Javna rasprava
Večeras je u Banskom dvoru održana posljednja javna rasprava o Nacrtu ustava Republike Srpske. Pored građana i radne grupe za pripremu prijedloga ustava raspravi su prisustvovali i Milorad Dodik, predsjednik RS, Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH iz RS i Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.
Građanima su se obratili članovi radne grupe za izradu prijedloga Ustava Republike Srpske.
Sva rješenja koja su sadržana u odlukama visokih predstavnika neće dobiti prostor u novom ustavu, tvrdi Vitomir Popović, predsjednik radne grupe za izradu prijedloga ustava. Prema njegovim riječima, Vijeće naroda neće biti pandan Narodnoj skupštini, i neće postojati u ovom obliku.
“Ono što nas često pitaju je da li je sad vrijeme za donošenje novog ustava. Nema boljeg vremena od ovog jer u ovoj situaciji mi dalje nemamo kud. Bečkom konvencijom garantuje se da nema mjesta za odluke nastale silom i prinudom, a jedan dio odluka visokih predstavnika nije usaglašen s tim. Nadležnosti koje se vraćaju Republici Srpskoj moraju imati svoje utemeljenje u ustavu, i to radimo” – rekao je Vitomir Popović, predsjednik radne grupe za izradu prijedloga ustava.
Ljubinko Mitrović, član radne grupe, kaže da ne postoji niti jedan argumentovan razlog zbog koga srpski narod ne bi imao pravo da promijeni ustav.
“Bivša Jugoslavija je svakih deset godina mijenjala svoj ustav, a bila je zemlja u kojoj smo fino živjeli. Potreba postoji i sve što se desilo u međuvremenu nas je na to natjeralo. Prevršena je mjera kada se krenulo na tri najvažnije poluge u RS – predsjednika, premijera i predsjednika skupštine. Znamo da je sljedeće pitanje imovina, pa će onda doći pitanje naziva, pa će neko postaviti pitanje šta će nam Akademija nauka i umjetnosti. Nemam dilemu da bi se to desilo. No, i pored toga postoji potreba za evropski ustav Republike Srpske” – rekao je Mitrović.
Iza nacrta ustava stoje ideje resuverenizacije i ideje identitetske reizgradnje Republike Srpske, kaže Dragan Dakić, član radne grupe za izradu prijedloga ustava.
“Aneks IV Dejtonskog mirovnog sporazuma ima pravnu prirodu koju domaći eksperti iz Republike Srpske koji tvrde da je nova država u BiH osnovana prema međunarodnom pravu, a ne prema državnom. Venecijanska komisija je takođe tumačila da je pravna priroda Aneksa 4 i Aneksa 10 u domenu međunarodnog prava. Amandmanska procedura promjene Aneksa 4 predviđa takvu proceduru da prenos nadležnosti mora počivati na volji Republike Srpske. Mane volje, zablude, prevare, prinude, prisile visokih predstavnika čine proces nametanja ništavnim i pravno neobavezujućim” – rekao je Dakić, naglašavajući da nije upitna ni volja institucija ni volja naroda da se proces donošenja novog ustava provede.
Rukovodstvo RS je svjesno situacije u BiH ali i istorijske odgovornosti koju ima, kaže Nenad Stevandić, predsjednik NSRS.
“Ne smijemo zbog svog vlastitog komoditeta da žrtvujemo proces resuverenizacije Republike Srpske. Bilo je prijedloga da ustav treba donijeti referendumom, a bilo je i prijedloga da to učinimo tajnim glasanjem, s obzirom na pritisak na poslanike. O detaljima načina donošenja će svakako biti riječi” – rekao je Stevandić.
Donošenje ustava je pitanje uvođenja reda u RS ali i u životima građana, smatra Željka Cvijanović, članica Predsjedništva BiH iz RS.
“Mislim da svi izabrani, bez obzira na kom su nivou, moraju da posmatraju da nisu samo zabodene figure. Možda to funkcioniše tamo gdje je to uhodano i zaleđeno, ali kada se nanosi pravna i politička šteta, onda moramo imati saglasnost među sobom, sa strukom i sa javnošću” – zaključila je Cvijanović.
Donošenje novog ustava nije priča o djelovanju nepromišljenih avanturista, kaže Milorad Dodik, predsjednik RS.
“Moramo biti spremni na napade ali moramo biti spremni i na internacionalizaciju ovog dokumenta. Predlažem raspravu o ustavu RS i u Sarajevu, Beogradu, širom Evrope. Bitno je znati da mi u ovom ne tražimo izuzetke. To što tražimo već vidimo u Kanadi, Belgiji, Švajcarskoj, i to je najbolja praksa koja se može ugraditi. To se mora desiti uz zabranu donošenja novog ustava ili novih zakona na nivou BiH” – rekao je Dodik.
Nakon posljednje javne rasprave uslijediće konsultacije i nastavak rada radne grupe za izradu prijedloga Ustava Republike Srpske. Prijedlog Ustava RS bi u parlamentarnoj proceduri mogao biti u toku narednih pet mjeseci.