Otvoreno pismo gradonačelniku Dubrovnika: “Nadamo se da njegujete stav da zdravu životnu sredinu zaslužujemo svi”

“Radujemo se svakoj naznaci da se na najodgovornijim funkcijama, kako u lokalnim zajednicama tako i na višim nivoima nalaze ekološki orijentisani pojedinci. Nismo imali priliku ispratiti Vaše društvene i političke angažmane da bismo potvrdili prve dojmove, ali podstaknuti Vašim istupom na temu važnosti poštivanja međunarodnih konvencija, osjećamo potrebu da Vam se obratimo. Lijepo je pročitati poziv koji pristiže iz Republike Hrvatske vezano za potrebu poštivanja ESPOO i Arhuske konvencija. Možda ćete se iznenaditi, ali Vaša izjava je posebno zanimljiva građanima iz sjeverozapadne Bosne i Hercegovine, gdje u samom graničnom pojasu, u kompleksu kasarne Čerkezovac – lokalitet Trgovska gora, udaljenom 800 metara od granice i rijeke Une, Hrvatska namjerava deponovati svoju polovinu nisko i srednje radioaktivnog otpada iz nuklearne elektrane Krško, a uz to čak i institucionalne otpade iz čitave Hrvatske”, stoji u otvorenom pismu koje je danas poslano.

Dodaje se:

“Ne zamjerite, moramo ponoviti, u kompleks napuštene kasarne koji je pozicioniran na 800 metara od granice, u samom graničnom pojasu, namjeravaju se deponovati pomenuti radioaktivni i drugi opasni otpadi. To je prijetnja sa kojom živimo, liježemo i budimo se svaki dan, prijetnja koja bi svoj epilog trebala dobiti 2023 godine, kada je planirano da svi ti otpadi osvanu na ovoj neprimjerenoj lokaciji. Nadamo se da njegujete stav da zdravu životnu sredinu zaslužujemo svi, bez obzira na teritorijalne i sve druge odrednice, te Vas u skladu sa tim podstičemo da stanete uz građane koji se već preko 20 godina protive namjeri da se na Trgovskoj gori deponuju radioaktivni i drugi opasni otpadi, pozivom nadležnima u Republici Hrvatskoj da odustanu od projekta koji će kako sada stvari stoje, svoj epilog morati dobijati na međunarodnim sudovima. Politika je uticala da se kreira problem potenciranjem ove loše ideje, iz tog razloga vjerujemo da odgovorne politike mogu riješiti ovaj problem”, dodaje se.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Na kraju otvorenog pisma stoji:

“Uvjereni smo da Hrvatska i Bosna i Hercegovina mogu i moraju posvećenije graditi prijateljske odnose, te Vas zbog toga pozivamo da neopterećeni političkim stegama koji nekada mogu predstavljati prepreke za pozitivne iskorake, usprotivite se ideji da se radioaktivni i drugi opasni otpadi dopremaju u granični pojas, te da zajedno uradimo nešto za šta će Vam sadašnje i buduće generacije koje odrastaju uz rijeku Unu, koja je dijelom Park prirode, a drugim dijelom Nacionalni park, biti zahvalne”.

Podsjetimo da je gradonačelnik Dubrovnika prije nekoliko dana poslao dopis Vijeću Ministara Bosne i Hercegovine i Kabinetu Predsjedavajućeg vijeća Zoranu Tegeltiji da se odmah obustavi izgradnja aerodroma u Trebinju

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ne ulazeći ekonomske i sve ostale aspekte izgradnje zračne luke na teritoriju druge države, apeliramo te, pozivajući se na odredbe prethodno navedene međunarodne legislative, zahtijevamo od nositelja projekta da bez odlaganja obustavi planirane naredne aktivnosti po ovom projektu, sve dok se ne ispune uvjeti ESPOO konvencije i SEA protokola, odnosno dok se ne provedu sva potrebna ispitivanja utjecaja na okoliš preko državnih granica i dok se činjenično utvrdi nepostojanje utjecaja koji bi izgradnja zračne luke imala na izvorište rijeke Omble”, stoji u dopisu.

Na ovaj dopis iz Dubrovnika reagovao je i načelnik Lukavca Edin Delić koji se pita kako to da deponija nuklearnog otpada u Trgovskoj gori, na manje od 2 km od granice BiH, ne podliježe analizi prekograničnih uticaja?

“Nisu se pozivali na ESPO ni kada su gradili Pelješki most. U međunarodnim odnosima reciprocitet je sasvim normalna mjera. Možda bi u Trebinju trebali graditi i odlagalište nuklearnog otpada da susjedi shvate da pravde ima ako je jednaka za sve. Tvrditi da aerodrom škodi Dubrovniku, a nuklearni otpad ne škodi Novom Gradu može samo neko neuk ili pokvaren”, ističe on.

Oglasio se i parlamentarac Saša Magazinović koji je rekao: “Hrvatskoj strani ne smeta izgradnja odlagalista nuklearnog otpada na obali Une, praktično u našem dvoristu, ali je problem izgradnja aerodroma u Trebinju jer je ‘samo 8,5 km’ od izvori'ta. Valjda iste konvencije i pravila na koja se pozivaju treba da vaze za sve”.

Predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija zaprimio je pismo gradonačelnika Dubrovnika Mate Frankovića.

Na pitanje da prokomentariše pismo Frankovića u kome traži da bude obustavljena izgradnja aerodroma u Trebinju, Tegeltija je rekao da zahvaljuje gradonačelniku Dubrovnika na podsjećanju na potpisani Sporazum prekogranične saradnje između Savjeta ministara i Republike Hrvatske, koji je posebno važan za građane BiH kada je riječ o izgradnji odlagališta radioaktivnog otapada u Trgovskoj gori a koja ni malo ne doprinosi unapređenju dobrosusjedskih odnosa.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije