Jedini koji nisu dobili satisfkaciju za inflaciju su radnici. U 2023. godini je bilo 5,7 milijardi dobiti, od čega je oko 5,4 milijardi u privatnom sektoru. U posljednje tri godine desio se rast dobiti od 40 posto. U isto vrijeme minimalna plaća je rasla 14 posto, ako je potreban demant, onda ćemo pričati i dalje.
BUKA PODCAST
Do odluke smo došli, zbog poraznog odnosa poslodavaca prema radnicima. Razmatrali smo kako ćemo donijeti Odluke. Došli smo da razmatranja da bi mogli donijeti Uredbu o minimalnim primanjima, koja bi imala 700 KM minimalnu plaću, a do 1.200 neoprezovano, druga varijanta je 800 KM minimalna plaća, a 400 neporezovano, ni to nije naišlo na odobravanje poslodavaca.
Svima nama je bilo porazno da smo shvatili Ekonomsko-socijalnog vijeća su predložena minimalna primanja od 1.000 KM, a da se plaćaju doprinos na 650 KM. Shvatili smo da imamo činjenicu da poslodavci preko isplata regresa, toplog obroka zloupotrebljavaju radnike, pa čak i kroz isplatu pomoći.
Ovo se ne odnosi na sve poslodavce, rekao bih da ova saznanja o zloupotrebama neoprezivih naknada su nas motivisala da donesemo odluku o minimalnoj plaći. Ova odluka će važiti do donošenje zakona o fiskalizaciji. Važno je naglasiti da neoporezivi dio nije diran, i dalje se to može isplatiti. Procjena da će ovo ugroziti navodno 100.000 radnih mjesta je paušalna. Vlada FBiH će osigurati adekvatne poticaje. Bit ćemo jako osjetljivi na situacije kada dođe do eventualnih otkaza. Pojačanim inspekcijskim nadzorom ćemo biti rigorozni na način da se radnici pošalju na biro, a da zapravo rade. Pozivam sve radnike da prijave takve zloupotrebe.
Svi smo svjedoci kako smo prošlu godinu nastojali osigurati, razmišljajući o radnicima, ali pružajući ruku poslodavcima, mogućnost podrške i pomoći radnicima za poboljšanje njihovog životnog standarda. Slobodno mogu reći da je veliki dio poslodavaca pokazao potpuno odsustvo želje da iskoristi mogućnost neoporezive isplate više od 400 KM mjesečno za svoje radnike, odnosno za prvih šest mjeseci prema prvoj Uredbi je nešto više od 2.500 KM, prema drugoj Uredbi nešto više od 2.700 KM svakom svom radniku.
Podaci su neumoljivi jer prema prvoj drugoj Uredbi poslodavci su bili dužni prijavljivati Poreskoj upravi isplatu pomoći radnicima. Za posljednjih šest mjeseci od mogućih 1,5 milijardi pomoći, koliko su mogli poslodavci isplatiti, isplatili su 144 miliona KM, što je negdje oko 9,6 posto mogućnosti, rekao je Nikšić.