Osmomartovski marš, borba za radnička prava: Pogledajte fotografije iz Banjaluke!

Već tradicionalno, osmomartovski marš u Banjaluci održava se 8. marta sa početkom od 12.15 časova.

Osmomartovski marš počeo je š , a završio se na Trgu Krajine.

“Dehumanizujući uslovi rada u BiH su u proteklom periodu doživjeli svoju eskalaciju, kada su radnici i radnice štrajkovima i protestima pozvali poslodavce, nadležne organe i sindikate da rade ono zbog čega postoje – da se izbore za sigurna radna okruženja i poštivanje zakona. Ženska radna prava su kategorija koja se još uvijek postavlja u drugi plan, a o uslovima rada se tek ponekad progovori (o diskriminaciji na radnom mjestu, seksualnom uznemiravanju/nasilju na radu, ekonomskoj nejednakosti, nejednakim platama i uslovima rada, reproduktivnim prava i rad i sl…)”, kažu organizatori ovog događaja Oštra nula i Centar za mlade KVART.Milica Pralica ispred Oštre nule rekla je da se danas malo priča o borbama za ženska prava, a 8. mart je sveden na konzumerizam. Važno je, dodaje, da se vlasti uključe u rješavanje ovog problema. “Ne možemo mi konstatno da krivimo vlast, poziciju i opoziciju u našem društvu  ako mi sami ne preuzmemo stvari u svoje ruke. Mi danas izlazimo na Osmomartovski marš da kažemo da žene nisu jeftina radna snaga,  da nema ne treba samo cvijeće već posao, da kažemo da se zakonske norme koje imamo raspoložive u našoj borbi moraju poštovati”, poručuje Pralica i dodaje da se možemo ugledati na skandinavske zemlje. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Treba da budem solidarne bez obzira na sve različitosti”, kaže ona. Gordana Katana, novinarka, kaže da smo mi kao društvo duboko zagrizli u patrijarhat.”Brojni su problemi kada govorimo o položaju žena u našem društvu i upravo se zbog toga borimo”, poručuje Katana. 

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

ŽENSKI RAD, BROJKE: 

je iznijela podatke da žene na kućne poslove potroše između č .

, % ž ć .

Najlošije plaćena radna mjesta u BiH su :

– Čistačice (pomoćni i niskokvalifikovani poslovi) 647KM

– Krojačice (u tekstilnoj, kožnoj i odjevnoj industriji) 692KM

– Spremačice (u turizmu i hotelijerstvu) 797KM

– Obućarke (u tekstilnoj, kožnoj i odjevnoj industriji) 756KM  

Istraživanje Paylab-a pokazalo je  da je svega 6% od svih zaposlenih žena među najbolje plaćenim zaposlenicima u odnosu na 13% muškaraca.  Prema podacima zavoda i službi zapošljavanja u BiH ( od 30.11.2022) prijavljeno je 354.700 nezaposlenih lica. Od ukupnog broja lica koja traže zaposlenje njih 206.099 ili 58,11% su žene. Udio nezaposlenih žena manji je kod visokokvalifikovanih žena i iznosi 21%, a udio nezaposlenih kvalifikovanih (KV) radnica je 48 % u BiH

Implementacija Gender akcionog plana (GAP), Konvencije o eliminisanju svih oblika diskriminacije žena Ujedinjenih nacija (UN CEDAW)  preporuke i Zakona o ravnopravnosti polova u BiH uključujući direktive (o jednakoj plati, tretmanu, unapređenju, samozapošljavanju, diskriminaciji itd.) iz Regulative EU su “mrtvo slovo na papiru” koje se u radnom pravu i ne primjenjuju.

Ovogodišnjim maršem želimo da ukažemo da se treba poštovati Zakon o radu, Zakon o zabrani diskriminacije, te Zakon o ravnopravnosti polova kojim se garantuje sigurno i nesmetano djelovanje žena u radnom okruženju. Kad žena stane, cijeli svijet će stati! 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije