"Evropska noć istraživača", najveća i najzabavnija manifestacija koja promoviše nauku i istraživački rad u Evropi, otvorena je večeras u banjalučkom Domu omladine.
Među mnogobrojnim zanimljivim sadržajima, posebno pažnju privuklo je veliko šareno kolo sreće, koje zapravo predstavlja kolo znanja, a u okviru kojeg su svi imali priliku da provjere svoje znanje i osvoje zanimljive nagrade. Ovo je simbol kampanje "Obrazovanje za novo vrijeme" koja je svoju premijeru upravo doživjela na "Noći istraživača" u pet gradova: Banjaluci, Mostaru, Sarajevu, Tuzli i Brčkom. Znanje koje se u okviru kampanje provjerava nije ono "standardno", već funkcionalno. A imaju li djeca u BiH takva znanja, pokazaće rezultati PISA istraživanja (Programme for International Student Assessment). Riječ je međunarodnim istraživanjima procjena znanja i vještina petnaestogodišnjih učenika pod pokroviteljstvom OECD-a. Osnovana su s ciljem ocjenjivanja nivoa obrazovanja među mladima u glavnim industrijskim zemljama. A provode se svake tri godine.
"Djeca moraju posjedovati funkcionalna znanja, ali je pitanje koliko obrazovni sistemi u BiH daju takva znanja", upozorila je na to Vesna Zaimović, koja je predstavila i samu kampanju "Obrazovanje za novo vrijeme".
"Kolo sreće i kolo znanja, svojim šarenim bojama zapravo treba da nas uvjeri da je u znanju budućnost. To nije samo puka fraza. Naime, istraživanja kažu da će oko 65% djece koja se danas školuju u životu raditi poslove koji još uvijek ne postoje, što znači da postojeći obrazovni sistem djecu treba osposobiti za život koji se upravo mijenja. Imaju li naša djeca takva znanja znaćemo u decembru, kada će se u cijelom svijetu objaviti rezultati PISA istraživanja. Prvi put će naša javnost, a i obrazovne vlasti dobiti mjerljive podatke i podatke koji su međusobno uporedivi između zemalja. I prvi put ćemo znati gdje smo mi kada je kvalitet obrazovanja u pitanju", naglasila je.
Osvrnula se i na primjere uspješnih zemalja, kao što su Singapur, Njemačka i Slovenija, koji koriste PISA rezultate da bi na osnovu njih unaprijedili svoje obrazovne sisteme i politike.
"To mi želimo da se kod nas desi, da kada 3. decembra dobijemo rezultate, naše obrazovne vlasti razmisle u čemu su to naši učenici dobri, a u čemu možda nisu. I na koji način to popraviti, a sve sa ciljem obrazovanja za novo vrijeme, što i sama kampanja govori", naglasila je Zaimović, dodajući kako je Slovenija jako visoko na PISA istraživanjima, jer već nekoliko godina koristi rezultate ovog istraživanja da bi svoje obrazovne politike poboljšala.
Kampanju "Obrazovanje za novo vrijeme" provodi agencija za predškolsko, osnovno i srednje obrazovanje APOSO, koja svoje ispostave ima u Sarajevu, Mostaru i Banjaluci, a pokriva cijelu BiH.