Jedan od problema koji vlast u Federaciji BiH godinama ignoriše jeste i naplata doprinosa freelancerima.
Prema važećim zakonima, osobe koje rade po ugovoru o djelu dužne su plaćati 6% doprinosa za penziono i 4% za zdravstveno osiguranje. Međutim, iako plaćaju, freelanceri ne ostvaruju prava ni na liječenje u javnim zdravstvenim ustanovama ni na obračun radnog staža.
Uprkos brojnim upozorenjima ekonomista i preporukama Institucije ombudsmena za ljudska prava BiH, ni Vlada ni Parlament FBiH nisu učinili ništa da izmijene ovu diskriminatornu praksu.
Zbog toga je Udruženje „Freelance“ u BiH, uz pravnu podršku advokatice Emine Zahirović-Pintarić, ombudsmena i federalnih poslanika Admira Čavalića i Damira Nikšića, podnijelo apelaciju Ustavnom sudu FBiH.
Cilj apelacije jeste ukidanje odredbi Zakona o doprinosima i pratećeg pravilnika koje, kako navode, krše pravo na imovinu freelancera jer ih obavezuju da plaćaju doprinose za zdravstveno osiguranje bez ikakvih prava iz tog osnova.
Zastupnik Damir Nikšić ističe da apelaciju potpisuje 46 parlamentaraca iz različitih stranaka, kako iz pozicije tako i iz opozicije.
– Neki smatraju da se doprinos mora plaćati i ako ne postoji pravo na uslugu, osim eventualno u hitnim slučajevima. Ipak, važno je da Ustavni sud utvrdi da li ovakva naplata predstavlja kršenje ljudskih prava. Mi ne prejudiciramo ishod, već tražimo mišljenje suda – izjavio je Nikšić za Buku.
Podsjetio je da je isti zahtjev ranije bio kod potpredsjednika FBiH Refika Lende, koji ga nikada nije proslijedio Ustavnom sudu, iako je imao ovlaštenje.
– Sada imamo 46 potpisnika i ispunjavamo uslov za podnošenje apelacije – rekao je Nikšić.
Već 2021. godine, Institucija ombudsmena donijela je preporuke u vezi sa ovim pitanjem, nakon obraćanja ekonomiste Faruka Hadžića. Preporučeno je da se ukinu zakonske odredbe koje pojedine grupe građana stavljaju u neravnopravan položaj, posebno u pogledu prava na zdravstveno osiguranje.
Podsjećamo i da su ranije zastupnici Admir Čavalić i Haris Silajdžić predložili izmjene Zakona o doprinosima kojima bi se freelanceri oslobodili plaćanja 4% za zdravstveno i 6% za penziono osiguranje – sve dok im se ne omogući korištenje tih usluga.
– Zakonski, doprinos je uplata u zamjenu za određeno pravo. Freelanceri doprinose sistemu, ali iz tog sistema ne dobijaju ništa zauzvrat. To nije doprinos, to je nepravedna obaveza – zaključio je Čavalić.