Političke tenzije napravile minus: Kriza i inflacija udarili na domaću privredu

Prema podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske industrijska proizvodnja u Republici Srpskoj ove godine, u odnosu na predhodnu, u padu je za 16%. Zašto se to dešava i da li je to posljedica političke krize koja posljednjih mjeseci potresa BiH?

Političke tenzije u BiH nisu ništa novo. Ali, pita li se neko, kako to utiče na ionako lošu privredu koja bilježi značajan pad i kada se ratuje u Ukrajini i kada se zvecka oružjem na Bliskom Istoku.

,,Nažalost vidimo pojavu dugih cijevi na našim ulicama i svi koji se sjećaju tragičnih ratnih sukoba u BiH postaju dodatno oprezni”, kaže predsjednik Područne privredne komore Istočno Sarajevo Ljubiša Tanić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Tanić, koji je uspješan privrednik u sektoru građevinarstva, ističe da su investitori u stanogradnju u poslednje vrijeme u velikim problemina.

,,U razgovotu sa njima žalili su mi se da ne pamte kada ih je neko u poslednja tri-četiri mjeseca kontaktirao da bi kupio stan u Istočnom Sarajevu”, tvrdi Tanić.

U ovakvoj političkoj situaciji teško je zamisliti da bi neko investirao u domaću privredu. Pogotovo strani investittori kojih je i onako bilo malo, ne računajući svjetske mešetare, tipa Rašida Serdarova,  koji su u BiH dolazili kao navodni investitori a odlazili kao milioneri.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

,,Osnovni uslov za dolazak stranih investitora je zdrava politička situacija bez turbulencija”, pojašnjava ekonomsita Milenko Stanić i dodaje:

,,Investitori žele kvalitetetan pravni okvir, bez čestih izmjena zakona i propisa.Zahtjevaju i da poreski sistem ne bude podložan značajnijim izmjenama. Mora im se obezbjediti predvidljivost svega kako bi mogli planirati investicije, prihode, troškove i ostvarenu dobit. Sve to, u ovakovoj političkoj situacije, nema u BiH”.
I ekonomistra Slaviša Raković smatra da, sa stanovišta investitora,  vlada vrijeme velike neizvjesnosti.

,,Ovo što se dešava u BiH dobija neke nove konotacije i prijeti eskalacijom što Škodi i obeshrabrijeinvestitore ali škodi i ukupnoj potrošnji u BiH”, tvrdi Raković.
Da je oprez kod investitora prisutan tvrdi i predsjednik Područne privredne komore Istočno Sarajevo Ljubiša Tanić i dodaje da je neophodno da se ova politička kriza što prije okonča.

,,Ako ovakvo stanje potraje investitori, i strani i domaći, koji su planirali ulagati u proširenje proizvodnje, nabavku novoh tehnologija, oztvaranje novih radnih mjesta i slično, svoj novac uložiće negdje van BiH. Negdje gdje je situacija stabilina”, upozorava Tanić.

Vrijeme je i da svi mi promijenimo naš  načinu razmišljanja i da shvatimo da se  živi od privrede a ne od administracije.Do god je radno mjersto u opštini, gradu, Vladi i slično poželjnije i bolje plaćeno od posla u privredi u realnom sektoru, nema nam napredka. 

,,Radnici koji rade u privredi danas su ono što su bili borci u ratu”, kaže Ljubiša Tanić i poručuje da ako nismo ekonomski samoodrživi ne možemo pričati o nekoj, eventualnoj, samostalnosti.

,,Eko nema privrde, reaknog sektora, budućnost nam je upitna” smatra Tanić i dodaje da mladi ne žele više da slušaju o ratu i da zbog političkih tenzija i prijetnji ratom sve više ljudi odlazi iz BiH.

,,Imamo problem da zadržimo radnu snagu, prije svega mlade i obrazovane ljude. Mi smo već u problemu jer odlazak naših ljudui ne možemo nadoknaditi uvozom radne snage. Nama većinom dolaze radnici iz Azije.

To nije ni naš, evropski mmentalitet, to nije naš kvalitet školovanja, nije naš kvalitet obavljanja posla”, zaključuje  predsjednik Područne privredne komore Istočno Sarajevo Ljubiša Tanić.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije