Opet je bio požar na deponiji u Ramićima, danas izvještaj o kvaliteti vazduha

“Širio se gust dim. Požar sam prijavila Vatrogascima koji su nakon pola sata došli i ugasili požar. Požar je bio neko vrijeme saniran, ali sad vidimo da ipak nije bio skroz ugašen pa se opet povremeno javlja”, rekla je za Buku Jasna Šišljagić.

Podsjetimo da je tokom prošle sedmice više dana gorio požar na deponiji u Ramićima. Mještani strahuju zbog prašine koja se širila tokom trajanja požara i padala po dvorištima okolnih naselja. Stručnjaci upozoravaju na štetne posljedice koje ostaju nakon deponijskih požara.

Požar koji je u utorak izbio na regionalnoj deponiji u Ramićima nadomak Banjaluke lokalizovan je i ugašen tek u petak, a građani su taj dan dobili i prve informacije o zagađenju koje je ovaj požar prouzrokovao, odnosno iz javnog preduzeća DEP-OT koje upravlja i nadležno je za ovu deponiju, po prvi put su se oglasili i odgovorili na pitanje portala Buka navodeći: “Imamo aparat, došli su iz Instituta za mjerenje vazduha i parametri su zadovoljavajući i nema nikakvih opasnosti”.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Iz Centra za životnu strdinu rekli su da je nedopustivo da javno preduzeće koje upravlja regionalnom deponijom na ovakav način pristupa nastaloj interventnoj situaciji i da se uprkos apelima i prijavama građana oglašava tek treći dan od izbijanja požara koji predstavlja potencijalnu opasnost po ljudsko zdravlje.

Dodaju da je niza naučnih studija dokumentovalo opasnosti koje gasovi iz otvorenog sagorijevanja kućnog otpada predstavljaju po zdravlje ljudi. To uključuje izlaganje sitnim česticama, dioksinima, policikličnim aromatičnim ugljovodonicima i polihlorovanim bifenilima, koji su povezani sa srčanim oboljenjima, rakom, kožnim oboljenjima, astmom i respiratornim bolestima.

“Ovo preduzeće se ni sad nije oglasilo javnim saopštenjem, već su odgovorili na pitanje novinara koji je insistirao da dobije odgovor. Ukoliko je rađeno mjerenje parametara, kao što su naveli, potrebno je informisati javnost, predstaviti mjerenja, jasno navesti instituciju koja je radila mjerenja i pozvati stručnjake da obrazlože ove rezultate i da detaljno informišu javnost. Potrebno je na argumentovan način da se prikaže na koji način trodnevni požar regionalne deponije na kojoj se preko 40 godina odlaže miješani otpad ne predstavlja nikakvu opasnost za ljude i okolinu”, rekla je Milica Končar iz Centra za životnu sredinu.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Naglašava da je prijava o požaru došla od strane lokalnog stanovništva 7. juna, odnosno u utorak ujutro.

“Mi smo dobili ovu informaciju od lokalnog stanovništva i odmah smo pozvali na reakciju Grad Banja Luku i javno preduzeće DEP-OT, te smo poslali zahtjev nadležnoj inspekciji, a to je u ovom slučaju Republička inspekcija i pozvali sve zabrinute građane da ih takođe kontaktiraju. Republička inspekcija se tada izjasnila da nije nadležna u ovakvim interventnim situacijama i uputila je Centar na odjeljenje za eksplozivne materije i poslove zaštite od požara MUP-a RS.

Isti dan kada je izbio požar, zaposleni iz Grada Banja Luka su reagovali odlaskom na teren i razgovorom sa rukovodstvom DEP-OT-a te su obavijestili građane da vatrogasne službe rade na gašenju požara.

Iz Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske rekli su
nam da nalogu ekološkog inspektora, a po pozivu Dep-ota Institut je od
četvrtka od 12 časova do petka u 12 časova vršio mjerenje kvaliteta
vazduha na lokaciji deponije. Mjerenja su dostavljena naručiocu i
inspektoru kao satne vrijednosti, dok će finalni izvještaj sa komentarom
biti završen u ponedjeljak”, rekli su za BUKU iz Instituta.

Anes Podić iz Udruženja građana “Eko akcija“ iz Sarajevarekao
je da se u deponijama se skladišti miješani komunalni otpad čijim
zapaljenjem se u vazduh ispuštaju razni toksični gasovi i materije –
sumpor dioksid, čađ, azotni oksidi, lebdeće čestice, dioksini, furani,
policiklički aromatični ugljovodonici, živa i isparljiva organska
jedinjenja, itd. čineći kvalitet vazduha daleko lošijim nego inače.

“Posebno
su opasna jedinjenja koja nastaju zapaljenjem plastičnog otpada koji se
nalazi u deponiji – dioksini i furani. Dioksini se nazivaju trajnim
organskim zagađivačima, što znači da im je potrebno mnogo vremena –
čitave decenije da se razgrade kada su u životnoj sredini. Veoma su
toksični i mogu izazvati rak, reproduktivne i razvojne probleme,
oštećenje imunog sistema. Kada pepeo nastao od zapaljenja deponije
padne na tlo, dioksini se akumuliraju u lancima ishrane, koncentrišući
se ponajviše u masnim tkivima životinja”, rekao je za BUKU Podić.

U
četvrtak smo posjetili naseljena mjesta oko deponije i uvjerili smo se u
nesnosan smrad koji se širio ovim odručjem. Mještani su nam pričali o životu pored deponije.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije