Prema najavama predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Vjekoslava Bevande, BiH bi do kraja aprila 2012. godine mogla ispuniti uslove za kandidatski status za članstvo u Evropskoj uniji (EU). Nakon usvajanja zakona o popisu stanovništva i sistemu državne pomoći, ostalo je još da političari u ovoj zemlji prilagode Ustav presudi Evropskog suda u predmetu „Sejdić i Finci protiv BiH“.
Međutim, analitičari u BIH ne dijele optimizam Vjekoslava Bevande jer su dosadašnje promjene „kozmetičke, a ne suštinske prirode“. Banjalučki profesor Miodrag Živanović upozorava da bi evropske institucije iz političkih razloga mogle otvoriti vrata
BiH iako zakonodavstvo ove zemlje još nije usklađeno sa standardima Evropske unije.
Kandidatski status nagradio bi entonacionalne elite
„Hendikep je u tome što bi se takvom političkom odlukom, bez ispunjavanja stvarnih uslova, dao alibi postojećim nacionalnim političkim elitama za sve ono što su radili prethodnih petnaest ili dvadeset godina. Time bi političke elite u ovoj zemlji bile amnestirane odgovornosti za dugi period stagnacije, kriminal i korupciju“, tvrdi Živanović.
Da je optimizam Vjekoslava Bevande utemeljen, građani BiH imali bi razloga da budu zadovoljni. No, političke proklamacije u toj zemlji obično ostaju u sferi dobrih želja, bez stvarne promjene stanja, kaže sociolog Salih Fočo. On nije ubijeđen da će težište političkog djelovanja s etno-nacionalne sfere biti pomjereno ka stvarnim, životnim potrebama građana.
Težište političkog djelovanja neće biti pomjereno ka životnim pitanjima
„Zato se plašim da ni optimistična izjava Vjekoslava Bevande neće pomjeriti procese u BiH sa nacionalnih konfrontacija koje su prisutne već dvadeset godina. Otvoreni i latentni konflikti u ovoj zemlji još uvijek se svode na etno-nacionalne sfere. Životna pitanja građana, zbog čega bi vlasti i država trebalo da postoje, ovdje još uvijek ne dolaze do izražaja“, ističe Fočo.
Ohrabrujući optimizam Vjekoslava Bevande morao bi biti praćen i praktičnim radnjama, kaže Salih Fočo. On ističe da će tek za dva, ili tri mjeseca biti vidljivo da li su aktivnosti novog Vijeća ministara usmjerene ka suštinskim promjenama koje bi značile priključenje evropskim integracijama.
Deutsche Welle