Nakon završetka redovne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske biće održana posebna sjednica na kojoj će prva tačka biti obraćanje predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika povodom 30 godina sprovođenja Dejtonskog sporazuma.
Druga tačka je Prijedlog zakona o finansiranju političkih stranaka, a treća imenovanje vršioca dužnosti glavnog revizora javnog sektora Republike Srpske i njegovog zamjenika do okončanja postupka njihovog izbora.
Podsjećamo, na prošlonedjeljnoj redovnoj sjednici nije uvršten zakon o finansiranju političkih stranaka, jer su to odbili pojedini poslanici iz vladajuće većine.
Tim zakonom treba da se obustavi finansiranje svih stranaka iz budžeta Republike Srpske, nakon što je Kristijan Šmit uveo zabranu finansiranja SNSD-a i Ujedinjene Srpske.
Nebojša Vukanović, iz Liste za pravdu i red, kaže da se Zakon gura po hitnoj proceduri “sa namjerom da se potpuno uništi opozicija, jer stranke režima se finansiraju korupcijom i pljačkom javnih preduzeća i ustanova koje su zarobili”.
“Zakon je neustavan i nezakonit, što ćemo obrazložiti tokom diskusije, nije u skladu sa odredbama Izbornog zakona BiH, ali režim za to puno ne mari, ranije je dobio brojne neustavne zakone, jer želi da potpuno uništi i uguši opoziciju, ostavi i bez skromnih prihoda za golo preživljavanje, dok oni kontrolišu milijarde budžetskih sredstava i javnog sektora, sam Dodik ima lični budžet od 78 miliona maraka. Jasno da je cilj da se uguši i uništi opozicija, jednostavno postaje nemoguće opstati u ovakvim nedemokratskim uslovima, progona, napada, medijske kontrole i cenzure javnih servisa i većine medija koje režim kontroliše i plaća, boriti se protiv Mafije koja sve kontroliše i jurišati kopljima na tenkove” ističe Vukanović
TI BiH se oglasio saopštenjem u kojem se kaže da ovaj Zakon podriva i institucionalni poredak i stvara pravnu nesigurnost, jer se uvodi nadležnost Republičke izborne komisije, iako je kontrola finansiranja propisana Izbornim zakonom i Zakonom o finansiranju političkih stranaka BiH i u nadležnosti je Centralne izborne komisije BiH.
“Predloženi Zakon ukida budžetsko finansiranje svim partijama kao odgovor na odluku OHR-a kojom se obustavljaju isplate iz budžeta SNSD-u i Ujedinjenoj Srpskoj, jer njegovim donošenjem prestaje važiti Zakon o finansiranju političkih stranaka iz budžeta Republike, grada i opštine. Efekte toga najviše će osjetiti stranke koje nisu na vlasti i koje na ovaj način gube najveći dio prihoda, a osnovna namjera je da se omogući vladajućim partijama da te prihode nadomjeste kroz donacije privilegovanih privatnih preduzeća. Njima se ovim rješenjem omogućava da stranci doniraju do 100.000 KM što se direktno kosi sa državnim zakonom koji reguliše ovu oblast. Takođe postavljeni su i veći limiti na donacije članova stranke i fizičkih lica što je u potpunoj suprotnosti sa državnim zakonom. Nadalje, za razliku od važećeg Zakona BiH, ne predviđaju se nikakve zabrane doniranja partija za firme koje posluju sa državom, što praktično znači legalizaciju korupcije i svojevrsnog reketa” saopštio je TI BiH
Gostujući u BUKA podcastu, analitičarka Tanja Topić naglašava da reakcija vlasti u RS sa ovim zakonom, ima nekoliko slojeva.
“Jedan je zapravo sprovesti odluku visokog predstavnika, a da to ne bude da ste vi sproveli tu odluku, već da vi budete u očima javnosti ti koji ste donijeli svoju odluku.Znači bacanje dimne bombe. S druge strane, mislim da je to jedna slatka osveta prema opozicionim političkim partijama, zato što one smatra se nisu na jedinstvenom frontu zaštite Republike Srpske, već se ponašaju pogotovo sad u pokušajima da formiraju neku novu većinu na državnom nivou. Znači osveta djelimično prema njima” smatra Topić
A treće, ona misli, da je to jedna vrsta, udaranje zadnjeg čavla i u sanduke malih koalicionih partnera, jer ćete vi njih zapravo na taj način eliminisati iz političkog života.
“Vrlo dobro znamo da se one partije na vlasti ne finansiraju samo tim iz tih kanala, iz tih sredstava. Ta siva zona je ogroman prostor. Naravno, on je sužen kroz propasti javnih preduzeća, iz kojih se je crpio također ogroman novac. Samo ta javna preduzeća su dovedena gotovo na rub provalije, pa je taj manevarski prostor za isisavanje tog novca sve manje. A s druge strane, vjerovatno će se na čistinu izvesti i svi oni simpatizeri, odnosno vlasnici privatnih firmi, kompanija koji će se morati sad pokazati, isprsiti i donirati, odnosno davati određena finansijska sredstva u ovoj teškoj privrednoj situaciji koja jeste, ali odvajati ih za stranku” zaključuje Tanja Topić za BUKA podcast