Ubistvo u Banjaluci i Palama, pokušaj ubistva policije u Tesliću, bačena bomba u Trebinju, samo su neki od naslova koji su prethodnih nekoliko dana punili stupce crne hronike.
Bezbjednosna situacija u Srpskoj, uprkos tvrdnjama o stabilnosti, sve više odražava duboku i zabrinjavajuću stvarnost nasilja i kriminala koji prijete da naruše povjerenje u bezbjednosne institucije.
Incidenti koji su se dogodili u prethodnom periodu, ne samo da postavljaju pitanje o efikasnosti trenutnog bezbjednosnog aparata, već i o dubokim problemima u društvu koji omogućavaju ovakve eskalacije.
Koliko smo bezbjedni?
Dekan Fakulteta za bezbjednost i zaštitu u Banjaluci, Slobodan Župljanin, u razgovoru za Srpskainfo ističe kako bezbjednosna situacija u Srpskoj nije značajno narušena, ali da bi svi trebali raditi na njenom podizanju na viši stepen.
-Nažalost, godina je počela sa dosta incidenata koji su vezani za cjelokupnu bezbjednosnu situaciju u Republici Srpskoj, ali i u BiH. Svi ti događaji su nešto što nije specifikum samo Republike Srpske, već se događaju i na svim ostalim prostorima i preneseni su iz globalnog i regionalnog okruženja u kome je već duži vremenski period potpuno narušena, ponegdje čak i nestala bezbjednosna arhitektura. Svi ovi događaji imaju svoje uzroke, i naravno, ako ih pojedinačno analiziramo iz relevantnih informacija koje sada imamo tiču se uglavnom ili obračuna pripadnika različitih kriminalnih miljea, ili nepoznatih razloga za još uvijek nedovoljno istražene događaje. Oni jesu nešto što svakako treba da zabrinjava i nešto što je prouzrokovalo povećanju pažnje i interesa javnosti koliko smo mi to zapravo bezbjedni u državi u kojoj živimo, ali i koliko je naša lična ili imovinska bezbjednost ugrožena – rekao je Župljanin.
Prema njegovom mišljenju, svi bezbjednostni organi i strukture u RS, ali i BiH, moraju da izvrše detaljnu analizu, te da razmotre šta je sve dovelo do svakog pojedinačnog slučaja, da bi se na osnovu toga napravili operativni planovi kojom bi se bezbjednost učinila boljom.
-O bezbjednosti ne mora da brinu samo političke strukture. Bezbjednost je vrlo kompleksna i veliki broj subjekata učestvuju u kreiranju bezbjednosne situacije, odnosno njenom održavanju na željenom nivou. Tako da pored političkih struktura, tu je značajan dio i drugih civilnih struktura. Ono što je posebno značajno, jeste da svaki građanin, odnosno grupe koje su formirane na različitim osnovama, moraju da blagovremeno razmjenjuju informacije sa bezbjednosnim strukturama i u RS, i u BiH. Na primjer, za ubistvo koje se desilo ispred restorana u Banjaluci, prethodnoj prepirci i svađi u ugostiteljskom objektu svjedočio je veliki broj građana. Jedan dio je svjedočio i pucnjavi, a niko nije u tim prvim momentima, kada je nešto možda i nagovještavalo da se može desiti neželjeni događaj, obavijestio policiju, iako je dio građana koji je bio prisutan svjedočio čak i prijetnji „Odoh po pušku, sve ću vas pobiti“. Ne želim da na ovaj način prebacujem odgovornost na građane, ali sasvim sigurno da bi odgovornije ponašanje građana u takvim situacijama moglo doprinijeti poboljšanju ukupne bezbjednosne situacije – pojašnjava Župljanin.
Nelegalno naoružanje
Nelegalno oružje predstavlja takođe predstavlja ozbiljan problem koji ima duboke korijene u istoriji, političkoj situaciji, kao i društvenim i ekonomskim faktorima. Republika Srpska, ali i BiH se suočava sa velikim brojem nelegalnog oružja koje je ostalo u posjedu građana, što stvara ozbiljne bezbjednosne prijetnje i destabilizuje društvo. Ovaj problem je posebno zabrinjavajući, jer predstavlja značajan bezbjednosni izazov za čitavu zemlju.
-Postoji potpuna potreba pooštravanja kontrole posjedovanja nelegalnog naoružanja, jer upravo takvo naoružanje jeste i najdirektnija prijetnja za osobe koje su sklone vršenju krivičnih djela, ali i za one sa nestabilnim psiho-fizičkim stanjem, te osobe koja u određenim situacijama iz različitih razloga mogu dobiti želju da ga upotrijebe i to sasvim sigurno mora biti pod kontrolom bezbjednosnih snaga i struktura. MUP RS intenzivno provodi kampanju i poziva građane koji posjeduju takvo naoružanje da ga vraćaju, a i poziva građane koji imaju informaciju da neko od drugih građana ima takvo naoružanje da obavijesti nadležne policijske strukture kako bi se pristupilo oduzimanju – kaže Župljanin.
Kako kaže, vrlo je važno ukoliko građani posjeduju lično naoružanje koje je u skladu sa zakonom , da ono bude pod kontrolom nadležnih struktura
-To je trajan zadatak koji trebaju provoditi policijske strukture u Republici Srpskoj i siguran sam da će se na taj način doći do određenog poboljšanja ukupne bezbjednosne situacije i da će bezbjednost građana biti na većem nivou, iako se pojedinačni incidenti ne mogu apsolutno predvidjeti ni u jednoj državi. Pitanje bezbjednosti i zaštite je trajan zadatak koji se u kontinuitetu treba pratiti i svi subjekti moraju biti podjednako uključeni – zaključuje Župljanin.