Penzioneri ne odustaju od svojih zahtjeva. Postavit će ih pred federalnu vladu na sastanku u utorak. Između ostalog traže usklađivanje penzija sa plaćama minimalno od sedam posto. U suprotnom će na proteste već 3. oktobra. U isto vrijeme građani komentiraju, situacija je takva da bi uz aktuelne penzije trebala bar još jedna kako bi preživjeli.
Najniža penzija u Federaciji BiH isplaćena u augustu iznosila je 573,53 KM, zajamčena 684,48 KM, najviša 2.867,65 KM. Prosječna, i njih je najviše, iznosi oko 723 KM. Kolika bi trebala iznositi najniža penzija da bi se moglo dostojno živjeti i preživjeti, penzioneri komentiraju
“Koliko su samo lijekovi, svi se plaćaju. Platim 80 KM lijekove, stan 280 KM, a penzija 484 KM. Imam dvije kćerke, nijedna ne radi. Moramo se mučiti i gotovo. A oni u Vladi imaju 5.000 KM. Narod je gladan. U granapu kupe po jednu bananu, vidite da ljudi nemaju”, kazala je za N1 jedna penzionerka.
U Savezu udruženja penzionera FBiH ovaj put spremni su i na proteste, penzije moraju biti povećane. Minimalni zahtjev koje Vlada FBiH mora ispuniti je uslađivanje penzija za sedam posto počevši od desetog mjeseca, kaže predsjednik UO Saveza, Redžo Mehić.
“Vidite koliko je sredstava prikupila Porezna uprava FBiH, preko pet milijardi. UIO za pola godine preko sedam milijardi. Dobar tih prihoda je otišao putem PDV-a i od naših penzija. Da vas podsjetim naš plan finansiranja federalnog PIO zavoda koji je sastavni dio budžeta FBiH je za isplate penzija preko tri milijarde. Mi ćemo sve to potrošiti i na njih dati 17 posto PDV-a i to je preko 500 miliona. Valjda polažemo pravo iz tog kolača da nam se da bi preživjeli”, rekao je on.
Mehić je kazao i kako Federalna vlada mora intezivirati rad na izmjenama i dopunama Zakona o Penzijsko-invalidskom osiguranju, što je također jedan od zahtjeva na kojem Savez insistira
Kao osnovni zahtjev penzioneri predlažu izmjene članova 79 i 80 Zakona o penzijsko-invalidskom osiguranju Federacije BiH. Tako bi se ubuduće najniže penzije povećavale s rastom prosječne plate u Federaciji BiH i rastom potrošačke korpe umjesto dosadašnjeg praćenja rasta BDP-a. Također ne odustaju ni od jednokratne isplate.
Federalni ministar finansija Toni Kraljević ranije je kazao da Vlada i resorna ministarstva rade na iznalaženju rješenja, naglašavajući da razliku između prikupljenih doprinosa za PIO i isplaćenih penzija pokrivaju iz budžeta
“Diskrepanca između prikupljenih doprinosa i isplaćenih mirovina iznosi 318 milijuna KM. Iako je predizborno vrijeme, neću davati obećanja koja nisu realno ostvariva. Neću koristiti ovo vrijeme, ne dopušta mi kućni odgoj, kako bih sada davao obećanja za koja nisam siguran da se mogu realizirati. Mogu samo kazati da resorno ministarstvo, premijer Vlade, FZ MIO i ministarstvo financija rade na iznalaženju izvedivih modela usmjerenih potpori umirovljeničkog standarda”, zaključio je ministar Kraljević.
U očekivanju sastanka Saveza udruženja penzionera i Vlade Federacije, ekonomista i zastupnik u federalnom parlamentu Admir Čavalić upozorava kako je u ovom trenutku realna tek jednokratna isplata
“Očekujem kompromisno rješenje – a to je da će se Vlada ograničiti na jednokratnu pomoć i vidjet ćemo u kojem iznosu – mislim ovo 200 KM za one koji imaju penziju do 1.000 KM, a oni koji imaju više od 1.000 KM – 100 KM pomoći. Možda će načelno reći da će se ići u izmjenu zakona ubuduće, nakon izbora. Sumnjam da će Vlada ove godine raditi neka vanredna usklađivanja ili mijenjati kriterij usklađivanja da se uvede taj kriterij prosječne plate. Očekujem i da će se zakazati sjednica Federalnog parlamenta u vezi rebalansa”, kazao je Čavalić.
Predstavnicima Vlade Federacije BiH u utorak će biti dostavljena i peticija sa preko 66 hiljada potpisa penzionera. Ukoliko ne budu uvaženi njihovi zahtjevi, penzioneri na masovne proteste izlaze 3.oktobra.