Operator za obnovljive izvore energije i efikasnu kogeneraciju (OIEIEK) kojeg je Vlada FBiH uz aminovanje Parlamenta FBiH osnovala 6. novembra 2013. godine trebao je postati važna instituciju po pitanju uređenja tržišta električne energije, a posebno kada je riječ oblast obnovljivih izvora energije.
Trebao je, da kadrovi koji su imenovani na čelu ovog operatora, ako je suditi prema brojnim istraživačkim tekstovima i izvještajima revizora, nisu povlačili poteze koje su više ličili na mešetarenje nego na domaćinsko i zakonito upravljanje ove institucije, piše Fokus.ba
Ništa drugačije se ne može zaključiti ni u najnovijem izvještaju od radu OIEIEK-a u 2022. godini, kojeg je objavio Ured za reviziju institucija u FBiH.
Doleček pa Memić
Do 10. februara 2022. godine Operatorom za OIEIEK je rukovodio Željko Doleček kojeg je Vlada FBiH imenovala 2. 12. 2020. godine, nakon što je prethodno smijenila Borisa Misiraču, za vršioca dužnosti direktora Operatora za OIEIEK.
Odlukom Vlade FBiH od 10. 2. 2022. godine za direktora je imenovan Edim Memić na mandatni period od četiri godine.
Revizori su utvrdili da je ovaj operator lani u više navrata ozbiljno kršio zakon, a što se odražavalo i na tržište električne energije.
Revizori su tako uvtrdili da podaci o popunjenosti dinamičkih kvota na internet-stranici nisu redovno ažurirani, što je obaveza prema Zakonu.
Također, zbog raskidanja ugovora sa privilegovanim proizvođačima u 2022. godini došlo je do značajnog smanjenja popunjenosti dinamičkih kvota.
Nadalje, nije utvrđena metodologija za raspodjelu troškova balansiranja za privilegovane i kvalifikovane proizvođače, kao ni udio koji će se plaćati sredstvima iz naknada prikupljenim za poticaj.
Nalazi revizora o ozbiljnim propustima
Tokom 2022. godine nisu rješavani zahtjevi za sticanje statusa privilegovanog proizvođača, na osnovu prethodno zaključenih predugovora o otkupu električne energije iz obnovljivih izvora, što nije u skladu sa Zakonom
– Imajući u vidu da je Akcionim planom utvrđeno da će Federacija BiH do kraja 2020. godine poticati 121,615 MW električne energije iz obnovljivih izvora, da novi plan nije donesen, a da na kraju 2022. godine potiče 50,858 MW, konstatujemo da zaključno sa 2022. godinom Federacija BiH nije poticala ni 50% električne energije iz obnovljivih izvora koji su bili utvrđeni APOEF – om – zastrašujući je nalaz revizora.
Također, uvidom u dokumentaciju o radu pomoćnika direktora revizori su konstatovali da nije dolazio na posao u toku 2022. godine po osnovu Rješenja direktora od 23. 3. 2021. godine kojim su se u cilju sprečavanja transmisije virusa SARS COV2 određeni zaposlenici uputili na rad od kuće.
Nalazi revizora o pomoćniku direktora
Uvidom u evidencije o radnom vremenu konstatovano je da je za njega svakodnevno evidentirano radno vrijeme od 08 – 16:30 h uz naznaku rad od kuće.
Nije prezentiran nijedan dokaz za rad od kuće navedenog zaposlenika. Također, iako nije dolazio na posao i upućen je na rad od kuće navedenom zaposleniku se isplaćivala naknada za troškove smještaja u iznosu od 200 KM mjesečno.
Na ime plaća, doprinosa i naknada ovom zaposleniku je isplaćeno 144.098 KM u 2022. godini.
Također, navedeno Rješenje direktora za upućivanje na rad od kuće nije doneseno u skladu sa odredbama Ugovora o radu i Zakona o radu. Direktor je tek 26. 1. 2023. godine donio Odluku o stavljanju van snage Rješenja od 23. 3. 2021. godine, kojom se nalaže zaposleniku da pristupi i obavlja poslove svog radnog mjesta u sjedištu Operatora za OIEIEK.
Zaposlenik je nakon donošenja ove Odluke počeo dolaziti na posao u sjedište Operatora, konstatovali su revizori.
Troškovi reprezentacije
Također, rashodi na ime reprezentacije su se vršili isplatom iz blagajne. Niti jedan račun, naveli su, nije potpisan niti su se izvještaji o utrošku sredstava reprezentacije sačinjavali u toku 2022. godine. U toku 2023. godine izvještaji su se počeli sačinjavati.
Sredstva su utrošena na ugostiteljske usluge radnim danima i vikendom. S obzirom na to da računi nisu potpisani, te da za utrošak sredstava reprezentacije nisu sačinjeni izvještaji, ne može se potvrditi da su se sredstva koristila u poslovne svrhe u skladu s Pravilnikom o uslugama reprezentacije i poklonima.
Konstatovano je i da odgovorni blagajnik nije potpisivao blagajnički dnevnik kao i da se u toku 2022. godine nisu ispunjavali i potpisivali nalozi za isplatu i nalozi za uplatu.
Nalazi revizora o blagajniku
Početkom 2023. godine konstatovano je da su navedene nepravilnosti ispravljene. Uvidom u dnevna stanja u blagajničkom dnevniku konstatujemo da je blagajnički maksimum u više slučajeva prekoračen preko dozvoljenog iznosa utvrđenog Odlukom.
Uvidom u plaćene račune konstatovane su isplate preko 200 KM.
Navedeno nije u skladu s odredbama Uredbe o uslovima i načinu plaćanju gotovim novcem