Dok stigne od proizvođača do trpeze hrana u prosjeku poskupi nekoliko puta. U tom lancu najviše zarade trgovci, a najmanje proizvođači, dok ceh plaćaju – potrošači.
Na Zelenoj pijaci u Bijeljini u posljednjih mjesec dana određene vrste voća i povrća su nešto jeftinije.
Prodavci očekuju da će se taj trend nastaviti i u narednom periodu jer na tržište prispijevaju domaći proizvodi.
“Jagoda je bila 12, sada je 10; kupus je bio tri, sada je dvije; tikvica četiri, sad je tri; krastavac isto bio skuplji, sad je tri. Sve je išlo dole”, kaže prodavačica na pijaci Zorica Gavrić.
I dok je povrće i voće nešto jeftinije, cijene ostalih životnih namirnica nikad više. Procjene proizvođača su da od njive do trpeze proizvodi poput mlijeka, mesa i hljeba poskupe i po nekoliko puta.
“Tu je krajnji potrošač najugroženiji. Cijena hljeba je otišla dvije marke kad je pšenica bila 73,4 feninga. Cijena je sad 40 feninga, a hljeb je ostao. Niko ne reaguje na to. Bez voća se nekako i može, ali bez hljeba, mlijeka i mesa se ne može, to je osnova nekakva”, mišljenja je poljoprivredni proizvođač Đorđe Vakčić.
“Mi proizvođači smo stvarno razočarani po svim ovim stvarima. Ipak je hrana nešto što mi nastojimo da proizvedemo da bi mogla naša djeca da to konzumiraju i koriste, ali vidite da je uvoz napravio čuda u Bosni i Hercegovini, i mislim da je vrijeme da se nešto promijeni, jer ako se ne promijeni, svi idemo u ofsajd”, smatra Savo Bakajlić iz Udruženja poljoprivrednih proizvođača sela Semberije i Majevice.
Zbog visokih cijena građani se sve češće okreću vlastitoj proizvodnji. Za 30 maraka može se nabaviti rasad i posijati bašta za svoje potrebe, kažu proizvođači.
“Mi imamo četiri dunuma paprika i dunum povrća. Svako sebi osigura. Ne možeš ti posaditi nešto rano, normalno da će otići od mraza, ali sve, buranija se sije”, kaže proizvođač povrća Ljiljana Lazić.
I dok cijene proizvoda divljaju, a industrija ‘kupi kajmak’, na gubitku su samo proizvođači i krajnji potrošači. I pored prirodnih potencijala i resursa, prvi od svoga rada nemaju ništa, a drugi kupuju na grame.
Više u prilogu BHRT-a.