Otvorena izložba fotografija studenata Akademije likovnih umjetnosti kao podrška Queer zajednici

Savezništvo i podrška, to je ovogodišnja vodilja BH. Povorke ponosa koja se održava u Sarajevu 24. juna. Kao uvertira ovom događaju, u prostorijama Akademije likovnih umjetnosti u Sarajevu večeras je otvorena izložba fotografija studenata/ica Akademije likovnih umjetnosti.

Autori/ice kroz medij fotografije pričaju priče o ljubavi, savezništvu i zajedništvu u borbi za jednakost i borbi za slobodu identiteta i emocija. Kroz proces rada na projektima, pored prikazivanja savezništva na fotografijama, ostvareno je i zajedništvo među autorima izložbe.

Izložba na dirljiv i emotivan način prikazuje lične osvrte studenata/ica o važnosti savezništva i podrške, a jedan od radova je fotografija uvredljivog grafita na kojem su posjetioci markerom mogli da ostave svoj trag pretvarajući mržnju u ljubav i podršku.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Ivan Hrkaš, šef Odjela za multimediju Akademije likovnih umjetnosti, rekao je kako je izložba bitna, ne samo za pripadnike LGBTIQ zajednice, već i za sve građane.

“Večeras pričamo o ljubavi, večeras pričamo o nečemu što je za sve nas bitno, a to je sloboda. Ovo što vidite na zidu je rezultat dvomjesečnog rada. Mi podržavamo različitost i podržavamo ljubav. Dali smo priliku studentima da se izraze i da budu slobodni. Večeras slavimo ljubav, slavimo slobodu i slavimo različitost”, rekao je Hrkaš, obraćajući se posjetiocima izložbe.

Ismar Žalica, asistent na Akademiji, rekao je okupljenima da stoje uspravno i ne savijaju kičmu.

“Nema ne može, sve je moguće. Proces je bio težak, nekad je bilo konfuzno, napeto, nekad je bilo lako”, rekao je Žalica.

Akademija likovnih umjetnosti u Sarajevu je 2008. godine bila domaćin prvog Queer Sarajevo festival (QSF). Festival je naglo prekinut nakon nasilničkih događaja.

Lejla Huremović iz Organizacionog odbora BH Povorke ponosa rekla je kako je emotivna dok otvara izložbu, jer je događaj i prostor u kojem se nalazi podsjeća na događaje od prije 15 godina.

“Sad već davne 2008. godine, na početku svojih 20-ih godina, od straha od autovanja, nisam bila ovdje sa saborkinjama i suborcima koji su otvarali prvi QSF upravo na ovom mjestu. Posmatrala sam u medijima sve one nasilničke scene i još više bila preplašena. Tadašnja zajednica je na svojoj koži osjetila šta znači nemati podršku institucija i društva. Ali tog se događaja moramo svi i sve sjećati i odati važnu zahvalu svima koji su tad hrabro organizovali Queer Sarajevo festival. Alma, Svjetlana, Emina i Boba. Ove četiri žene moramo pamtiti, jer su one dio naše važne historije”, rekla je Huremović.

Praveći paralelu sa 2008. godinom kaže kako je danas situacija bolja, ali ne i idealna.

“Mnogo toga se promijenilo, od zakonske regulative do vidljivosti LGBTIQ osoba. Zadnjih pet godina, koliko je prošlo od prve povorke, sa sigurnošću možemo reći da niko ne može sporiti naše postojanje u ovom društvu. Tu smo, vidljivi/e, uporni/e, u našoj borbi za kvalitetniji, sigurniji i autentičniji život”, poručila je Huremović.

Posebno se zahvalila svim saveznicima/ama bez kojih ne bi bilo moguće biti na strani, naglašava, humanosti, ematije, podrške i razumijevanja.

“Ispred nas je mnogo borbe sa različitim fašističkim, retrogradnim politikama i nasilnicima te iako znam da nema opuštanja i prepuštanja već samo nastavka borbe i otpora ipak sam sretna i ponosna na LGBTIQ zajednicu u BiH koja hrabro i uzdignute glave ne da na sebe i bori se da živi autentično”, zaključuje Huremović.

A ta borba za autentičnost nastavlja se u subotu 24. juna tokom BH Povorke ponosa. 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije