PITCHuj i PRIČAJ: Mladi u inovacijama za ravnopravnije društvo

Današnji događaj jedinstvena je platforma na kojoj su mladi imali priliku da javno prezentuju prototipe rješenja za izazove koji oblikuju njihovu svakodnevicu  – od rodne ravnopravnosti, mentalnog zdravlja, problema zapošljavanja, seksualnog i reproduktivnog zdravlja, socijalnog angažmana. 

Događaj je pokazao šta se dešava kad se mladima vjeruje i pruži im se siguran prostor za djelovanje. A kroz projekat „Budućnost za mlade“ dobili su priliku da uče na činjenicama, promišljaju društvo, reagiraju na nepravdu. Da biraju znanje koje služi životu, a ne samo ocjeni

U okviru regionalnog projekta „Budućnost za mlade“ – CARE Balkans sa partnerima Centrom E 8 iz Beograda, Institutom za populaciju i razvoj iz Sarajeva i Perpetuum Mobile iz Banja Luke, u Sarajevu je danas održan inspirativni događaj pod nazivom – Pitchuj i pričaj – Mladi u inovaciji, koji je okupio mlade ljude sa različitim idejama i inovacijama u oblasti društvenih promjena.

Događaj je ovo koji pokazuje šta se dešava kad se mladima vjeruje i pruži im se siguran prostor za djelovanje. A kroz projekat „Budućnost za mlade“ dobili su priliku da uče na činjenicama, promišljaju društvo, reagiraju na nepravdu. Da biraju znanje koje služi životu, a ne samo ocjeni.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Dajemo glas mladima

Današnji događaj jedinstvena je platforma na kojoj su mladi imali priliku da javno prezentuju prototipe rješenja za izazove koji oblikuju njihovu svakodnevicu  – od rodne ravnopravnosti, mentalnog zdravlja, problema zapošljavanja, seksualnog i reproduktivnog zdravlja, socijalnog angažmana. 

Sexy, Usluge podrške ne smiju biti luksuz, Biro4ever – nazivi su pitch sesija na kojima su  predstavljeni problemi mladih  – na zabavan, vješto odigran, dobro prezentiran, ozbiljno osmišljen način.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Dajemo glas mladima, dajemo im priliku da predstave svoje ideje. Nekoliko su već mjeseci radili, prepoznavali i prepoznali probleme sa kojima se mladi susreću, mapirali i kroz edukativne radionice ponudili rješenja. Problemi mladih su i u fokusu i live podcasta, interaktivnog kviza, koji nisu samo podržali inovativne ideje nego su pokazali da o problemima mladih trebaju govoriti upravo mladi, oni kojih se to tiče, oni koji to tište, oni koji znaju naći rješenja. U tome su ime se pridružili influencer i reper Kerim Panjeta, poznatiji kao Stoposto, Andrija Stokić iz Beograda, koji na svojoj platformi govori o mentalnom zdravlju i Azra Mehmedović iz Sarajeva – kazala je Sumka Bučan, direktorica CARE Balkans.

Povezivanje i osnaživanje

Projekat „Budućnost za mlade“ traje već skoro 20 godina u cijelom regionu s ciljem povezivanja i osnaživanja mladih s ciljem da u bućnosti vode zdraviji život i donose zdravije i kvalitetnije odluke o svom životu. 

– Mladi imaju znanja i želju, aktivni su i jako kreativni. Njima zapravo fali prostor gde da provedu svoje ideje, fali im i podrška šire zajednice. Nije tu reč samo o porodicama, već i o školama, imajući u vidu da su naši sistemi u regionu jako zastareli i rigidni i da se većina školovanja svodi na prenošenje i skupljanje informacija, a malo toga na razgovore sa mladima. Najveća snaga ovog projekta i što im pružamo je siguran prostor da se izraze i pokažu svoj potencijal  – naglasila je Sara Dereta, savjetnica za rodnu ravnopravnost CARE Balkans.

Lakše do teških odluka

Institut za populaciju i razvoj iz Sarajeva, kako je rekla youth leader Angela Perojević, govorio je o mukama mladih nakon završetka srednje škole. Šta i kako dalje? Raditi? Pauzirati? Studirati? Šta studirati?  

Perojević: Smanjiti pritisak

– Htjeli smo pomoći kako bi poslije škole mogli što lakše donijeti odluku. Sve je moguće – studirati ili pokrenuti posao. Htjeli smo učiniti najviše što možemo da smanjimo pritisak koji je na njima jer se očekuje da mladi ljudi od 18 znaju čime će se baviti možda i cijeli život – rekla je Angela.

Seksualno, reproduktivno i mentalno zdravlje

Ana Ignjatović iz beogradskog Centra E8 i s kolegama je stigla s pitanjem – kako riješiti problem seksualnog i reproduktivnog zdravlja među mladima.

Ignjatović: Osmislili program seksualne edukacije.

– Osmislili smo program SexY, na osnovu programa Y, koji se bavi nasiljem i pitanjima seksualnog i reproduktivnog zdravlja. Ovaj program će u osnovnim i srednjim školama služiti za seksualnu edukaciju i biće prilagođen uzrastu – kazala je.

Perpetuum Mobile iz Banja Luke prezentirao je ideje za rješenje dvije velike teme koje muče mlade.

Ciganović: Kako pomoći psihološkom podrškom

– Znamo da je mentalno zdravlje ključno u prevenciji vršnjačkog nasilja. Istraživanje je pokazalo da je svako treće dijete, na žalost, žrtva ili svjedok nasilja – cyber, psihičkog, fizičkog. Zaključili smo da su cijene terapija, koje su i do 100 KM, previsoke. Tražili smo načine kako pomoći besplatnim, grupnim psihološkim podrškama, koje vode stručnjaci. Cilj nam je da se mladi socijalizuju, razvijaju empatiju, uče jedni od drugih – kazala je Stevanija Ciganović.

Mladi okupljeni oko zajedničkih ideja, problema, rješenja

Događaj i druženje mladih iz Sarajeva, Banja Luke i Beograda završen je  dodjelom nagrada. Ko je pobjedio? Pa svi, sjajni, mladi i kreativni!

„Budućnost za mlade“ u proteklih je skoro dvije decenije okupio desetine hiljada mladih i najdugoročniji je program u regionu. Uz podršku BAWAG grupe nastavlja višegodišnji rad CARE Balkans-a i partnera na institucionalizaciji obrazovanja o životnim vještinama, kroz priznat i nagrađivan Program Y.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije