Vlada Republike Srpske dala je saglasnost na cjenovnik šumskih drvnih sortimenata i šumske bio-mase preduzeća “Šume Republike Srpske”, čime će, između ostalog, biti ublažen negativan finansijski efekat preduzeća.
Kroz odluku o utvrđivanju kriterijuma o načinu raspodjele šumskih drvnih sortimenata i zaključivanje ugovora o sukcesivnoj isporuci ovih sortimenata, koju je usvojila Vlada, drvoprerađivačima će dati dodatnu sigurnost u poslovanju, a “Šumama” dodatna finansijska sredstva neophodna za poslovanje.
U 2024. godini povećana je cijena izvođenja radova u šumarstvu od 16 odsto, što na godišnjem nivou povećava troškove za “Šume” od 6,6 miliona KM, a od 1. januara 2024. godine došlo je do povećanja najniže plate u Srpskoj koja je iznosila 900 KM.
“Ovo povećanje minimalne plate u Republici Srpskoj prouzrokovalo je dodatne troškove za preduzeće u iznosu od 6,5 miliona KM, te dodatna izmjena u ovoj godini oko šest miliona KM, što je u konačnci veća za oko 12,5 miliona KM. Sveukupno uvećanje troškova plata i izvođenja radova iznosi 19,1 milion KM”, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.
Osnovni razlozi za donošenje odluke o povećanju minimalnih cijena trupaca kod četinarskih vrsta – jele, smrče i bijelog bora, kao i kod lišćarskih vrsta bukve i hrasta, u važećem cjenovniku šumskih drvnih sortimenata su i ti da je iz analize cijena šumskih drvnih sortimenata u okruženju, Federacija BiH, Srbija i Hrvatska, vidljivo da su cijene ovih sortimenata u Republici Srpskoj niže i da postoji prostor za povećanje cijena trupaca.
Domaći drvoprerađivači značajne količine trupaca hrasta uvoze iz Hrvatske gdje su cijene značajno veće.
U 2024. godini je registrovan rekordan izvoz trupaca hrasta iz privatnih šuma za koje su se postizale značajno veće cijene /više od 100 KM po metru kubnom/ u odnosu na cjenovnik “Šuma”.
Osim toga, u Srbiji je udruženje drvoprerađivača predlagalo Privrednoj komori Srbije da se razmotri mogućnost zabrane uvoza u Srbiju proizvoda od drveta iz Republike Srpske zbog značajno nižih cijena trupaca četinara.
“Kada se posmatra planirani ukupan prihod od prodaje šumskih drvnih sortimenata ovim povećanjem cijena uvećanje prihoda je ispod deset odsto, a posmatrano po vrstama drveta kod trupaca bukve je uvećanje veće iz razloga što se u proteklih nekoliko godina ove cijene nisu mijenjale i bile su značajno manje od cijena u Federaciji BiH”, dodaje se u saopštenju.