Platforma SDP-a na ispitu

Reagirajući na na platformu SDP-a BiH, SDA, HSP-a BiH i NS Radom za boljitak, predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović je kazao kako će pozvati političke partije koje “imaju legitimitet” kako bi se razgovaralo o formiranju vlasti. “Da ne improviziramo, da ne ismijavamo Ustav BiH, jer ova platforma je u suštini ismijavanje pokušaja priče o nekom novom Ustavu BiH”, rekao je lider HDZ-a BiH.

“Tome je težio i HDZ-a 1990”, kaže u izjavi za Deutsche Welle zamjenik predsjednika ove stranke Martin Raguž. “Postoji značajan stepen saglasnosti oko toga, što je ohrabrujuće. Ne mislim da bi programska platforma u konačnici bila prepreka zajedničkom nastupu. Mislim da se radi o pitanju legitimiteta za uspostavu vlasti, što je za nas pitanje načela”, kaže Raguž.

Srpske brige za hrvatski legitimitet

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ako je platforma podudarna sa programskim ciljevima HDZ-a 1990, kakvi su izgledi da se i ova stranka priključi grupi političkih partija koju predvodi SDP BiH? Martin Raguž smatra da bi to ojačalo poziciju hrvatskog legitimiteta unutar ove grupe stranaka, ali podsjeća da su dva HDZ-a osvojila blizu 90 posto hrvatskih biračkih glasova na proteklim općim izborima. “Isključivanje bilo koga, u početku, nije dobra poruka i mislim da u konačnici trebamo naći kompromis oko tog pitanja. Ako u tome uspijemo, možemo reći da je nastupilo vrijeme boljih odnosa u BiH”, kazao je Raguž.

Zabrinuti za položaj hrvatskog naroda, SNSD i SDS odbacili su platformu grupe političkih partija iz Federacije, uz iznošenje brojnih primjedbi na ustavna rješenja, Vrhovni sud, popis stanovništva, te pitanja državne i vojne imovine. Član Izvršnog odbora SNSD-a Dušanka Majkić: “Obeshrabrujuće je što SDP bira partnere, ne po snazi i tome koliko su dobili prava da predstavljaju narod iz kojeg dolaze, nego prema tome koliko će SDP moći da se nosi sa tim partijama.”

Nedorečenosti ustavnih rješenja

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Dijelovi platforme koji se odnose na ustavne reforme u znatnoj su mjeri prihvatljivi, ali sadrže i dosta općih principa koji nisu u dovoljno razrađeni”, kaže u komentaru za Deutsche Welle stručnjak za ustavno pravo dr. Goran Marković. “Na prvom mjestu mislim na rješenje koje se odnosi na Ustavni sud BiH. Taj je prijedlog sporan u našoj teoriji ali i u političkoj praksi. To rješenje na različite načine može biti konkretizirano, a iz platforme nije jasno da li bi uvođenje Vrhovnog suda BiH značilo ukidanje entitetskih vrhovnih sudova, ili bi oni ipak opstali”, kaže Marković.

Platforma predviđa i reformu javnog rtv srvisa radi uspostave korporacijeBildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift:  Platforma predviđa i reformu javnog rtv srvisa radi uspostave korporacijeSporna je i teritorijalna reorganizacija BiH, jer bi se prekrajanju postojećih entitetskih granica vjerovatno usprotivile stranke iz RS-a. To bi moglo implicirati reorganizaciju samo FBiH što, prema riječima dr. Markovića, može ali i ne mora značiti uspostavu hrvatskog entiteta. “Moguća su i rješenja koja ne bi mijenjala daytonsku strukturu BiH, s tim što bi u FBiH broj kantona bio sveden na dva, jedan sa bošnjačkom, a drugi sa hrvatskom većinom. Tako se ne bi diralo u Dayton, a opet bi hrvatska politička elita dobila nešto što bi ličilo na entitet za koji se toliko zalaže”, kaže dr. Marković.

Reagirale su i druge političke partije u FBiH. U Stranci za BiH smatraju da platformom nisu adekvatno riješena pitanja državne imovine i popisa stanovništva, dok u Savezu za bolju budućnost BiH tvrde da je riječ o “spisku lijepih želja”, te da je dokument previše okrenut pravu, a premalo ekonomiji.

Deutsche Welle

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije