Salić i Muharemović uplatili su po 36.000 KM. Tačnije, 100 KM po danu koju su trebali provesti u zatvoru
Kantonalni sud u Sarajevu pravosnažno je u decembru prošle godine osudio Jasmina Ćerimagića, Senadu Muharemović i Redžepa Salića, bivše direktore zavoda koji se bavi brigom o djeci i omladini s poteškoćama u razvoju u Pazariću.
Ćerimagić je osuđen na četiri i po godine zatvora, dok su Muharemović i Salić dobili zatvorsku kaznu u trajanju od po godinu.
Ćerimagić ide iza rešetaka
Naime, ovom presudom potvrđene su osuđujuće presude koju je Općinski sud u Sarajevu izrekao u julu prošle godine.
Dok je kazna za Ćerimagića ostala ista, smanjene su kazne za drugo dvoje osuđenih – Muharemović i Salić, koji su u prvostepenoj presudi bili osuđeni na po četiri i po godine zatvora.
Istovremeno, pravosnažnom presudom, zabranjeno im je obavljanje bilo kakve funkcije i poziva u ustanovama za zaštitu osoba sa duševnim smetnjama u trajanju od deset godina.
Međutim, prema informacijama Raporta, Salić i Muharemović neće ni dana provesti u zatvoru. Oni su iskoristili zakonsko pravo i otkupili kaznu zatvora.
Ova informacija potvrđena je za Raport iz Općinskog suda u Sarajevu.
“U vezi sa Vašim upitom obavještavamo Vas da su osuđena S.M. i osuđeni R.S. podnijeli Zahtjev za zamjenu kazne zatvora u novčanu kaznu.
Sud je donio odluku kojom se usvaja navedeni Zahtjev te su, uvidom u CMS, osuđeni putem punomoćnika dostavili dokaz o uplati novčane kazne”, rečeno nam je iz Suda.
Salić i Muharemović uplatili su po 36.000 KM. Tačnije, 100 KM po danu koju su trebali provesti u zatvoru.
Inače, novim izmjenama Krivičnog zakona FBiH koji još nije stupio na snagu pooštrena je kaznena politika.
Šta kaže novi zakon
“Kazna zatvora izrečena u trajanju do jedne godine ne može se zamijeniti novčanom kaznom za krivična djela protiv ustavnog poretka Federacije, trgovine ljudima i organizirane trgovine ljudima, krivična djela protiv spolne slobode i morala, krivična djela spolnog zlostavljanja i iskorištavanja djeteta i krivična djela protiv braka, porodice i mladeži”, navodi se u novom zakonu.
Istraga je pokrenuta nakon što je zastupnica Naše stranke Sabina Ćudić objavila fotografije iz prostorija Zavoda na kojima su pojedini štićenici vezani za krevete ili radijatore.