OSCE: Zakon o VSTV-u treba usvojiti u formi koju je u martu 2020. pozitivno ocijenila Venecijanska komisija

Na šta je tačno mislio možda bude poznato nakon sastanka lidera koalicije na državnom nivou koji je u toku. No, za građane BiH je od imenovanja ministra puno bitnije usvajanje neophodnih zakona koji bi mogli načeti prijeko potrebne reforme. Jedan od tih zakona su i izmjene Zakona o sudskom i tužilačkom savjetu.  

On je više puta javno kritikovan, a neke od ključnih zamjerki su promijenjene odredbe koje se tiču sukoba interesa članova VSTV-a, šta se objavljuje vezano za bliske srodnike i potencijalni sukob interesa unutar pravosuđa i način provjere imovinskih kartona.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Krajem jula ambasada SAD-a, EU i Misija OSCE-a izdala je saopštenje u kojem su planirane izmjene Zakona o VSTV-u ocijenjene kao štetne.

“Kao što smo naglasili u zajedničkom pismu od 2. juna koje smo potpisali sa OEBS-om, EU i drugim partnerima iz međunarodne zajednice, izmjene koje su u posljednjem trenutku unesene u nacrt zakona o VSTV-u 12. maja bile su štetne i potkopale su napore za povećanje transparentnosti u pravosudnom sistemu i poboljšnju verifikaciju prijava imovine”, navodi se u zajedničkom saopštenju od 29. jula.

Izmjenama se komplikuju procedure i sužavaju se nadležnosti Suda BiH kada govorimo o krivičnim djelima korupcije i organizovanog kriminala, rekla je nedavno za portal Klix direktorica Transparency International u BiH Ivana Korajlić.

Stav u vezi predloženih izmjena Zakona zatražili smo i od misije OSCE-a. Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini smatra da u izradi, usvajanju i provođenju ključnih zakona pravosudnog sektora, vlasti Bosne i Hercegovine moraju u potpunosti poštivati osnovne demokratske principe i principe vladavine prava, a to su inkluzivnost, transparentnost i učešće.

“Kako se navodi u pismu od 2. juna 2023. godine, kojeg smo poslali zajedno sa ostalim članovima međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini, to se posebno odnosi na davno zakašnjelo usvajanje izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine koji se tiču integriteta nosilaca pravosudnih funkcija”, kazali su iz Misije OSCE-a u BiH.

Ranija rješenja su puno bolja od nedavno predloženih, parafraziran je stav Misije.

“Usvajanje izmjena i dopuna Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine u formi koju je Venecijanska komisija pozitivno ocijenila u martu 2020. godine pokazalo bi temeljnu opredijeljenost nadležnih vlasti u BiH za smislene reforme koje bi očuvale odgovornost, nezavisnost, i integritet pravosuđa u BiH”, dodaju iz OSCE-a.

Ranijim izjava OSCE je skupa sa međunarodnim partnerima jasno kazao da Zakon o VSTV-u koji je trenutno pred parlamentom ne ispunjava međunarodne standarde i treba ga izmijeniti u originalnu verziju koju je pripremilo Ministarstvo pravde.

“Građani Bosne i Hercegovine žele i zaslužuju pravosudni sektor koji počiva na temeljima neotuđivih ljudskih prava, uključujući jednakost pred zakonom i pravnu sigurnost. Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini ostaje posvećen partner vlastima u BiH u osiguravanju suštinskog kvaliteta ovakvih reformi i njihove usklađenosti sa međunarodnim standardima”, rekli sui z Misije OSCE-a u odgovoru na pitanje Buke.

Pred zastupnicima je danas jednostavan izbor: glasati za najbolji tekst zakona kojim bi pravosuđe bolje funkcionisalo ili dodatno usložnjavanje i otežavanje nezavisnosti ioanko krhog pravosuđa u kojeg povjerenja građani sve manje imaju.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije