Poslanici SNSD-a obrazložili su napuštanje sjednice činjenicom da ih je izabrala Narodna skupština RS i da nemaju pravo da odlučuju o jednom tako bitnom zakonu dok o tome jasno ne izjasni Narodna Skupština Republike Srpske.
Istovremeno za njih je sporan je član 48. zakona o popisu, koji podrazumijeva formiranje institucija vlasti prema popisu iz 1991. godine. Na ovaj član zakona uložili su amandman kojim se predviđa da se rezultati popisa iz 1991. godine primjenjuju do potpune implementacije Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Dušanka Majkić iz SNSD -a, predsjedavajuća Doma naroda, rekla je kako nije pronađeno kompromisno rješenje prihvatljivo za sve.
«Dobili smo informaciju da će Slobodan Šaraba i Mladen Ivanić prihvatiti ovakav prijedlog zakona u kojem je sporni član 48 a koji predviđa da se popis iz 1991. godine primjenjuje za formiranje vlasti do okončanja povratka izbjeglica. Ako bismo mi ostali na sjednici, ovaj zakon bi bio prihvaćen» pojasnila je Majkićeva medijima.
“Mi smo prinuđeni na ovakav korak jer smatramo da je član 48. pomenutog zakona protivan interesima RS i da bi se njime promijenila sama suština Dejtonskog mirovnog sporazuma“ dodala je ona.
Ipak, Majkićeva je za dnevni list Press izjavila kako Zakon o popisu stanovništva BiH nije definitivno oboren, jer je ostavljena mogućnost da se o tom pitanju ponovo dogovara na septembarskoj sjednici.
“Ako ima volje u BiH, taj problem će biti riješen. Ako je ta volja da se paritet koji podrazumijeva da u institucijama BiH bude po jedna trećina Srba, Hrvata i Bošnjaka sruši, onda mi u tome ne možemo učestvovati. Pokušala sam na sve načine da nađemo kompromis da ono što direktno ugrožava Dejtonski sporazum i RS ne bude predmet današnje sjednice, ali nisam dobila takvu saglasnost” rekla je Majkićeva za Press.
Milorad Dodik je kazao medijima kako smatra da sporan član Zakona ugrožava nacionalne interese svih u BiH.
“Očuvanje pariteta je od ključnog nacionalnog interesa i za Srbe i za Hrvate i za RS kao entitet, i u tom pogledu mislim da predstavnici partija iz RS koji olako prihvataju da to učine i podrže taj zakon čine nesagledivu, dugoročnu štetu i uvlače sistem jedan čovjek – jedan glas u organe BiH“ rekao je premijer Dodik.
Komentarišući sporni amandman oko primjene aneksa 7. Dejtonskog mirovnog sporazuma, potpredsjednik PDP-a Branislav Borenović kaže za BUKU kako je „došlo do pogrešnog tumačenja od strane SNSD-a ali i lidera te partije“
„Popis nema veze sa formiranjem vlasti na nivou BiH jer se ona formira isključivo po ustavu BiH i zavisi od entitetske strukture“ rekao je Borenović
On je izjavio za BUKU da je ovo što se dogodilo „jedna velika greška SNSD-a, koja je urađena ili u neznanju ili kao svjesna namjera da se pokuša stvoriti ponovo atmosfera tenzije između Banjaluke i Sarajeva“
Borenović naglašava kako “Zakon o popis stanovništva ide isključivo i najviše u korist Republike Srpske“
“Njime je dogovoreno da se građano izjašnjavaju i o vjerskoj i o nacionalnoj pripadnosti što faktički odgovara da se dobiju stvarni statistički podaci“ zaključuje Borenović
Lider Nove socijalistiške partije Zdravko Krsmanović kaže za naš magazin da je “ovo što su uradili poslanici SNSD samo nastavak politike koju odavno vode i koja pokazuje da je nihov partijski interes iznad svakog drugog interesa.“
“Oni hoće na svaki drugi način pa i zloupotrebom koja podrazumijeva svjesnu opstrukciju da spriječe istinske i prave demokratske procedure da budu ispoštovane“ rekao je Krsmanović te je dodao kako je „SNSD najbolje pokazao svoje lice ponašajući se po sistemu „što gore to bolje po njih“
Narodni poslanik Muharem Murselović iz Stranke za BiH kaže za BUKU kako je „evidentno došlo do zloupotrebe načina glasanja i jedne stranke“
„ Oni na svaki način žele da bojkotuju, da ucjenjuju i da se postavljaju iznad svih ostalih pokazujući kako smatraju da je stav jedne stranke ustvari stav cijele Republike Srpske“
„Strašno sam razočaran načinom kako se ponaša SNSD jer se oni postavljaju iznad zakona, iznad entiteta iznad svih drugih ali i iznad zdravog razuma i to je ono što svakog normalnog građana vrijeđa“ kaže Murselović za BUKU i dodaje kako je ovo “samo još jedan dokaz da treba mijenjati ustav i poslovnik o Radu i Parlamentarne skupštine i Doma naroda jer je ovo stanje neodrživo“
Iz Kancelarije specijalnog predstavnika Evropske unije u BiH ( EUSR ) nam je pristigla osuda, kako navode „smišljenog bojkota sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine“
„Napustivši sjednicu, SNSD je spriječio Dom naroda da ostvari kvorum. Zbog toga, one političke stranke iz Republike Srpske i Federacije BiH, koje su željele da realiziraju svoje demokratsko pravo na raspravu i glasanje, bile su spriječene da to urade“ stoji u reakciji EUSR-a
S obzirom da su na dnevnom redu sjednice pored spornog Zakona o popisu stanovništva Doma naroda bile rasprave koje su važne za euro-atlantski proces integracije BiH kao napr. odluka o slanju vojnog kontingenta u misiju ISAF u Afganistanu, kao i imenovanje vršioca dužnosti direktora Agencije za sprečavanje korupcije i koordiniranje borbe protiv korupcije u BiH „ovaj bojkot ne samo da je nanio štetu kapacitetima BiH da ostvari napredak u procesu euro-atlantskih integracija već je isto tako oslabio sposobnost države da se na efikasan način bori protiv kriminala i korupcije“ stoji u odgovoru Kancelarije specijalnog predstavnika Evropske unije u BiH.
Šefovi misija ambasada EU u BiH izrazili su žaljenje zbog „namjernog bojkota sednice Doma naroda od strane SNSD“. „Odlaganje usvajanja zakona o popisu stanovništva BiH rizikuje dalju izolaciju. Sada postoji stvarna opasnost da zemlja neće učestvovati u ovom vitalnom zadatku koji se će se sprovesti u svim drugim evropskim zemljama u 2011” naveli su predstavnici EU te pozvali političke snage u BiH da na sjednici 2. septembra usvoje zakon o popisu stanovništva u BiH.
A da li će i stvarno biti popisa u BiH ?
Demograf Stevo Pašalić u svojoj izjavi za Press kaže da je pesimista kad je riječ o popisu stanovništva u BiH naredne godine.
“Teško je očekivati da se nešto drastično promijeni u septembru. Sve je na političkom terenu i mi iz struke s tom pričom sada nemamo nikakve veze, niti imamo potrebu da se upuštamo u političke komentare. Ono što je sigurno jeste da je popis neophodan i da bi trebalo da se sprovede po standardima UN i Evrostata. Ovaj zakon je u dobroj mjeri te standarde poštovao, a zašto nije usvojen, treba pitati političare” zaključuje Pašalić
“Sada jedino možemo razmišljati o oktobru 2011, i to pod uslovom da se zakon usvoji prije izbora, a ako se to ne desi, onda je nemoguće da i tada izvršimo popis. Prijedlogom zakona je regulisano da Fiskalni savet u roku od dva mjeseca po objavljivanju zakona treba da utvrdi način finansiranja, što znači da se gubi još dva mjeseca. Znamo da je usvajanje budžeta kod nas sporo i da ga nećemo imati do kraja godine, tako da je i jesen naredne godine upitna za popis. Zato se nadam da će razum prevladati i da ćemo imati zakon u septembru” dodaje za Blic direktor Agencije za statistiku BiH Zdenko Milinović