Od dijabetesa u Srpskoj oboljelo oko 70.000 ljudi


U Republici Srpskoj je, prema podacima sa kojima raspolaže Udruženje endokrinologa i dijabetologa, oko 70.000 lica oboljelo od šećerne bolesti a od toga najviše u Doboju i Banjaluci, saopštila je danas predsjednik Udruženja Aleksandra Marković povodom obilježavanja Svjetskog dana borbe protiv ove bolesti.

Tema ovogodišnjeg obilježavanja je “Osnaživanje globalnog zdravlja”, a medicinski radnici Univerzitetskog-kliničkog centra /UКC/ Republike Srpske svim zainteresovanim građanima omogućili su besplatno mjerenje nivoa šećera u krvi i mjerenje krvnog pritiska.

Markovićeva, koja je ljekar Odjeljenja za endokrinologiju i dijabetologiju, rekla je da je cilj kampanje da se probudi svijest kod građana o rizicima ali i važnosti prevencije.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Na jednog dijagnostikovanog pacijenta imamo jednog koji nije dijagnostikovan. Кad je u pitanju dijabetes vrijedi pravilo polovine, odnosno pola pacijenata ima otkrivenu bolest, a pola ne. Takođe, većina nije dobila terapiju na vrijeme ili koristi neadekvatnu terapiju”, pojasnila je Markovićeva.

Ona je naglasila da bi pojedinci koji spadaju u rizičnu grupu trebalo jednom godišnje da kontrolišu nivo šećera u krvi.

“Rizične kategorije prije svega su oni koji u svojim porodicama imaju oboljele od šećerne bolesti, zatim gojazni pacijenti, stariji od 45 godina, trudnice koje su nekada imale bilo koji poremećaj vezano za šećer, lica sa visokim pritiskom i povišenom masnoćom”, rekla je Markovićeva.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Pomoćnik generalnog direktora za medicinske poslove UКC-a Zvjezdana Rajkovača rekla je novinarima da ova zdravstvena ustanova tradicionalno obilježava 14. novembar, zajedno sa Udruženjem endokrinologa i studentima Medicinskog fakulteta Univerziteta u Banjaluci.

“Šećerna bolest je najčešće endokrinološko oboljenje i u svijetu je do sada oboljelo više od 500 miliona stanovnika. Predviđa se da će do 2030. godine da biti oko 650 miliona oboljelih”, rekla je Rajkovača.

Ona je dodala da u svijetu svakih pet sekundi jedna osoba umre sa ovom bolešću.

“To je sigurno podatak koji nas i zabrinjava. Važno je da govorimo o zdravom načinu života, zdravoj ishrani i faktorima rizika”, istakla je Rajkovača.

Pacijent Nevenka Bodiroža zahvalila se medicinskim radnicima UКC-a, te je navela da je prevencija važan faktor kada je riječ o kontroli bolesti.

“Кod mene je izmjeren šećer 6,1 i moram se pridržavati pravilne ishrane. Građani svake godine treba da posjećuje ovakve akcije jer bolje svaku bolest otkriti na vrijeme kako bi liječenje bilo efikasnije”, istakla je Bodiroža.

Danas je svim zainteresovanim građanima bilo omogućeno mjerenje antropometrijskih parametara koji uključuju izračunavanje indeksa tjelesne mase i edukacije o pravilnoj ishrani kao i savjetovanje stručnjaka.

Tokom današnje akcije besplatno su dijeljeni aparati za samokontrolu šećera u krvi kao i drugog edukativnog materijala u vezi sa ishranom, fizičkom aktivnosti i prevecijom od komplikacija.

Na inicijativu Međunarodne federacije za dijabetes i Svjetske zdravstvene organizacije Svjetski dan borbe protiv dijebetesa obilježava od 1991. godine.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije