke potpisan ugovor za uslugu razminiranja lokacije Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada u osnivanju za potrebe provedbe druge faze istraživanja i mjerenja sa firmom Titan d.o.o.
“Usluga razminiranja obuhvatiće središnji skladišni dio bivšeg VSK Čerkezovac i potrebne koridore koji će omogućiti sigurno provođenje geoloških, hidroloških, geomorfoloških, ekoloških, seizmoloških i niza ostalih istraživačkih radova za izradu studije utjecaja na okoliš u cilju odabira lokacije za izgradnju Centra za zbrinjavanje radioaktivnog otpada. Ukupna površina predmetnog područja iznosi 37.775 m2 i sastoji se od 10 cjelina”, ističe se u saopštenju.
Dodaju da će poslovi razminiranja obavljati u skladu s Izvedbenim planom razminiranja, a završnu kontrolu nad obavljenim poslovima obaviće Povjerenstvo za završnu kontrolu kvalitete.
Mario Crnković iz Green Team-a iz Novog Grada kaže Bosna i Hercegovina nema pravno mišljenje ni godinu u po dana nakon formiranja Pravnog tima, dok Ekspertski tim koji je imao pristojnu dinamiku rada u prošloj godini, u 2022.godini je bez rezultata rada.
“Nisu vidljivi nikakvi diplomatski iskoraci u odnosu na prethodni period, tako da dolazimo do u krajnje nepovoljan položaj po svim aspektima slučaja! Izostaje i upoznatost javnost koji su konkretni razlozi zastoja, koji su načini i rokovi za prevazilaženje problema u kom se nalazimo. Sve ovo krajnje zabrinjava jer dolazimo u fazu pucanja”, rekao je Crnković za BUKU.
Dodaje da su prošlog mjeseca bili u uspostavljenom info centru o radioaktivnom otpadu u Zagrebu, gdje je moguće vidjeti ozbiljnu opredjeljenost da se radioaktivni i drugi opasni otpadi smjeste u granični pojas.
“Ukoliko bi Hrvatska u ovoj godini realizovala procjenu uticaja na životnu sredinu, bićemo u velikom problemu. Posebno zabrinjava činjenica što Bosna i Hercegovina uopšte nema precizno definisane rokove, kada će šta biti urađeno, već se stvari svode većinom na stihijske akcije koje ne mogu biti dovoljne za odbranu Une, građana i generacija koje će ispaštati posljedice našeg nerada ukoliko se stvari značajno ne promjene”, ističe Crnković.