NOVI UDAR U NAJAVI: Minimalac od 1.050 KM diže cijene, a šta će se tek desiti sa gradovima na granici sa Hrvatskom i Srbijom…

Kako su prenijele Nezavisne novine, trošak plata zaposlenih je daleko najveći trošak ova tri sektora i čini 53 odsto svih troškova koji se odnose na snabdijevanje robom široke potrošnje. Da bi se moglo isplatiti predloženo povećanje minimalne plate, ova tri sektora će u 2024. godini morati obezbijediti dodatnih 393 miliona KM, od čega će 240 miliona ići direktno na plate radnika, a 153 miliona KM na dodatne poreze i doprinose.

Finansiranje ovog iznosa zahtijevaće povećanje cijena robe široke potrošnje u prosjeku od 10,2 odsto, počevši od 1. januara 2024”, navedeno je u analizi Udruženja trgovaca Republike Srpske.

s obzirom na to da veliki dio životnih namirnica podliježe ograničenoj marži propisanoj od strane države, artikli koji nisu ograničeni maržom imaće rast cijena i veći od 20 odsto kako bi se dostigao iznos potreban za isplatu plata.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

“Ovo će za rezultat imati pad kupovne moći stanovništva u proporcionalnom iznosu. Takođe, rast cijena izazvan značajnim povećanjem minimalne plate imaće negativne posljedice na konkurentnost trgovine u RS unutar našeg regiona. U protekle tri godine sve države regiona su zbog inflacije i značajnog povećanja cijena u harmoniji podizale i minimalnu platu, tako da nije bilo značajnih efekata na trendove potrošnje.

U ovoj godini je inflacija robe široke potrošnje napokon značajno usporila, tako da su cijene u novembru 2023. za svega 1,4 odsto veće u odnosu na januar 2023. Shodno tome, RS će biti izuzetak u regionu da nakon zaustavljanja inflacije ovako radikalno povećava troškove rada. To povećanje će za rezultat imati da cijene u trgovinama u RS budu značajno više u odnosu na Srbiju, a približno jednake cijenama u Hrvatskoj”, navodi se u analizi Udruženja trgovaca Republike Srpske.

Udruženje trgovaca smatra da gradovi koji se nalaze na granici sa Hrvatskom, kao što su Novi Grad, Kostajnica, Dubica, Gradiška, Brod, Šamac, Trebinje itd. veliki dio, u nekim slučajevima i više od polovine prihoda, ostvaruju od kupaca koji dolaze iz Hrvatske. Imajući u vidu da je isključivi razlog prekogranične kupovine povoljnija cijena, ovi prihodi će sasvim sigurno nestati nakon izjednačavanja cijena u Republici Srpskoj i Hrvatskoj.

Takođe, gradovi koji se nalaze blizu granice sa Srbijom, kao što su Bijeljina, Janja, Karakaj, Zvornik, Bratunac, Višegrad, Foča, Gacko, Bileća, itd. izgubiće veliki dio svog prihoda od trgovine zbog nabavke robe iz Srbije, koja će biti osjetno povoljnija nego u Srpskoj.

“Teško je precizno procijeniti efekat nestanka ovih prihoda na broj radnih mjesta u sektoru trgovine, koja će se kao rezultat navedenog ugasiti. Uzimajući u obzir geografski oblik RS i činjenicu da se velika većina populacionih centara nalazi u blizini neke od ovih granica, za očekivati je da će se broj izgubljenih radnih mjesta mjeriti u desetinama hiljada. Ovo ne uključuje posljedice pada kupovne moći unutar RS izazvane efektima povećanja troškova rada na proizvodne sektore naše privrede, koji očekuju mnogo značajnije smanjenje broja zaposlenih”, saopšteno je.

Kako smo ranije objavili, predloženi minimalac od 1050 KM neprihvatljiv je za poslodavce, a prilikom nedavno održanog sastanka sa predstavnicima Vlade Republike Srpske ukazano je na negativne posljedice takve odluke.

“Jedina najniža plata koja može biti usvojena jeste 750 KM, što pokazuju svi ekonomski pokazatelji. Ni država ni sindikat ne mogu da uređuju iznos plata. Ako Vlada može da olakša iznos poreza na platu, mi ćemo to vrlo rado proslijediti na račun radnika”, rekao je Saša Trivić, predsjednik Unije udruženja poslodavaca Republike Srpske.

On je ujedno iznio predviđanja za svaki sektor pojedinačno

“Postoje različiti problemi za različite sektore. Sektori sa radno intenzivnim procesima tipa obućarske industrije i slični, oni koji rade lon poslove oni će sigurno ukoliko najniža plata bude 1050 izgubiti bar 50% radnih mjesta. Druge branše kao što su trgovci oni će jednostavno povećati plate i zbog toga povećati cijene u maloprodaji, njihove projekcije je da će rast plata dovesti do rasta cijena u maloprodaji za oko 10%. Postoje branše poput drvne industrije koje već rade sa smanjenim kapacitetima, njihove skladišta su prepuna već imaju višak radnika, azmišljaju šta i kako dalje ove zalihe koje su danas kupljene po znatno većim cijenama, a postoji pritisak stranih kupaca da se cijene smanje očito je da će ovakva najniža plata u drvnoj industriji a onda i u Šumama Srpske dovesti do ozbiljnih finansijskih problema. Preduzeća iz komunalnih djelatnosti i saobraćaja koja imaju kontrolisane cijene od strane države oni su rekli da je već zadnje povećanje minimalne plate dovelo 50% komunalnih preduzeća u gubitak, sa ovakvom odlukom sva komunalna preduzeća, čistoća, vodovod imati negativan rezultat na kraju godine” rekao je Trivić u Banjaluci.

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije