Nakon što je vladajuća većina odbila da održi posebnu sjednicu Narodne skupštine Republike Srpske o stanju u javnim preduzećima, opozicija je sazvala konferenciju za medije na kojoj je jasno poručila da aktuelni režim štiti kriminal koji je sam stvorio.
Ognjen Bodiroga, šef Kluba poslanika SDS-a, istakao je da je vlast prekršila Poslovnik Narodne skupštine, koji jasno propisuje da se posebna sjednica održava po utvrđenom dnevnom redu i bez glasanja o tome.
„Insistiraćemo da se sjednica nastavi i da se javno kaže ko je odgovoran za milionske gubitke u javnim preduzećima“, poručio je Bodiroga.
Igor Crnadak iz PDP-a podsjetio je da je odluka o održavanju sjednice donesena jednoglasno u Kolegijumu, uključujući i vladajući SNSD.
„Spremili smo materijal za raspravu, ovo je trebalo da bude prvi korak ka rješavanju problema u javnim preduzećima. Ne znam šta se dešava u glavama Mazalice i njegovih saradnika“, rekao je Crnadak i dodao da su premijer i predsjednik Srpske sami priznali teške optužbe o pljački u javnom sektoru.
„Lopovluk, neprofesionalizam, korupcija – danas ste mogli vidjeti kako je srpsko jedinstvo srušeno. Ali, ova priča nije završena“, poručio je opozicioni poslanik.
Nebojša Vukanović, predsjednik Kluba poslanika Za pravdu i red, rekao je da je opozicija željela da ukaže na brojne malverzacije i pljačke vlasti.
„Pitali bismo zašto je dato 60 miliona Serdarovu. Ovo je ponižavanje Narodne skupštine. Juče je Mazalica tvrdio da nema tačke o ustavnom uređenju, a Kolegijum je odmah izbacuje. Ne daju da se govori o suštini“, naglasio je Vukanović i pozvao građane da se ugledaju na Srbiju i njenu mladost.
Željko Dubravac iz Narodnog fronta ocijenio je postupke vlasti kao sramotne i istakao da banda više ne može da se krije po šumama, već sada dominira u institucijama.
Komentarišući poziv vlasti za zajednički rad na zakonu o ustavnom uređenju, Crnadak je rekao da je taj tekst prepisan iz najrigoroznijih autoritarnih režima i da bi on definisao samo represiju.
„Umjesto da se pita zašto je zakon povučen odmah nakon najave, treba se zapitati ko je naredio Mazalici da to uradi – njegov šef“, rekao je Crnadak.
On je izrazio zadovoljstvo što su vlast i Mazalica povukli taj zakon, jer bi on doveo do stvaranja službe nalik na štazi.
Vukanović je dodao da je zakon pisan po uzoru na ono što je 1991. radio Franjo Tuđman u Hrvatskoj, i da je cijela situacija nalik na diktature Staljina i rumunskog Sekuritatea.
„Poslije 20 godina vlasti – ovo je ludilo koje niko ne može da shvati“, zaključio je Vukanović.