Nikad dosta slobode novinarstva u BiH

Predsjednik Udruženja novinara Republike Srpske Dragan Jerinić kazao je danas da 5. novembar kao Evropski dan slobode medija treba iskoristiti da bi se ukazalo da novinarske slobode nikada nije dosta.

Podsjetio je da udruženja i asocijacije novinara trebaju uvijek upozoravati koliko je važna sloboda medija bez pritisaka politike, ali i ekonomskih lobija koji vrše možda i veći pritisak na medije nego sama politika.

“Sve to važno je jer su samo slobodni i profesionalni mediji uslov da bi Bosna i Hercegovina kao društvo mogla napredovati”, dodao je Jerinić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Po njegovom mišljenju u BiH novinari imaju dobro okruženje za rad, koje uvijek može biti bolje. Kaže da postoje pojedinačni incidenti, ali to nisu sistematski napadi i sistemski se ne krše zakonska prava medija i novinara.

Kada su u pitanju otpuštanja novinara, Jerinić ističe to kao poseban problem budući da je cjelokupna privreda u regiji, ne samo u BiH, u teškom ekonomskom stanju. Samim tim i mediji i njihovi oglašivači, što je jedan od najvažnijih načina na koji mediji preživljavaju, jesu u krizi.

“Stoga se smanjuje i broj radnih mjesta, a pojedini mediji se gase. U Republici Srpskoj ugašen je dnevni list ‘Fokus’, a radnici su ostali bez posla. Svi mediji danas se bore da prežive i da njihovi uposlenici ostanu raditi”, naglašava Jerinić.

- TEKST NASTAVLJA ISPOD OGLASA -

Građane BiH u ovom trenutku treba braniti od novinarstva

Koliko god je u BiH potrebno braniti novinare i novinarstvo, toliko u ovom trenutku treba braniti društvenu zajednicu i građane ove zemlje od novinarstva.

Ovo je kazao profesor Fakulteta političkih nauka Besim Spahić upitan da prokomentira stanje u bh. novinarstvu, a povodom obilježavanja 5. novembra, Evropskog dana odbrane novinarstva.

Spahić je pojasnio da u BiH nikome nije stalo da mediji rade po zakonu i pravilima službe.

Prije svega, ovdje mislim na političke, vjerske i privredne subjekte kojima je jedino u interesu da mediji rade u njihovom interesu, zaključio je Spahić.

Situacija sa medijskim slobodama nikada nije bila gora

Situacija s medijskim slobodama i zaštitom novinara u Bosni i Hercegovini gora je nego što je ikada bila u povijesti BiH, nikada nije bilo teže raditi po uzusima novinarske profesije i nikada nije bilo teže oduprijeti se pritiscima i napadima političara i vlasnika medija na novinare koji žele raditi svoj posao profesionalno.

Ovo je kazala generalna sekretarka Udruženja BH novinari Borka Rudić povodom obilježavanja 5. novembra Evropskog dana odbrane novinarstva.

Izrazila je stav da je sada presudni trenutak za bh. novinarstvo u smislu da su se potpuno izmiješali interesi vlasnika medija, upravnih odbora i politike, ali i kriminalnih krugova, tako da će novinarstvo i novinari najvjerovatnije izgubiti ovu bitku.

“Linija za pomoć novinarima gotovo svakodnevno zaprima žalbe novinara iz cijele BiH. U zadnjih deset dana imali smo pritužbe novinara iz Goražda, Trebinja, Sarajeva i Zenice što pokazuje da je situacija svuda gotovo ista te da se novinari u svim sredinama suočavaju s problemom zaštite ljudskog dostojanstva i profesionalnog kredibiliteta boreći se pri tome da osiguraju i egzistenciju”, ističe Rudić.

Kada su u pitanju otpuštanja novinara, Rudić kaže da u BiH nije bilo drastičnog otpuštanja, ali je navela nekoliko primjera kada su novinari ostali bez posla kao u slučaju ugašenog dnevnog lista “Fokus” te štrajk novinara banjalučkog “Oslobođenja”, dodajući da ipak ne postoje pouzdani pokazatelji koliko je novinara ostalo bez posla.

“Tu su još i uposlenici radija Herceg-Bosna, nekoliko novinara iz Radiotelevizije Mostar i TV1 te Hercegovačka televizija. Uime tih novinara u toku su pravi sporovi advokatskog tima koji radi kroz Liniju za pomoć novinarima”, podsjeća Rudić.

Ipak, na kraju zaključuje da novinari ne ostaju bez posla zato što medij loše posluje, nego zato što se raznim “dilovima” vlasnika ili novih vlasnika, medij dovodi do ruba propasti, a vlasnici se bogate.

Evropski dan odbrane novinarstva obilježava se od 2007. godine, a prihvaćen je u junu te godine na sastanku čelnika Evropske federacije novinara koja okuplja oko 260.000 novinara iz više od 30 zemalja.

 

 

 

 

 

NAJNOVIJE

Ostalo iz kategorije

Najčitanije