Očekivano: Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende, ništa od para

Radni tim za izradu Plana reformi u BiH nije usvojio Nacrt reformske agende, saopšteno je iz Savjeta ministara Bosne i Hercegovine.

Predstavnici četiri kantona nisu dali svoju saglasnost na predloženi nacrt dokumenta, uprkos dodatnom roku koji je odobrila Evropska komisija te iscrpnim pokušajima usuglašavanja protekla dva dana.

Saglasnost na Nacrt reformske agende nisu dali Srednjobosanski kanton, Tuzlanski kanton, Zeničko-dobojski kanton te Unsko-sanski kanton.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

– Zbog njihovog odbijanja, BiH je jedina zemlja zapadnog Balkana koja nije službeno podnijela Nacrt dokumenta Reformske agende – navode iz Savjeta ministara BiH.

Predsjedavajuća Savjeta ministara, Borjana Krišto, istakla je da uprkos svim naporima nije usvojen Nacrt dokumenta Reformske agende.

  – Evropska komisija nam je posredstvom povjerenika za proširenje gospodina Varheljija odobrila dodatni rok kako bi BiH mogla podnijeti Nacrt dokumenta Reformske agende, što su bila ova protekla dva dana. Nažalost, uprkos svim naporima i podršci koju smo dobili od evropskih institucija, nije bilo dovoljno da svi u BiH pokažemo minimalnu dozu političke odgovornosti i usmjerimo naše aktivnosti prema zajedničkom evropskom putu – navodi se u saopštenju Savjeta ministara.  

SDA o Nacrtu Reformske agende

Nakon što je Edin Forto, predsjednik Naše stranke rekao da je SDA posredstvom svoja četiri kantonalna premijera odbila podržati plan reformi iz Plana rasta, oglasili su se iz ove stranke.

N1 je saopštenje prenio u potpunosti.

– Kolegijum SDA podržao je stav premijera četiri kantona (TK, ZDK, USK i SBK) da daju uslovnu saglasnost na tekst Nacrta Reformske agende, kojeg je potrebno uputiti Evropskoj komisiji na dalju proceduru. Smatramo da je Nacrt Reformske agende potrebno što prije usaglasiti i uputiti Evropskoj komisiji, ali da se iz dokumenta ne mogu uklanjati dijelovi koji se odnose na poštovanje odluka Ustavnog suda BiH. Neprihvatljivim smatramo da iz cijelog dokumenta bude brisan termin “državni”, da se državne institucije kao nosioci aktivnosti zamjenjuju entitetskim, da se uvodi entitetski i etnički veto u odlučivanju tamo gdje ga do sad nije bilo, te da se na listi indikativnih projekata koji će biti finansirani nalaze uglavnom projekti iz Republike Srpske i kantona sa hrvatskim većinom, dok su zapostavljeni kantoni sa bošnjačkom većinom. Udovoljavanje ultimatumima iz Republike Srpske ne može proizvesti Program reformi kakav je potreban BiH i njenim građanima – naveli su u saopštenju iz SDA.

Reformska agenda je uslov potreban kako bi se državi isplatila prva tranša Plana rasta Evropske unije, koja je vrijedna 70 miliona evra.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije