Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta FBiH okončali su raspravu o Prijedlogu zakona o gasovodu “Južna interkonekcija BiH i Republika Hrvatska”, koji je predložio SDA, i gotovo je izvjesno, ovaj Zakon biće usvojen.
U samom Zakonu navedeno je da će projekat voditi kompanija BH Gas, što je bio jedan od razloga da HDZ bude protiv. U ovoj stranci, istakli su da je kompanija BH Gas opterećena tužbama, dugovanjima i lošim poslovanjem te da trenutno imaju gubitak oko milion KM.
“Kako će preduzeće koje ima silne tužbe i koje je u minisu raditi projekat. Činjenica je da je u BH Gasu, rukovodeća struktura Bošnjaci ne samo rukovodioci nego do čistačice. Od osnivanja te komapnije do danas Bošnajci su imenovali svoje ljude u BH Gasu”, rekao je Marjan Marjanović, poslanik iz HDZ-a.
Inače, Zakon je u proceduru ušao samo nekoliko dana nakon što je Ambasada SAD u BiH okupila pojedine poslanike u Predstavničkom domu i od njih zatražila da se taj posao do kraja godine završi.
“Ovo je protiv interesa BiH. Hoće li poteći plin sutra ujutro u BiH kada donesemo ovaj Zakon i hoće li prestati dolaziti plin sa istoka. Neće. Ovo su stvari od strateškog intresa za cijelu BiH i ovaj prostor. Jasno nam je da će se Zakon izglasati i bićemo protiv. BiH se može graditi samo zajedno. Svi oni koji misle da mogu eliminisati jedan narod preglasavanjem, mislim da su u krivu. Mislili su neki već nas neće biti, a evo nas u Parlamentu i u BiH”, rekao je Mladen Bošković, potpredsjednik Parlamenta FBiH iz HDZ-a.
Osim toga, pojedinim predstavnicima hrvatskog naroda bilo je sporno i to što u projektu neće učestvovati lokalne zajednice jer se radi o projektu od opšteg interesa u kojem institucije Federacije BiH i kompanija BH Gas vode glavnu riječ.
Za razliku od Hrvata koji su protiv ovog Zakona, svi bošnjački poslanici rekli su da će podržati Zakon, ističući da se BiH tim projektom opredjeljuje da li će na zapad ili u zagrljaj Rusiji. Takođe, naglasili su i da BiH pod hitno treba drugi izvor gasa te da se radi o suštinskom ekonomskom pa i bezbjednosnom pitanju.
“Smatramo da je projekat strateški važan za FBiH i BiH i da je u interesu svih građana BiH. I kao opozicija smo insistirali da to dođe na dnevni red”, rekao je Mahir Mehalić, poslanik DF-a u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH.
Pojedini poslanici zamjerili su i tome što je Zakon, formalno pravno došao iz SDA, a nije ga predložila Vlada Federacije BiH, ocjenjujući to kao veliki šamar vladajućoj koaliciji jer će pod pritiskom Ambasade SAD usvojiti Zakon koji predlaže opoziciona stranka, a taj isti Zakon još ranije je povukla iz procedure.
Elmedin Konaković, lider NiP-a rekao je da će Zakon biti usvojen ali da implementacija tog Zakona zavisi od HDZ-a.
Jedno od pitanja koje je postavljeno na sjednici Predstavničkog doma je bilo da li projekat uopšte može da bude realizovan ukoliko Hrvatska, koja zvanično podržava politiku HDZ-a u BiH, ne da zeleno svjetlo.
Inače, projekat “Južna interkonekcija” ide pravcem od Zagvozda u Republici Hrvatskoj i u BiH ulazi u Posušju, a dalje ide prema Tomislavgradu, Šuici, Kupresu, Bugojnu, Novom Travniku sa krakom za Mostar. Dužina ovog gasovoda je oko 180 kilometara, a vrijednost izgradnje oko 100 miliona evra