Pobuna stanara protiv gradnje u još jednom banjalučkom naselju, spremaju se na građansku neposlušnost

“Betonizacija i urbicid”


Stanari banjalučkog naselja Borik zatečeni su odgovorom koji su dobili, nakon što su uputili primjedbe u vezi s Regulacionim planom. Poručuju da se spremaju na građansku neposlušnost.

Naime, novim nacrtom Regulacionog plana, na mjestu sadašnje Male pijace, predviđena je izgradnja nebodera od 14 i 15 spratova, kao i nadogradnja postojećeg poslovnog objekta za još jedan sprat.

Takođe, na mjestu bivše fabrike “Fruktona”, koja već godinama zjapi prazna, predviđen je kompleks lamela do maksimalno 10 spratova.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Stanari nisu saglasni sa predloženim rješenjem.

“Sa apekta urbanizma i sigurnosti, nije prihvatljiva planirana spratnost objekata u neposrednoj blizini osnovne škole. Nije prihvatljivo da se u svrhu budućeg parkiranja smanji postojeća zelena površina i školsko dvorište. Planiranom izgradnjom objekata na prostoru “Fruktone” smatramo da će biti potpuno narušen i devastiran postojeći urbanistički koncept naselja Borik”, stoji u primjedbama stanara ovog banjalučkog naselja.

Organizovali su proteste, poslali su primjedbe na novi Regulacioni plan, bili na javnoj raspravi, a onda im je u avgustu stigao odgovor.

Dijelom se usvajaju njihove primjedbe. “Brišu se” tek dijelovi spornih objekata, smanjuje se spratnost nebodera za jedan odnosno dva sprata, a ključni problemi i dalje ostaju bez adekvatnog odgovora.

U odgovoru koji je “Urbis centar” dostavio stanarima, daje se ocjena njihove primjedbe.

“Ova primjedba ili je predmet nedovoljnog znanja i uvida u postojeće stanje, prethodni Regulacioni plan i ovaj nacrt plana, ili je sa druge strane svjesno napisana manipulativno…” – piše u odgovoru “Urbis centra” u kojem se građansko nezadovoljstvo želi predstaviti kao aktivnost u predizborbom sukobu.

Foto: Odgovor Urbis centra

Prema mišljenju “Urbis centra”, gradnja nebodera samo se naslanja na urbanističku matricu Borika i samo dopunjuje već započetu praksu.

“Ono što je važno istaći je da će ovom intervencijom arhitektura i urbanizam Borika dobiti dodatnu afirmaciju, i to kroz nove objekte na kojima će biti obavezno formirati zelenilo na fasadama/terasama, kao i izvesti krovne terase, a što je sve detaljno opisano/propisano u tekstualnom dijelu plana” – piše u odgovoru Urbis centra.

U Urbis centru tvrde da je Mala pijaca trenutno ruinirana i devastirana, da ne priliči naselju poput Borika, te da je na tom mjestu planirano dječje igralište sa visokim rastinjem.

U odgovoru na primjedbe problematizuje se činjenica da su se stanari uopšte obratili s urbanističkim i primjedbama na sigurnost, s obzirom da se autorka regulacionog plana urbanizmom bavi 20 godina. Primjedbe na spratnost nebodera ocjenjuju se kao “licemjerne”, jer ne prepoznaju to što se ovim Regulacionim planom gradi Borik kakav bi trebao da bude, u skladu sa urbanističkom matricom.

Foto: Odgovor Urbis centra

“Oni imaju mogućnost da prema važećim zakonima, kada se usvoji Regulacioni plan, promijene funkciju stambenih objekata u funkciju i namjenu poslovanja i poslovnih objekata. Isto tako i kod parking prostora koji umjesto dva ili tri sprata može biti i na jednom spratu, a dva da budu za poslovanje, ako je objekat za parking već predviđen na tri sprata” – kaže za BUKU jedan od stanara kvarta na koji se Regulacioni plan odnosi.

Nakon protesta, javnog uvida, sastanka sa gradskom upravom, stanari Borika zaprepašteni su zbog odgovora koji su dobili. Ostaje im, kažu, samo građanska neposlušnost.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije