Razlog vrlo banalan, iako je Ministarstvo za obrazovanje, mlade i nauku Kantona Sarajevo prije dva mjeseca, prilikom aprilskog upisa u prvi razred osnovne škole, obavijestilo roditelje da potrebnu dokumentaciju mogu predati naknadno, ova institucija promijenila je uslove. Prije dva dana, poslali su dopise osnovnim školama da junsko testiranje djece, na osnovu kojeg se raspoređuju u odjeljenja, ne može biti obavljeno bez ljekarskog uvjerenja iz Domova zdravlja KS. Ništa ne bi bilo sporno, da Domovi zdravlja imaju slobodne termine.
Iako je primarni rok za upis i testiranje djece u mjesecu junu, Elzana Kulovac, majka djeteta koje od septembra treba krenuti u prvi razred osnovne škole, dobila je termin tek 28.8.2020. god. „Naišli smo na problem prilikom traženja datuma kada možemo obaviti ljekarski pregled, jer je pod moranjem da se to odradi u državnom Domu zdravlja. Samo dva dana nakon dopisa Ministarstva, dali su nam termin 28.8. tik pred sami kraj mjeseca, a neposredno prije polaska djece u školu. Nema druge opcije, roditelji su zabrinuti da li ćemo svi stići da upišemo djecu na vrijeme, da li će pedagozi uspjeti raditi opservaciju sa djecom“, kaže za BUKU ova majka.
Na isti dan, 28.8.2020. god. termin za obavljanje ljekarskog pregleda budućeg prvačića dobila je i Sanja Škuletić-Malagić, a za portal BUKA kaže da je to problem samo sa Domom zdravlja „Omer Maslić“.
„Nakon neuspjelog pokušaja da dobijemo raniji termin, javili smo upravi Osnovne škole „Osman Nuri Hadžić“ na Dobrinji da imamo problem, te da pokušaju dalje iskomunicirati sa Ministarstvom obrazovanja KS. Ako bude potrebno, obratit ćemo se Vladi Kantona Sarajevo, jer je ovo očito pitanje nesaradnje dva kantonalna ministarstva – zdravstva i obrazovanja“, dodaje Škuletić-Malagić.
GDJE JE PROBLEM
Iz JU Dom zdravlja KS za BUKU su kazali kako su zbog pandemije svi sistematski pregledi pomjereni. Ljekarska potvrda obuhvata preglede stomatologa, fizijatra, oftalmologa i pedijatra, što zahtijeva određeno vrijeme, pa je pitanje kako uopšte domovi zdravlja mogu stići okončati taj proces do početka školske godine, ako je termin koji su dobila djeca 28.8. Neprihvatljivu sporost u Domovima zdravlja pravdaju mjerama opreza, ali ne odgovaraju na pitanje da li je ovo problem samo u DZ „Omer Maslić“, jer nismo mogli naći roditelje iz drugih domova zdravlja sa ovim problem. Naprotiv, roditelji čija djeca pripadaju Domu zdravlja „Novi Grad“ termin su dobili već naredne sedmice. „U ovom trenutku je nemoguće primiti veliki broj djece, stvarati gužve u čekaonicama i na taj način rizikovati zdravlja djece, roditelja i zdravstvenih radnika. JU Dom zdravlja KS ulaže sve napore da ljekarska uvjerenja budu izdata na vrijeme učenicima prije polaska u školske klupe, a ono što je neophodno je da roditelji pozovu pripadajući dom zdravlja i naprave termin za sistematski pregled svog djeteta“, kažu iz JU Domovi zdravlja, napominjući da su zbog objektivnih razloga termine zakazuju u julu i augustu, ali sve, kako kažu, u cilju zaštite zdravlja pacijenata i uposlenika.
Problem je u domovima zdravlja koji nemaju kadrova, a usput su na godišnjim odmorima ili na bolovanjima, kaže da BUKU Asmir Hasičić, direktor Osnovne škole „Malta".
„Neki roditelji su u panici jer su dobili termin u avgustu. Samim tim pokušavamo iznaći optimalnije rješenje. S jedne strane, zakon insistira da se prvačići upišu s ljekarskim uvjerenjem, s druge strane pedagozi u KS ne mogu da počnu testiranje prvačića zbog ovog dopisa Ministarstva. Bilo bi bolje da je rečeno da se testiranja vrše, da se proces ne zaustavlja, da se ljekarsko uvjerenje dostavi naknadno ili čak da se Ministarstvo i Domovi zdravlja dogovore sa privatnim sektorom, pa da preko Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo mogu uputiti u privatne ustanove da to zavše kako bi se taj proces odblokirao“, predlaže način rješavanja problema direktor ove škole.
I Kulovac smatra da bi bilo najbolje da roditeljima bude omogućeno da ljekarska uvjerenja vade u privatnim ustanovama. „Apelujem na institucije da, eventualno, ako ne mogu zaposliti više pedijatara, naprave izuzetak, da se ove godine upis u školu omogući na način da djeca mogu vaditi ljekarsku potvrdu u privatnim institucijama“, kaže ona.
Hasičić podsjeća Ministarstvo da su roditeljima još na početku pandemije obećali da će dokumentaciju moći dostaviti naknadno. „Samim tim se treba stati iza te riječi i da se školama pošalje dopis sa odobrenjem da slobodno krenu u testiranje prvačića, a da će roditelji, prema tom prvobitnom obećanju Ministarstva, dostaviti naknadno sve što je potrebno po zakonu da se djeca upišu“, dodaje Hasičić.
AVGUSTOVSKI ROK NEPRIHVATLJIV
Djeca se u prve razrede upisuju u junu, kada se vrši testiranje i raspored po odjeljenjima, a avgustovski upis je namijenjen samo za izuzetne slučajeve. U OŠ „Malta“ u avgustu testiranje rade za pet ili šest učenika, a ove godine, ukoliko se nešto ne promijeni, u avgustovskom roku biće upisano i raspoređeno čak 90% učenika. Direktor ove ustanove to smatra neprihvatljivim. „Važno je napomenuti da je proces testiranja prvačića postupak koji se ni na koji način ne smije ubrzavati, i gurati negdje u avgust, jer je to osjetljiv pedagoško-psihološki projekt, gdje je velika odgovornost školskog pedagoga da adekvatno testira dijete, da utvrdi njegovu emocionalnu zrelost i njegove kapacitete, da bi na kraju mogao formirati optimalna odjeljenja i da bi se moglo odrediti koja učiteljica je najadekvatnija za koje odjeljenje“, objašnjava Hasičić važnost i kompleksnost testiranja prvačića.
Zakon o osnovnom obrazovanju i odgoju KS propisuje obaveznu dokumentaciju, među kojom je i ljekarsko uvjerenje o psiho-fizičkoj sposobnosti djeteta, međutim, isti zakon kao i okvirni zakon o obrazovanju precizira da ukoliko unutar samog zakona dolazi do sukoba interesa koji se odnose na interese djeteta, treba pribjeći onom rješenju koje ide u korist interesa djeteta. „Konkretno, u ovom slučaju, to znači da treba pribjeći testiranju, a ljekarska uvjerenja da se izvade kada to bude moguće. Djeca se moraju upisati. Po Zakonu, ali i Konvenciji o pravima djetea. Roditeljima i djeci ne treba stvarati paniku i pritisak time što će im se lijep momenat u životu pretvoriti u noćnu moru zbog nekih administrativnih prepreka", objašnjava Hasičić.
Resorni ministar nije odgovarao na naše pozive, a ukoliko se situacija ne promijeni, testiranje djece, osim stresa, rezultiraće i neadekvatnim i nekvalitetnim opservacijama djece.
Dok iz Domova zdravlja pravdaju ovaj slučaj epidemiološkim mjerama, roditelji i direktor smatraju da zapravo Domovi zdravlja nemaju dovoljno kadra. Da ovoj javnoj ustanovi nedostaje kadra, zbog čega trpe pacijenti, danas je javno rekao na press konferenciji i načelnik najmnogoljudnije sarajevske opštine Novi Grad Semir Efendić.