Prema izvještaju agencije Srna, ambasadori su oko 10.30 sati napustili zgradu OHR-a, gdje je održan sastanak, ali više detalja o tome što je dogovoreno nije poznato, jer niko od aktera nije dao izjave.
Dnevni avaz je objavio kako je visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko na zahtjev EU odgodio odluku o poništenju zaključaka Narodne skupštine Srpske o raspisivanju referenduma u Republici Srpskoj.
List navodi da je odluka donesena kako bi se liderima RS dala još jedna šansa da sami ponište raspisivanje referenduma.
Avaz je objavio da je Inzko na današnjoj sjednici PIC-a trebao da informisati amabasadore o razgovorima koje je jučer imao s predsjednikom Srpske Miloradom Dodikom, te da se dogovore o nastavku diplomatskih pritisaka na vlasti Srpske da ponište odluku o sazivanju referenduma.
Prema pisanju lista, Inzko će se u ponedjeljak, 9. maja, u New Yorku sastati s čelnicima UN, a onda ga u utorak i srijedu očekuju susreti s američkim dužnosnicima.
Kada se vrati u sljedeći četvrtak, 12. maja, ili će potpisati odluku o poništenju zaključaka Narodne skupštine Republike Srpske, ili će je staviti ad acta.
Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko sugerirao je uoči održavanja sjednice Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira da je moguće očekivati donošenje odluke o poništavanju referenduma, ali nije naznačio da bi u sadašnjem trenutku mogle biti izrečene i sankcije dužnosnicima Republike Srpske odgovornima za iniciranje referenduma.
Sankcije o kojima je ranije postignuta salasnost među džavama članicama EU-a podrazumijevale bi mjere poput zabrane putovanja u inostranstvo, odnosno zamrzavanja bankovnih računa i imovine političara za koje se ocijeni da svojim djelovanjem ugrožavaju provedbu Dejtonskog sporazuma.
U Banjaluci su juče (04.05.) sa predsjednikom RS-a Miloradom Dodikom odvojeno razgovarali američki ambasador u BiH Patrik Mun i visoki predstavnik Valentin Incko. Ni nakon tih susreta nije došlo do približavanja stavova.
Visoki predstavnik Valentin Incko je nakon sastanka sa Dodikom rekao je da je odluka o referendumu nelegalna i da će biti poništena ukoliko vlast u RS to sama ne uradi: “Nismo se slagali po tom pitanju. Znate kakav je stav međunarodne zajednice a gospodin Dodik nije se sa time složio”.
Ni nakon pritisaka Dodik nije popustio kada je riječ o održavanju referenduma rekavši da RS ne može i neće povući odluku o referendumu, ne želeći špekulisati o eventualnim sankcijama: “RS nema skrivene namjere i ne može i neće povući odluku o referendumu. Na raspolaganju imamo niz mjera koje ćemo preduzeti. Vidjećemo. Nismo mi OHR da prijetimo”.