Partokratija udaljava BiH od EU, rođačka ekonomija javna tajna

Jedna od glavnih prepreka BiH na putu ka EU je velika moć stranaka nad institucijama i javnim preduzećima, a iako su partijsko zapošljavanje, namještanje konkursa i rođačka ekonomija javna tajna, rijetko se dešava da nosioci najviših državnih funkcija javno priznaju kako sistem funkcioniše u praksi.

Nedavni slučaj Zukana Heleza, ministra odbrane BiH, koji se javno pohvalio da je iskoristio partijske veze da zaposli jednu ženu u javnim institucijama, pokrenuo je medijske napise, ali se nakon toga ništa nije desilo, jer se javnost u BiH navikla na to da postoji neodgovorno političko ponašanje, pa se i sama tome često prilagođava.

EU je u posljednjem izvještaju za BiH o napretku takođe skrenula pažnju na veliki politički uticaj na javne institucije u BiH, kao i da se malo toga čini da se ova pojava suzbije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Oni, na primjer, kažu da su fragmentirane strukture bez mehanizama za stvaranje odgovornosti, uz nedostatak uvezanosti različitih nivoa vlasti na svim nivoima, glavni razlog lošeg funkcionisanja javne vlasti.

“Nema napretka u uspostavljanju administrativnih tijela na svim nivoima ili u raščlanjivanju odgovornosti između ministara i tijela koja su im podređena”, navedeno je u prošlogodišnjem izvještaju.

Damjan Ožegović iz Kancelarije “Transparency internationala BiH” kaže da je teško očekivati da će se političke stranke u BiH odreći poluga moći.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Zapošljavanje putem političkih partija u javnoj upravi je dominantan obrazac kojim te partije osiguravaju podršku i generišu moć, a koliko je pojava raširena, najbolje pokazuje činjenica da se o tome javno govori bez straha od posljedica”, ističe on, i to iako je reforma javne uprave jedan od najvažnijih preduslova za članstvo u EU.

“U BiH čak ni na svim nivoima vlasti ne postoji ujednačena obaveza raspisivanja javnog konkursa prilikom zapošljavanja u javne institucije, a i tamo gdje postoje javni konkursi, oni su obesmišljeni i svedeni na puku formalnost, te je zbog niza sistemskih problema u propisima nezakonito zapošljavanje i dalje najrašireniji oblik korupcije u BiH”, naglašava Ožegović za “Nezavisne”.

Tanja Topić, analitičarka iz Banjaluke, kaže da je hvaljenje ministra Heleza samo potvrda onoga što svi znaju, da je jedini način da se dođe do posla ili neke pogodnosti u javnom sektoru da se pribjegne političkim vezama.

“Problem je što niko u tome ne vidi ništa problematično ili loše, već se čak i hvale da na taj način vezuju građane za političke partije. Ne vide u tome pogodovanje korištenjem političkog uticaja niti diskriminaciju nestranački opredijeljenih osoba. To je samo jedan od razloga zašto političari u BiH ne žele da nas uvedu u EU, oni su za zavođenje reda na njihov politički način, prema partijskim nalozima, ili još preciznije prema analizama partijskih šefova”, ističe ona za “Nezavisne”.

Jedini način da se to spriječi, prema njenim riječima, je da se počne sa sprovođenjem unutarpartijske demokratizacije i eliminisanjem kulta partijskih lidera.

“Mislim da je to u sadašnjem trenutku dug put, što nas još više udaljava od EU”, navodi ona.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije