Pod lupom: Na nekim biračkim mjestima odustali od novih tehnologija

Koalicija za slobodne i poštene izbore Pod lupom zabilježila je 161 teže kršenje izbornih pravila tokom lokalnih izbora u BiH koji su održani 6. oktobra, a neka od tih kršenja, tvrde, mogla bi imati uticaj na izborni rezultat na pojedinim biračkim mjestima.

Pored toga, kako navode, na pojedinim mjestima gdje su trebale biti korišćene nove izborne tehnologije, odustalo se od istih i išlo se u primjernu dosadašnjeg načina glasanja.

Dario Jovanović, projekt menadžer Koalicije, rekao je da je izborni dan na najvećem broju biračkih mjesta protekao u skladu sa izbornim pravilima, ali da je proces glasanja na regularnim biračkim mjestima gdje se nisu pilotirale nove tehnologije ocijenjen lošije u odnosu na prethodne izbore, sa značajnim povećanjem broja slučajeva porodičnog glasanja, zloupotrebe pomoći pri glasanju i glasanja bez propisne identifikacije birača.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Posmatrači su se u većoj mjeri žalili da ne mogu nesmetano pratiti proces glasanja i uložili su skoro četiri puta više primjedbi na proces glasanja u odnosu na prethodne izbore. Dakle, govorimo o svim posmatračima na biračkim mjestima, ne samo onim Koalicije Pod lupom. Proces brojanja glasova na biračkim mjestima bez elektronske identifikacije i skenera bio je lošiji u odnosu na prethodne izbore, s mogućnošću uticaja na izborni rezultat na 3,8 odsto posmatranih biračkih mjesta”, kazao je on.

Iz Koalicije ocjenjuju da je na 97,9 odsto posmatranih biračkih mjesta pilotiranje novih tehnologija uspješno provedeno te da je proces glasanja na biračkim mjestima gdje se identifikacija birača vršila putem elektronskih uređaja, a glasalo putem skenera glasačkih listića, protekao bolje u odnosu na regularna biračka mjesta.

“Broj biračkih mjesta na kojima se dešavala nepropisna identifikacija birača skoro je duplo manji na pilot biračkim mjestima u odnosu na regularna biračka mjesta, a broj slučajeva zloupotreba pri glasanju manji za petinu. Broj težih kršenja izbornih pravila je povećan u odnosu na opšte izbore 2022. godine, a uglavnom se radilo o slučajevima oneomogućavanja posmatranja, nedostatka izbornog materijala, najčešće glasačkih listića, te nepravilnostima pri procesu glasanja, zlopotrebe pomoći pri glasanju, fotografisanja glasačkih listića, nepravilnog pečaćenja glasačkih listića, izdavanja većeg broja glasačkih listića od potrebnog, propustima u radu biračkih odbora, kao i ugrožene tajnosti glasanja”, pojasnio je Jovanović.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Zabrinjavajuće je i to što su evidentirani slučajevi nezakonitih pritisaka na birače, a koji su se, dodao je, dešavali prije izbornog dana.

“Zabilježeno je 36 slučajeva kršenja izborne šutnje, koji se odnose na vođenje izborne kampanje na društvenim mrežama, uprkos jasnim zabranama. Slučajevi zabilježenih kršenja izbornih pravila, kao izolovani incidenti, zahtijevaju ozbiljnu analizu u narednim danima i mjere prevencije”, naveo je Jovanović.

Prema podacima Koalicije Pod lupom, izlaznost na Lokalnim izborima 2024. do 19 časova bila je 47,1 odsto, što je manje za 2,9 odsto u odnosu na prethodne lokalne izbore 2020. i opšte  izbore 2022. godine.

Komentarišući ove podatke, Hasan Kamenjaković, koordinator za odnose s javnošću, rekao je da postoje faktori koji se moraju uzeti u obzir a koji bi mogli imati uticaj na ovu izlaznost, a to su da je integritet centralnog biračkog spiska narušen, da on nije javan i da broj registrovanih birača raste.

“Na 303 biračka mjesta također je testirana elektronska identifikacija birača i to su mjesta gdje politički subjekti nisu mogli manipulisati biračkim spiskom i izlaznošću. Koalicija je na izborni dan pratila implementaciju elektronske identifikacije i transmisije rezultata, kao i skenere. Na 2,1 odsto biračkih mjesta zabilježeno je da se odustalo od upotrebe nove tehnologije i vratilo na primjenu dosadašnjeg načina glasanja”, rekao je Kamenjaković.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije