Lideri političkih stranaka koje čine vlast na državnom nivou u BiH u ponedjeljak su se, bez rezultata, sastali u Sarajevu, da pokušaju deblokirati proces donošenja reformskih zakona na kojima inzistira Evropska unija, kao i donošenje budžeta za ovu godinu. Sve to je pretpostavka da Evropska komisija dozvoli dodjelu sredstva osiguranih za države zapadnog Balkana kroz projekt nazvan Plan rasta.
Cijeli paket “Plan rasta” vrijedan je šest milijardi eura, a ta bi se sredstva dodjeljivala kroz konkretne projekte za koje saglasnost daju tijela EU. Procjena je kako bi BiH na taj način mogla dobiti najmanje milijardu eura bespovratnih sredstava.
Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Borjana Krišto rekla je u Kotoru da su svi narodi u BiH ujedinjeni u zajedničkom evropskom putu te je napomenula da su 30. aprila Evropskoj komsiji zvanično poslali listu reformi sa koracima za sprovođenje Plana rasta.
“Aktivno smo radili na usaglašavanju sa predstavnicima EK i EU delegacije u BiH. Od 113 reformi, koje su bile inicijalni prijedlog EU, usaglasali smo 110 reformi”, istakla je Predsjedavajuća Savjeta ministara BiH Krišto.
Te tri su, kako je precizirao dan ranije Predsjednik Vlade RS Radovan Višković nemogućnost dogovora oko zajedničkog broja za hitne pozive, jer Republika Srpska insistira da to budu dva hitna broja, jedan za RS, drugi za FBiH.
Druge dvije mjere koje nisu usaglašene su ukidanje entitetskog veta i popuna Ustavnog suda BiH, te da odluke tog suda budu obavezujuće na prostoru BiH.
Iz Delegacije EU za BUKU su izjavili da su domaće vlasti u BiH dostavile Evropskoj komisiji listu međusobno usaglašenih reformi za uvrštavanje u Reformsku agendu.
“Kompletan nacrt Reformske agende tek treba da bude dostavljen, a vrijeme curi. To je nužna osnova za učešće u Planu rasta za Zapadni Balkan. Nakon prijema, Evropska komisija će procijeniti da li nacrt Reformske agende BiH ispunjava neophodan nivo ambicija kako bi BiH imala koristi od Plana rasta. Plan rasta je podržan novim finansijskim instrumentom – Instrumentom za reformu i rast za Zapadni Balkan u iznosu od 6 milijardi eura u grantovima i zajmovima za cijeli region” rekli su za BUKU u Delegaciji EU.