Pokušava li Dodik bezuspješno napraviti ustavnu krizu?

Napuštanje institucija, blokade, secesija, najave o uspostavljanju parainstitucija… Odavno smo navikli na ovakve poteze i najave Milorada Dodika. On najčešće kreira krizu, javnost dovede do usijanja, a onda uz sinhronizaciju odanih medija mijenja fokus interesovanja javnosti.

No, Dodik osim kreiranih „kriza“ ima i očekivane reakcije u odnosu na teme koje su njegova politička poslastica. Tako je i u slučaju Ustavnog suda. Dodik pokušava obesmisliti instituciju kojom ne može da upravlja zbog sudija iz Federacije i trojice stranih sudija, pa skoro svakodnevno insistira na uspostavljanju potpune političke kontrole nad tom institucijom. On to pravda neslaganjem da stranci sjede u Ustavnom sudu, ali evidentno je da se ne radi o problemu sa strancima već problemu sa uspostavljanjem kontrole.

„Ustavni sud BiH je zvanično strana politička organizacija, čije odluke na teritoriji Republike Srpske nemaju nikakav značaj. Mogu da zasjedaju koliko hoće, svi ti stranci tamo, za Republiku Srpsku oni ne postoje. Dok se ne donese zakon o Ustavnom sudu, sve što tamo odluče, smatraće se nelegalnim. Tako je odlučila Narodna skupština Republike Srpske“, rekao je Dodik dan nakon što je Ustavni sud BiH odlučio da je kleveta u skladu sa Ustavom BiH, te da je član 280a koji se odnosi na povredu ugleda Republike Srpske neustavan.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

U petak smo kontaktirali više sudova u namjeri da provjerimo kome će biti lojalne sudije i pravosuđe – pravu i Ustavu ili Dodiku. Većina kontaktiranih nije htjela komentarisati poruke Milorada Dodika.

„Jedino što vam mogu reći jeste da je to čisto političko pitanje i mi se time ne smijemo baviti. Politika je izvan naše nadležnosti“, kazala je Sanja Šakotić, sekretar Osnovnog suda u Derventi.

Na pitanje da li svojim najava odbacivanja odluka Ustavnog suda Milorad Dodik kreira ustavnu krizu, stručnjak za ustavno pravo Nurko Pobrić odgovara potvrdno.

„Mi smo stalno u nekoj vrsti ustavne krize. To što je Dodik izjavio da neće primjenjivati posljednju odluku Ustavnog suda, nije nikakva novost. On, u stvari, ne priznaje Ustavni sud. A u Republici Srpskoj o svemu de facto odlučuje Milorad Dodik. On je u tom entitetu apsolutni vladar“, rekao je Pobrić za Buku.

Bivši sudija Vrhovnog suda FBiH, sada advokat, Vlado Adamović kaže da su posljednje najave Milorada Dodika uobičajeni vokabular, a da je refleksija u kojoj mjeri je to kršenje zakona je odluka koju treba donijeti tužilaštvo.

„Nema to karakter ustavne krize jer nema takvu stavku. Zašto? Jer je tužilaštvo već reagovalo jednom optužnicom protiv Dodika, to pokazuje da državni aparat funkcioniše. Da li je on počinio krivično djelo ili nije to je sada na sudu. Tužilaštvo je podiglo optužnicu što znači da sistem funkcioniše“, dodaje Adamović.

Dunović: Dodiku odgovara stavljanje dijela zakona van snage, tako demonstrira silu

Ustavni sud BiH u četvrtak je na 140. plenarnoj sjednici koja je održana online putem ocijenio kako su izmjene Krivičnog zakona Republike Srpske koje se odnose na kriminalizaciju klevete u skladu sa Ustavom BiH. Ocjenu ustavnosti tražio je zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma BiH Denis Zvizdić te 14 zastupnika iz tog doma.

Jedan od apelanata pred Ustavnim sudom BiH Milan Dunović za Buku je komentarisao činjenicu da su vlasti Republike Srpske usvojile zakon i sada ponovo najavile nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH.

Dunović je skupa sa 13 kolega iz Predstavničkog Doma BiH tražio da se van snage stave članovi osporavanog zakona 208a, 208b, 208c, 208d, 208d. Sud je odbacio njihov zahtjev, uz izuzeće člana 280 koji se ne odnosi na klevetu. No, za Dodika je i to previše pa za odluku kaže da „nema nikakvog značaja“. Na pitanje Buke šta će se sada dešavati s obzirom na najave entitetskih vlasti kaže – nastavak do sada viđenog.

„U praksi će se dešavati ponovo ono što se dešavalo do sada sa zakonima koji su proglašavani neustavnim ili ih je visoki predstavnik stavio van snage. Miloradu Dodiku će odgovarati stavljanje zakona van snage jer će opet demonstrirati silu i obesmišljavati institucije. Odgovara mu to da još jednom pokaže da ima tu moć da ne provodi odluke Ustavnog suda i da bi Sud još jednom obesmislio“, kaže Dunović za Buku.

Na pitanje Buke da li će nastupiti pravni haos, pravna nesigurnost i kako će reagovati sudije i tužioci, Dunović odgovara iskustveno.

„Iz prakse Ustavnog suda FBiH, u periodu kada sam bio potpredsjednik FBiH podnosio sam često apelacije mogu govoriti šta će se dešavati na terenu. Bilo je presuda koje su provedene a Parlament FBiH ih nije provodio. Općinski sudovi su se ponašali kako žele, pa je Ustavni sud FBiH donio jedan vid uputstva za sudove, kako da se ponašaju, bez obzira da li je parlament izvršio presudu ili ne“, kaže Dunović.  

Nepoštovanje odluka Ustavnog suda BiH je kažnjivo, i predstavlja krivično djelo, ali Tužilaštvo BiH ne podiže optužnice u ovim slučajevima. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije