Naime, istakli su podatke za koje smatraju da negiraju tvrdnju da se SAD protive postojanju spomenutog bh. entiteta kao takvog. Shodno tome, podsjetili su da su SAD od 1995. godine, kada je završio rat u Bosni i Hercegovini, do danas pomogle Bosni i Hercegovini s dvije milijarde dolara, od čega je 638 miliona dolara bilo za RS.
Ukazali su da je ova zemlja pomogla RS-su u oblasti ekonomije, zdravstva i sigurnosti, energije, poljoprivrede, ljudskih prava, obrazovanja, demokratije i upravljanja, pravosuđa i medija. U Ambasadi su istakli koliko je novca dato za svaku oblast u RS
Kada je u pitanju ekonomski razvoj, SAD su, kako su napomenuli odmah po okončanju rata podržala Agenciju za bankarstvo RS da bi se stabiliziralo i vratilo povjerenje građana u bankarski sistem.
“Vlada SAD-a trenutno podržava reformu finansijske i porezne politike i kreditno-jamstvene programe kako bi pomogli ‘otključati’ finansijski kapital u privatnom sektoru RS”, dodaju.
Kada je u pitanju zdravstvo i sigurnost, napomenuli su da su SAD značajno pomogle u deminiranju teritorija RS-a te da pomoć zdravstvenom sektoru ovog entiteta nije izostala ni tokom pandemije koronavirusa.
Kada je u pitanju energija, napomenuli su da su SAD dale RS osam miliona dolara za poboljšanje energetske učinkovitosti. Kada je u pitanju poljoprivreda, napomenuli su da su SAD pomogle poljoprivrednicima ovog entiteta da profesionaliziraju i moderniziraju svoj rad.
Kada su u pitanju ljudska prava, napomenuli su da su SAD dale 480.000 dolara za otvaranje i rad servisnih centar koji podržavaju više od 300 porodica s djecom s poteškoćama u razvoju u Banjoj Luci, Foči i Trebinju.
Kada je u pitanju obrazovanje, napomenuli su da SAD rade na obnovi škola, igrališta i sportskih objekata i STEM učionica u RS-u. Kada je u pitanju pravosuđe, napomenuli su da su SAD dale 10 miliona dolara MUP-u RS.