Politička blokada kontrole hrane u BiH: Pesticidi ostaju neprovjereni, zdravstveni rizici rastu

Politika prodire u sve sfere života, pa je svoje prste umiješala i u hranu. Zbog izostanka saglasnosti resornog ministarstva iz RS, u BiH već godinu dana nije provedena kontrola prehrambenih proizvoda, odnosno, prisustvo pesticida. Kakvu hranu jedemo nije poznato, ali poznato je da uporedo s nedostatkom kontrole raste i mogućnost zdravstvenih posljedica.

Zdravlje ulazi na usta, stara je narodna izreka. Međutim, već godinu dana ne znamo je li hrana koju konzumiramo zdravstveno ispravna. U ovoj godini, izostale su laboratorijske analize i kontrola ostataka pesticida u hrani biljnog i životinjskog porijetla. Iz Agencije za bezbjednost hrane BiH kritikuju da je odgovornost na Ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstava RS-a, koje nije dalo saglasnost Agenciji na višegodišnji program monitoringa. Ovu informaciju, kako navode za N1, dostavili su na razmatranje Savjetu ministara Bosne i Hercegovine, od kojih očekuju naredni potez.

Prije službenog razmatranja i izjašnjenja Vijeća ministara Bosne i Hercegovine o Informaciji o nemogućnosti donošenja i implementacije Višegodišnjeg programa kontrole ostataka pesticida u i na hrani biljnog i životinjskog porijekla u Bosni i Hercegovini, nismo u mogućnosti dati dodatna pojašnjenja na Vaš upit.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zbog čega je izostala saglasnost i kada će ovaj problem biti riješen, pitali smo i resorno ministarstvo u Republici Srpskoj. Odgovor još nismo dobili. Politika je umiješala prste u sve, pa ne čudi što je i u hranu, kaže Nedžad Bićo, iz Udruženja poljoprivrednika FBiH. Rješenje je, između ostalog, u zaštiti domaće proizvodnje.

Nedžad Bićo, Udruženje poljoprivrednika FBiH:

“Da se uvode prelevmani i carine na tu robu koja dolazi, a ne da je ovdje otvoreno tržište i da uvozi ko šta hoće. I onda dođete do ove situacije da nema kontrole uopšte, jer ne mogu da se dogovore ko će biti direktor, ovaj ili onaj, što lobi uvoznika koristi obilato. Lično znam i da su te kontrole, kad sve funkcioniše, vrlo slabe kontrole i to su kontrole slučajnih uzoraka. Inače, ovdje sve dolazi sumjivog kvaliteta. Evropsko i svjetsko smeće završi tu”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

A šta kažu građani?

“Ovo, na pijaci, to je sve uvoz, sve živo. Nema tu ništa naše, domaće. Kad dođe Bijeljina, onda uzimam i papriku i paradajz i sve”; “Rekao bih da je voće i povrće vještačkog kvaliteta, a ovo ostalo mislim da je bolje. Što se tiče naše hrane tiče, imam neki osjećaj da je sve gora”. 

A uporedo s izostajanjem neophodnih kontrola, povećavaju se i zdravstveni rizici, upozorava struka.

S obzirom na to da većina pesticida sadrži arsen, za koji se zna da je kancerogen, prekomjerna i nekontrolisana upotreba pesticida prouzrokuje niz zdravstvenih problema, s naglaskom na maligne bolesti.

Godišnji izvještaj svjetske neprofitne organizacije EWG i ove godine donosi listu neorganskih proizvoda u kojima je sadržan visok nivo pesticida. Listu predvode jagoda i špinat, zatim paprike, breskve, grožđe, breskve, kruške, nektarine, trešnje, jabuke. S druge strane, posljednji izvještaj Agencije za bezbjednost hrane BiH, iz 2022. godine, testirala je ukupno 13 proizvoda, uz tri domaća, odnosno, krušku, šljivu i mandarinu. Od 184 uzorka, od kojih je 90 domaćeg porijekla, samo tri nisu sadržavala ostatke pesticida, a to su kravlje mlijeko, svinjska mast i hrana za dojenčad.

Elzedin Cerović, agronom u Ministarstvu poljoprivrede KS:

“Uglavnom kupujem sa farmi, domaće artikle – mlijeko i mliječne proizvode, a što se tiče voća i povrća, znam mnogo farmi u KS gdje uzimam jabuku, krušku, šljivu… Dosta uvoza je genetski modifikovano. Dosta je, vidite i sami, oboljenja karcinoma koji se dešavaju i zbog rata, ali mislim da veliki uticaj ima i hrana”.

Vratiti povjerenje u ono što unosimo u organizam možemo što većim podsticajnim mjerama u organksu proizvodnju, što bi trebalo da bude sadržano u novom zakonu ministarstva poljoprivrede KS, zaključuje naš sagovornik. Do tada, na granicama je, kaže, potrebno angažovati više fitosanitarnih inspektora koji će kontrolisati uvezenu hranu. O potrebi stavljanja tačke na bilo koje vrste blokade, posebno na višim nivoima vlasti, suvišno je i govoriti, jer sve dok su na snazi, trpe svi koji žive u ovoj državi.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije