Nakon netom provedenih općih izbora u BiH, dok se još prebrojavaju glasački listići, otvoren je “rat” za funkciju državnog premijera, piše Slobodna Dalmacija u tekstu posvećenom postizbornim utrkama u našoj zemlji.
Dok predsjednik Socijaldemokratske partije Zlatko Lagumdžija ističe da mandat predsjedatelja Vijeća ministara BiH pripada njegovoj stranci jer je osvojila najveći broj glasova, lider HDZ-a BiH Dragan Čović tvrdi da po “nepisanu pravilu” premijer treba biti Hrvat.
Ashdownova zabrana
Predsjednik HDZ-a BiH ima apsolutnu podršku Milorada Dodika, s kojim već ima uhodanu “partnersku suradnju”. No, i Čović i Lagumdžija objektivno imaju ozbiljan problem u preuzimanju čelne funkcije u državnoj vladi.
Naime, u ožujku 2005. s funkcije člana Predsjedništva BiH Dragana Čovića je smijenio bivši visoki predstavnik Pady Ashdown zbog podignute kaznene prijave zbog zloupotrebe položaja i ovlasti te zbog korupcije. Čoviću je izrečena mjera zabrane obnašanja “izvršnih funkcija na svim nivoima” dok se ne okonča sudski proces.
Kako se sudski proces nije okončao te kako su u međuvremenu podignute i nove kaznene prijave protiv Čovića, visoki predstavnik mu nije ukinuo zabranu obnašanja izvršnih funkcija. Dakle, Čović ne može biti kandidat za premijersku funkciju ako mu aktualni visoki predstavnik Valentin Inzko ne ukine zabranu obnašanja izvršnih funkcija.
Reket SDP-a
Zlatko Lagumdžija također ima problema sa zakonom, zbog čega ne bi mogao zasjesti u premijersku fotelju. Naime, Federalna uprava policije podnijela je prijavu Tužiteljstvu BiH pod radnim nazivom “Reket SDP-a” u kojem dokumentira iznudu 2,2 milijuna konvertibilnih maraka od biznismena Nihada Imamovića da mu se omogući otvaranje novog poslovnog prostora u Novom Sarajevu.
Imamović je o ucjenama obavijestio Upravu Federalne policije, koja ga je ozvučila i brojnim snimkama dokumentirala iznudu potpredsjednika SDP-a Damira Hadžića, koji traži od Imamovića da “u crnoj kožnoj torbi odnese 2,2 milijuna konvertibilnih maraka Lagumdžiji u Bošnjački institut i preuzme praznu istu crnu torbu”.
Iako se o ovom SDP-ovu reketu piše već mjesecima, te iako postoje nepobitni dokazi, optužnice još nisu podnesene “jer se čekalo da prođu izbori, da se ne utječe na izborni rezultat”.
Rovovska bitka
U Tužiteljstvu BiH Slobodnoj Dalmaciji potvrdili su da je u predmetu “reket SDP” obuhvaćeno “više osoba među kojima je i Lagumdžija“ ali na upit kada će biti podnesene kaznene prijave, nisu mogli odgovoriti. I dok se vodi rovovska bitka za čelnu državnu poziciju, kao da su glavni akteri, ali i BH javnost zaboravili na kaznene prijave.
Hoće li BiH imati premijera koji će se braniti na sudu od neoborivih dokaza za reket ili premijera koji ima desetak kaznenih prijava za razne malverzacije. Inače, SDP ima neupitnu podršku međunarodnih faktora, koji su i zaustavili podizanje kaznene prijave prije izbora, a Dragana Čovića opravdano prati kritika da je “Dodikov šegrt” te da bi on ustvari bio Dodikov kadar u Vijeću ministara BiH.
Radikalizacija stanja
Uz to Lagumdžija najavljuje da neće popustiti, “da neće pristati na ucjene” a Čović prijeti “formiranjem trećeg entiteta”. U tom mu pomaže i Dodik, navodno braneći interese Hrvata, a ustvari, vodi se bitka za ključnu državnu funkciju, tvrdi splitski list.
Lagumdžija bi u kadrovskim kalkulacijama ipak trebao voditi računa da je već osvojio, nelegitimno, jednu hrvatsku poziciju te da iznistiranje i na premijerskoj funkciji vodi zemlju u dodatnu radikalizaciju stanja.
No, ukoliko ne popusti Lagumdžija ili Čović izvjesno je da će aktualna vlada dočekati sljedeće izbore u tehničkom mandatu.
Nagrada na izborima
A zanimljivo je i znakovito da u anketama 90 posto ispitanika smatra da je “kriminal i korupcija glavni problem BiH”. I onda ih nagrade na izborima, piše Slobodna Dalmacija.
U državni Parlament opet je izabran i bivši hrvatski umirovljenik Niko Lozančić koji je kadar HDZ-a BiH za čelnog čovjeka zakonodavne vlasti. Lozančić ima raspisanu međunarodnu potjernicu od strane Zagrebačkog kaznenog suda, zbog nelegalnog devetogodišnjeg primanja mirovina iz RH dok je bio visokopozicionirani dužnosnik u BiH, odnosno, ukoliko bi napustio granice BiH, bio bi – uhićen.