Vlada Federacije BiH ove godine ne planira smanjivati doprinose na povećanje minimalne plate na 1.000 KM, dok je budžetom predviđeno 100 miliona KM za pomoć privredi.
Tako je na sjednici u ponedjeljak Vlada FBiH na prijedlog Ministarstva finansija utvrdila Prijedlog budžeta za ovu godinu u iznosu od 8,24 milijarde KM, koji se po hitnom postupku upućuje Parlamentu FBiH.
“Sveukupni prihodi, primici i razgraničenja u ovogodišnjem prijedlogu budžeta predstavljaju povećanje od 773,7 miliona KM ili nešto više od 10 odsto u odnosu na budžet Federacije BiH za 2024. godinu. Najznačajnija izdvajanja odnose se na privredu, socijalnu zaštitu, sigurnost, infrastrukturu i društveni razvoj”, naveli su iz Ministarstva finansija obrazlažući Prijedlog budžeta.
Dodali su da je ovim prijedlogom budžeta, između ostalog, nastavljena praksa podrške kantonima kroz finansijsku pomoć kantonalnim budžetima za sprovođenje strukturalnih reformi od 200 miliona KM namijenjenih jačanju kapaciteta kantona.
“Ovo ulaganje omogućava efikasniju implementaciju reformi, unapređenje javnih usluga i povećanje fiskalne stabilnosti kantonalnih budžeta. Prijedlogom budžeta predviđena je finansijska pomoć od 50 miliona KM gradovima i opštinama za sanaciju štete od poplava. Subvencionisanje subjekata male privrede u iznosu od 100 miliona KM namijenjeno je da pomogne privredi nakon donošenja odluke Vlade Federacije BiH prema kojoj će najniža plata iznositi 1.000 KM. Vlada Federacije BiH je predvidjela program subvencionisanja iz budžeta Federacije BiH, gdje je predviđeno da će se subjektima male privrede uplaćivati subvencije za doprinose, a kako bi sačuvali radna mjesta koja su eventualno ugrožena usljed povećanja minimalne plate u Federaciji BiH”, kazali su iz Ministarstva.
Ovim je praktično nagoviješteno da ove godine neće biti ni smanjenja doprinosa na plate, kao ni fiskalnih reformi koje su, kako neki ekonomisti kažu, prijeko potrebne.
Podsjećamo, federalni poslanici Admir Čavalić i Almedin Aliefendić uputili su u parlamentarnu proceduru Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima.
Tako su tražili da se doprinosi koji su bili 23 odsto za penzijsko i invalidsko osiguranje smanje na 17 posto, 16,5 odsto za zdravstvo da se spusti na 12,5 odsto i da se dva odsto izdvajanja za nezaposlenost smanji na 1,5 odsto.
Ovo znači da bi doprinosi trebalo da se smanje sa 41,5 odsto na 31 odsto.
Prema informacijama Poreske uprave FBiH, od osam milijardi KM javnih prihoda, oko 5,5 milijardi je od doprinosa, dok je samo od povećanja minimalne plate taj iznos trebalo da naraste za oko 460 miliona KM.
Iz Udruženja poslodavaca FBiH naveli su da ovi dani donose ključne odluke vezano za plate i primanja radnika koje će oblikovati sudbinu privrede, održivost i perspektivu poslovanja i budućnost zaposlenih u FBiH.
“Ključna je sjednica Ekonomsko-socijalnog savjeta u srijedu. Stavovi i prijedlozi poslodavaca nepromijenjeni su u odnosu na pismene stavove i prijedloge koje su prezentirali u javnosti i na sjednici Ekonomsko-socijalnog vijeća prošle sedmice. Poslodavci naglašavaju važnost rješenja da u minimalnu platu radnika treba biti uključen porez na dohodak, čime se postižu efekti smanjenja poreske osnovice, a time i smanjenje doprinosa. S obzirom na to da će povećanjem minimalne plate na iznos utvrđen odlukom Vlade FBiH (1.000 KM), iz tržišnih i radno-pravnih razloga nužno doći do usklađivanja, odnosno porasta ostalih plata u kompanijama, predlažemo odobravanje isplate neoporezive naknade na ostale plate radnika, u iznosu do 450 KM ili drugom približnom iznosu sa kojim se usaglase socijalni partneri”, istakli su u saopštenju iz Udruženja poslodavaca FBiH.